Gebelikte Tehlikeli Belirtiler

Gebelikte Tehlikeli Belirtiler

ABONE OL
Mayıs 23, 2024 15:58
Gebelikte Tehlikeli Belirtiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gebeliğin ilk gününden lohusalık döneminin bitimine kadar anne adayının kendi beden sağlığı ve bebeğin gereksinimlerinden dolayı oldukça büyük değişimler yaşamaktadır. Bu değişimler tüm vücutta görülmektedir.
Gebeliğin ilk gününden lohusalık döneminin bitimine kadar anne adayının kendi beden sağlığı ve bebeğin gereksinimlerinden dolayı oldukça büyük değişimler yaşamaktadır. Bu değişimler, rahim yolu, doğum yolu, solunum ve boşaltım sistemi başta olmak üzere tüm vücutta görülmektedir. Bu değişimler genel olarak anne bedeninin gebeliğe uyum sağlaması olarak adlandırılır.

Bu dönemde oluşan durumların gebelikten dolayı normal olan değişimler mi yoksa anne ve bebek açısından sıkıntı oluşturabilecek durumlar olup olmadığı ve bunun belirlenmesi ile beraber ilgili durumun tedavisinin hemen yapılması hayati önem taşıyan bir olaydır. Bu sebepten dolayı gebelik takibinin özenle yapılması, gebenin sürekli hekimi ile bağlantıda olması gerekmektedir. bu sayede oluşabilecek sıkıntılar erkenden teşhis ve tedavi edilecek bebeğe veya anneye zarar vermeyip kalıcı hasarlar oluşmasına engel olacaktır.

Sizlere şimdi gebelikte tehlike belirtecek birkaç noktadan bahsedeceğiz:
1. Vajinada devam eden kanama: Süresi ve miktarına bağlı olarak gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunun da önemi düşünülmek şartıyla bizlere farklı şekilde mesajlar vermektedir vajinal kanama. Eğer kanama gebeliğin ilk 12 haftasında görülüyorsa bunun sebebi genelde ceninin anne rahmine düşmesi sonucunda oluşan implantasyon kanamasıdır. Bu tür kanamalar birkaç gün sonra kendiliğinden geçmektedir. Eğer birkaç gün sonra kanama, halen artarak ve sürekli olarak devam ediyorsa hemen uzmanınıza başvurmanız gerekmektedir. Fakat gebeliğin hangi haftasında olursa olsun kramp ve sürekli gerçekleşen kanama durumlarının %70 i düşükle sonuçlanmaktadır. Böyle durumlarla karşılaşınca yukarıda belirttiğimiz gibi hemen uzmana başvurmanız gerekmektedir. Gebeliğin adet kanamasının kesilmesi ile öğrenilmesi ve lohusalık döneminden sonra tekrar kanamanın gerçekleşmesini dikkate alacak olursak gebelik döneminde gerçekleşen ve devam eden tüm kanamalar, hekime başvurulmasını gerekmektedir.

2. Ateş: Gebe bir bayanın vücut ısısı ortalama olarak 37,5- 38 arasında olmalıdır. Eğer ki gebenin vücut ısısı, ortalamanın üzerinde ise hekim kontrolüne gerek duyulduğunun belirtisidir. Bu ateş yüksekliği enfeksiyon ihtimalini de beraberinde getirmektedir.

3. Rahimde kasılmalar: Kasılmaların gebeliğin son haftalarından önce artması, erken doğum ihtimalini beraberinde getirebileceğinden kesinlikle hemen doktorunuza başvurmalısınız.

4. İdrar yaparken yanma hissedilmesi: Bu durum idrar yolu enfeksiyonu ihtimali olmasından dolayı tehlike arz etmektedir.

5. Kusma: Doyacak kadar yemek yiyememe durumlarının olması, ilk 10 haftaya kadar normal olarak görülebilir fakat bu haftadan sonra kusma olaylarının artması, besin zehirlenmesi gibi durumlara işaret ettiğinden tehlike arz etmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP