DOLAR

32,8561

-0.01%
EURO

35,6745

-0.04%
ALTIN(gr)

2.561,98

0,68%
BİST 100

11031.53

0,68%
Leasing Nedir?

Leasing Nedir?

ABONE OL
Nisan 14, 2024 10:48
Leasing Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Leasing temelde orta vadeli bir kredi işlemi. Alışılmış kredi ilişkisinden farkı, kredinin kiracıya nakit olarak verilmemesi. Kiracı, işinde kullanmak üzere almak istediği sabit kıymeti seçiyor ve leasing şirketinden bu işlem için kendisine kredi tahsis edilmesi talebinde bulunuyor. Leasing şirketi tahsis ettiği krediyi kiracının seçtiği malın alımında kullanıyor.

Finansal Kiralama Kanunu’na göre, “Finansal Kiralama Sözleşmesi” , kiralayanın (lessor), kiracının (lessee) talebi ve seçimi üzerine üçüncü kişiden satın aldığı veya başka suretle temin ettiği bir malın zilyetliğini, her türlü faydayı sağlamak üzere ve belli bir süre feshedilmemek şartı ile, kira bedeli karşılığında, kiracıya bırakmasını öngören bir sözleşmedir
Leasing İşlemi Nasıl Gerçekleşir?
Kiracı gereksinim duyduğu yatırım malını ya da ekipmanı seçer ve karar verir, kiralama şirketine başvurur, kiralama şirketi gerekli gördüğü araştırmaları yapar, leasing sözleşmesi imzalanır. Satıcı firma ile satış anlaşması (bakım ve satış sonrası hizmetler de dahil) yapılarak ekipman kiracıya teslim edilir. Kiracı sözleşmede belirlenen şartlar ve süreyle kira öder, süre sonunda yapılan anlaşmaya bağlı olarak leasing sona erdirilir.

Leasing Avantajları Nelerdir?

Tüm dünyada yatırımların orta vadeli finansmanında yaygın olarak kullanılan leasing, özellikle enflasyonist ekonomilerde kuruluşların her geçen gün artan işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamada önemli avantajlar sağlıyor.

Projelerinize yüzde 100 finansman sağlayabilirsiniz. Böylece öz kaynaklarınıza dokunmamış olursunuz. Öz kaynak ve kredi hacminiz daralmaz, aynı zamanda bilanço ve mali rasyolarınıza olumlu yansır.
Leasing bilanço dışı bir işlem olduğu için şirketinizin borç/öz kaynak dengesi etkilenmez, kredi değerliliği azalmaz.
Fon akışınıza uygun esnek kira ödemeleri ile nakit akışınızı planlayabilirsiniz.
Kiralarınızın tamamı gider olarak kaydedilir. Anapara ve faiz içeren kira faturalarının tamamını gider olarak kaydedeceğiniz için Kurumlar ya da Gelir Vergisi’nden indirim sağlarsınız.
Teşvikli yatırımınız için leasing şirketini teşvikten yararlandırabilirsiniz.
Dilerseniz kiraladığınız malı, dönem sonunda sembolik bir bedelle satın alabilirsiniz.
Kiralama süresi ve kira ödemelerinin değişmezliğinin yarattığı güven ortamını yakalar, enflasyona karşı bir önlem almış olursunuz.
Kiralarınızı yatırımınızdan gelecek kârlarla geri ödersiniz.
Normalde yüzde 18 olan KDV oranı, leasing yoluyla kiraladığınız yatırım mallarında yüzde 1’e, ticari araç alımlarında yüzde 8’e düşer. Böylece düşük KDV ödersiniz.
Leasing şirketinin operasyonel anlamdaki tüm birikimleri müşterilerin hizmetine sunuluyor. Özellikle KOBİ’ler genellikle bünyelerinde ithalat ve teşvik uzmanı bulundurmadıklarından, yatırım dönemlerinde bu uzmanlıklara ihtiyaç duyuyorlar.
Yatırımın finansal kiralama ile yapılması durumunda, kiracının sadece alacağı sabit kıymeti belirlemesi yeterli oluyor, bundan sonraki ithalat, teşvik, sigorta, nakliye işlemleri şirket tarafından yapılıyor. Aynı şekilde özel izinlerle ithal edilebilen mallar için gerekli izinler de şirket tarafından alınabiliyor

 

Leasing Türleri Nelerdir?

Faaliyet kiralaması (Operational Leasing): Bu tür kiralamada, kira konusu olan mal; bir leasing anlaşmasıyla, ekonomik ömrünü kapsamayan, daha kısa bir süre için kiralanıyor. Burada sözleşme belirli bir süreyi kapsadığı halde, önceden belirtilen süreler içinde ihbar yapılarak feshedilebilmekte.
Finansal kiralama (Financial/Capital Leasing) : Yasal olarak makine-tesis mülkiyeti kiraya verende kalmasına rağmen, ekonomik açıdan kiralanan varlık üzerindeki kontrolü kiracıya devreden ve kiracıyı varlığın fiili sahibi haline getiren uzun süreli leasing türü.
İthalatsız finansal kiralama: Leasing konusu malın yurtiçinde temin edilmesi durumunda söz konusu oluyor. Kiracı, yatırım malını seçerek satıcı ile fiyat ve teslim şartlarını belirleyerek anlaşma imzalıyor, leasing şirketine başvuruyor, şirket gerekli araştırmaları yaparak teklif veriyor ve leasing sözleşmesi imzalanıyor.
Şirket mal bedelini satıcıya ödüyor; mal kiracıya teslim ediliyor. Kiracı sözleşmede belirlenen süre boyunca kira ödüyor. Kira süresinin sonunda mala sahip olabilir, malı iade ederek sözleşmeyi sona erdirebilir ya da sözleşmenin daha uygun koşullarla sürmesini sağlayabilir.
İthalatlı finansal kiralama:Yöntem olarak ithalatsız finansal kiralamayla aynı olmakla birlikte, tek farkı malı sağlayan satıcı firmanın yurtdışında olması.
Finansal kiralamanın; tam amortisman sözleşmeleri ve kısmi amortisman sözleşmeleri türleri de bulunuyor.
Satış ve Geri Kiralama (Sale and Leaseback): Finansman ihtiyacının yoğun olduğu dönemlerde, firmanın sahip bulunduğu ekonomik değeri finansal kiralama yapan bir kuruluşa satması ve aynı ekonomik değeri belirli şartlarla kiralaması.
Doğrudan, dolaylı, brüt, net, yerel ve uluslararası kiralama da diğer leasing türleridir.

Leasing Nasıl Alınır?

Leasing sözleşmesi prosedürleri banka kredi anlaşmalarındakilere nazaran çok daha basit. Ayrıca, kiralanan mallar leasing sözleşmesi süresince leasing şirketinin mülkiyetinde olduğundan, müşteriden talep edilen teminatlar da banka kredilerine göre daha az.

Alımları yurtdışından yapılacak makine-teçhizat için şirketin kredi limitlerinin kullanılmasına gerek kalmıyor

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP