Tibetan Mastiff

Tibetan Mastiff

ABONE OL
Nisan 16, 2024 06:46
Tibetan Mastiff
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tibet Mastiff gerçekten mükemmel bir köpektir. Günümüzde var olan sert karakterli dövüşçü köpek cinslerinin tümü onun genlerini taşırlar. Ama Tibet çok iri cüsseli ve çok saldırgan olduğu için evde beslenemez ve şehrin içinde sokakta gezdirilemez ve nadir bulunmaktadır.

Diğer İsimleri: Tibetan Mastiff,Do-Khyi, Tsang-Khyi, Dzi-Khyi, Sgo-Khyi, Naj-Khyi.
Kökeni: Dünyanın her yerindeki Molossuslar ile Mastifler’in kökenini oluşturan ünlü Tibet Köpekleri’nden türetilmiştir. Bu ırk kendi asli vatanında hemen hemen kaybolmuştur. Fakat bazı Avrupa ülkelerinde yetiştirilmektedir.
Cidago Yüksekliği: Erkek: 64-81 cm. Dişi: Erkekten daha alçak.
Ergin Ağırlığı: Erkek: 32-64 kg. Dişi: Erkekten daha hafif.
Post Rengi: Siyah renklidir. Ama parlak sarımsı kahverengi veya altın renginde benekler olabilir.
Irk Özellikleri: Sağlam kemik yapısı olan, çok iri ve güçlü bir ırktır. Geniş ve iri bir başı, son derece güçlü bir çenesi vardır. Gözler kahverengidir ve orta büyüklüktedir. Kulaklar kalp şeklinde ve sarkıktır. Boyun güçlüdür. Kuyruk sırta doğru kıvrık şekilde durur. Postundaki tüyleri uzun ve kalındır.
Karakteri: Orijinal bölgesinde yetiştirilen az sayıdaki örnekleri vahşi ve saldırgandır. Davranışı önceden kestirilemez. Çok zor eğitilir. Ancak Avrupa’da başarılı bir şekilde eğitilen örnekleri de vardır.
Kullanma Alanı: Başarılı bir sürü koruma köpeğidir. Sürüye tecavüze yeltenen kurtlar ve diğer bazı vahşi hayvanlara karşı çok başarılı bir savunma yapar. Leoparlara karşı bile koyduğu belirtilmektedir. Köyler ve ıssız yerlerdeki mülklerin korunmasında çok başarılıdır. Şehir yaşamında yetiştirilebilmesi için, geniş bir alana ihtiyaç duyar(Pugnetti 2001, Woolf 2005).

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP