Yaşlılarda Deri Hastalıkları

Yaşlılarda Deri Hastalıkları

ABONE OL
Nisan 14, 2024 19:23
Yaşlılarda Deri Hastalıkları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

60 yaşın üzerindeki popülasyonun şaşırtıcı artışına bağlı olarak yaşlı deri sorunları daha sık görülmeye başlanmıştır. Yirminci yüzyılın başlarında saptanan ortalama yaşam süresi insanlığın 5000 yıl öncesine eşittir. Yaş lanma süreci ve onun deri üzerindeki etkisi hakkında mutlaka daha çok şey bilinmesi gereklidir.

Yaşlılarda Deri Hastalıkları

Dokuların niye yaşlandığına dair çok az şey bilmekteyiz. Biz genellikle yaşa bağlı (intrensik) ve çevresel faktörlere (ekstrensik) bağlı yaşlanma arasında ayırım yaparız. İkincisi gerçek yaşlanma değildir. Örneğin; tek başına zamanın dokular üzerindeki etkisine ek olarak çevresel travmala rın biriken etkileri vardır. Deriyi ilgilendirdiği kadarıyla en önemli çevre sel travma ultraviyole ışınları şeklinde güneş ışınlarından gelir.

İntrensik yaşlanma ile ilgili DNA molekülü içinde biriken bir yaşlanma etkisinden aktif oksijen ve serbest radikallerin etkisiyle biriken metabolik hasara kadar birçok hipotez bulunmaktadır. Açıklama ne olursa ol sun şu anda yılların akışını durdurmak için uzun yaşayan ebeveynler seç menin dışında fazla bir şey yapılamaz! Yaşlanmanın açıklanamayan baş ka bir yönü değişkenliğidir. İnsanlar arasında yaşlanmada büyük farklılık lar vardır ve aynı zamanda bir insanda organları ve sistemleri arasında yaşlanmada büyük fark görülebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP