Sıcağa veya soğuğa kars alerjik reaksiyonlar bulgu ve belirtiler

Sıcağa veya soğuğa kars alerjik reaksiyonlar bulgu ve belirtiler

ABONE OL
Nisan 24, 2024 16:32
Sıcağa veya soğuğa kars alerjik reaksiyonlar bulgu ve belirtiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isıya, soğuğa, güneşe veya sürtünmeye maruz
kalma sonucu bir döküntü veya kurdeşen gibi şiş
kinlikler meydana gelir.

ACİL DURUM BELİRTİLERİ
* Adale krampları, kusma ve bayılma durumla
rının soğuk suya batırılma sonucunda meydana
gelmesi.
Alerjiye benzeyen reaksiyonların en anlaşılmaz olanlarından biri, basınç, sıcaklık, soğuk, ışık ye güneş gibi fiziki uyarıcılara karşı olan tepkidir. Ürtiker en yaygın görülen semptomdur. Bu tip tepki gösteren kişilerin sıklıkla çok duyarlı bir ciltleri vardır. Bazen sadece küt bir maddenin cilde sürtünmesi birkaç dakika içinde bir şişme meydana getirir. Dermografi denen durumda cilt hafifçe bir sürtünmeye maruz kaldığı zaman (tırnakla olduğu gibi) hemen derhal kızarır ve cilde dokunulduğu yerde bir kabarıklık oluşur.

Teşhis: Fiziki alerji benzeri belirtiler arasında şunlar vardır: Güçlü bir fiziki çalışmaya, sıcak bir duşa veya duygusal strese tepki olarak ince kurdeşen tipi döküntüler, basınca tepki olarak ellerin ve ayakların şişmesi ve soğuk havaya maruz kalmış olan vücudun yeniden ısınmaya tepkisi olarak kurdeşen. Sıcak ve soğuk reaksiyonlarını test ederken doktorunuz tam olarak geçmişinizi soracak ve reaksiyon meydana gelip gelmediğini görmek için cilde uygulanan soğuk ve sıcak cisimlerle bir test yapacaktır.

Tedavi: Sıcağa ve soğuğa karşı hipersansivite’i (aşırı duyarlılık) tedavi etmek için en iyi metot bunlardan mümkün olduğu kadar kaçınmaktır. Soğuk havada kalın kıyafetler giyiniz. Aşırı sıcak veya soğuk duş veya banyo yapmaktansa ılık banyo yapınız. Eğer vücudunuz soğuğa maruz kaldığı zaman kurdeşen meydana geliyorsa soğuk suda yüzmekten veya banyo yapmaktan kaçınınız. Doktorunuz güçlü bir antihistamin ilacını reçeteyle yazabilir.
Güneşin meydana getirdiği kurdeşenin en iyi şekiide tedavisi güneşten (veya saloryum kullanmaktan) parfümlerden ve antibiyotikler, antihistami-nikler, diüretikler, mantar ilaçları, trankilizanlar ve hipoglisemikler (şeker düşürücü ilaçlar) gibi böyle reaksiyonlara sebep olduğu bilinen maddelerden uzak durmaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP