Saçlar Nasıl Uzar ?

Saçlar Nasıl Uzar ?

ABONE OL
Nisan 12, 2024 10:00
Saçlar Nasıl Uzar ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saçınız ölüdür. Her zaman ölüydü. Her zaman ölü olacak. Bunda sorun yok, çünkü öyle olması gerekiyor. Saç folikülleri en azından kelleşen insanlarda DHT tarafından küçültülüp öldürülmeden önce canlı olmakla birlikte, saçın kendisi foliküllerden çıkan ölü hücrelerden oluşur.
Saç folikülleri, derinin hemen altında bulunan canlı, bölünen hücrelerden oluşan ufak ceplerdir. Saç folikülleri onlara ulaşan kan damarları ve foliküllerin içindeki yağ bezleri tarafından beslenirler. Bu yağ bezleri saçınızın parlamasına da neden olur.

Saç keratin denilen ve aynı anda saçı sertleştiren bir proteinden meydana gelir.

Dr. William R. Rassman şu bilgileri vermektedir: “Proteinlerin sentezi çok fazla enerji yatırımı gerektirir. Bir kişi hastalandığında ya da kötü beslendiğinde saç uzamayı durdurur; hatta hastalık ve kötü beslenme hali ciddi veya uzun süreliyse, saçlar dökülür. Saçların tekrar çıkmaya başlaması, iyileşmenin başladığının ilk işaretidir.”

Keratin aynı zamanda tırnakları da sertleştiren proteindir; bu nedenle tırnaklar da hastalıktan etkilenebilir.

Her bir saç teli üç katmandan oluşur: dış katmana kütikül, ortadakine korteks ve iç tabakaya medulla denir.

Kütikül incedir ve rengi yoktur. Görevi, daha kalın olan ve saça rengini veren melanin pigmentini barındıran korteksi korumaktır. Sadece iki çeşit melanin vardır: Eumelanin, saçta bu pigmentten ne kadar bulunduğuna bağlı olarak saça siyah ya da kahverengi renklerini verir. Pheomelanin ise saçı kızıl yapar.

Sarı saçta çok az melanin bulunur. Melanin melanositler tarafından üretilir. Melanositler, melanini yaratan tirozinaz enzimlerinin yok olması nedeniyle saçın rengini korumaya yetecek kadar melanin üretemez hale geldiklerinde, saç önce gri olur, sonra da beyazlaşır. Sadece yaş değil, stres ve fiziksel hastalıklar da grileşme sürecini hızlandırabilir.

İnsan tüyü iki tiptir: Vellus tipi tüy incedir ve şeftali tüyü dediklerimizden, fazlasıyla ince olan ve çok yakından ya da mikroskopla bakılmadıkça neredeyse görünmez olan tüylere kadar bir yelpazeyi kapsarlar. Terminal tüyler ise daha sık, uzun ve daha görünebilir olan tüylerdir.

Ellerimizin ayası ve ayaklarımızın tabanları dışında, insan vücudunun çoğu tüylerle kaplıdır,

Korteksin şekli, saçın düz, dalgalı ya da kıvırcık olup olmadığını belirler. Düz saçlarda korteks silindirik, kıvırcık saçlarda ise ovaldir. Bu şekillerdeki hafif farklılıklar, saçın düzlük, dalgalılık ve kıvırcıklık derecesini belirler.

Saç telinin en iç katman olan medulla, ışığı yansıtır ve saça renk tonlarını verir,

Vücudun pek çok kısmında olduğu gibi, saçın özelliklerinin çoğu da kalıtsal yollarla edinilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP