Kızlık Zarı (Hymen) Nedir? Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilen Sorular

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir? Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilen Sorular

ABONE OL
Nisan 15, 2024 16:46
Kızlık Zarı (Hymen) Nedir? Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilen Sorular
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kızlık zarı nedir, yapısı nasıldır? Kızlık zarı hakkında merak edilen sorular ve cevapları…

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?
Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur.
Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın, ortada delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olabileceği kesin olmadığından bu görüş tam olarak geçerli değildir.​

  • Kızlık zarı, haznenin giriş duvarında bulunan ince bir dokudur.
  • Bu dokunun şekli her bireyde farklıdır.
  • Çoğu genç kızda ilk cinsel birleşmede ya da sonrasında kanama olmayabilir.
  • Kızlık zarı kişinin bakire olup olmadığını kanıtlamaz.
Kızlık Zarının Yapısı Nasıldır?
Kızlık zarı mukoza denilen, ağız içi yapısına benzeyen bir yapıya sahiptir. Bazı kadınlarda doğuştan itibaren bulunmayabilir.Kızlık Zarı Nerededir?
Kızlık zarı haznenin (vajinanın) girişindedir. Yani, çoğu kız ve erkeğin düşündüğü gibi haznenin (vajinanın) 5-6 cm içinde değildir.
Kızlık zarı vajina (dölyolu) girişinde, yaklaşık 1 – 2 cm içeridedir.

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilen Sorular
1. Kızlık Zarı Cinsel İlişkide Mutlaka Kanar mı?
Kızlık zarı nispeten esnek olmasına karşın, vajinanın içine girme denemelerinde (cinsel ilişkiyle, parmaklarla veya muayene aletleriyle) kolaylıkla yırtılan ve kanayan bir anatomik yapıdır.
Ancak kişiler arası önemli yapısal farklılıklar nedeniyle kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak az sayıda damar bulunması durumunda ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir.
Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide ki kanama sıklığını belirleyen bir çalışma olmamakla beraber deneyimler kadınların muhtemelen %1-2’sinde kızlık zarının ya aşırı esnek olması veya damarlanmasının az olması nedeniyle ilk cinsel ilişkide kanamadığını göstermektedir.

2. Kızlık Zarı İlk Cinsel İlişkide Aşırı Kanayabilir mi?
Özellikle erkeğin çok aceleci ve sert davranması durumunda ufak yapılı kadınlarda zarla birlikte vajina dokusu da yırtılabilir. Bu durum çok aşırı kanamayla seyreden ve büyük olasılıkla dikiş atılarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kızlık zarının çok aşırı sert yapısı olması da bu duruma katkıda bulunabilir.
Normalde ilk ilişkide oluşan kanama birkaç dakika içinde en geç yarım saatte durur. Eğer kanama çok şiddetli olursa veya uzun süreler geçmesine rağmen durmazsa böyle bir durum söz konusu olabileceğinden doktora başvurmak gerekir.
Bazı durumlarda ilk ilişkide kanama olur, yırtık yeri iyileşir, daha sonraki ilişkilerde tekrar kanar. Bu da kızlık zarının aşırı sert veya fazla “damarlı” olmasından kaynaklanır. Kanama miktarı fazla değilse, her ilişkide oluşan kanama kısa süreliyse endişelenecek bir durum yoktur.

3. Kızlık Zarı İlişki Dışında Ne Zaman Yırtılır?
İlişki dışında nadir olarak bazen uzak doğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda, kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir.
Yırtılmış bir kızlık zarının ne tarafından ve nasıl yırtıldığı bilinemez, ilişkide penis ile mi, parmak veya başka bir nesneyle mi veya düşme veya başka bir nedenle mi yırtıldığı bilinemez.

4. Kızlık Zarının Ne Zaman Yırtıldığı Bilinebilinir mi?
Yırtılmış olan bir kızlık zarının ne zaman yırtıldığı da bilinemez ancak yırtılmadan sonraki yaklaşık ilk 7-10 gün içerisinde muayene edilirse yeni olduğu söylenebilir, yoksa ister bir ay ister 10 yıl önce olmuş olsun fikir yürütülemez, ne zaman yırtıldığı bilinemez.

5. Yırtılan Kızlık Zarı Sonra Tekrar İyileşir mi? Kapanır mı?
Hayır, farklı bir yapıya sahip olan kızlık zarının yırtılan kısımları hiç bir zaman kendiliğinden tekrar birleşmez.

6. Mastürbasyon Yaparken Yırtılabilir mi?
Eğer içinize bir şey sokmadan sadece sürtünme yoluyla mastürbasyon yapıyorsanız yırtılmaz.

12. Kızlık Zarım Yırtılmıştı, Diktirmiştim, Tekrar Diktirebilir miyim?
Evet, defalarca dahi tamir edilebilinir.

13. Kızlık Zarı Dikişi Acıtır mı? Ne Kadar Sürer? Nasıl Bir Ameliyattır?
Hayır, acımaz, siz uyutularak veya o bölge uyuşturularak yapılır,10 ila 30 dakika arasında sürer, operasyondan sonra rahatlıkla yürüyebilir veya çalışabilirsiniz. Hiç kimse sizin böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlamaz.

14. Dikildikten Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Duş, Havuz Gibi Şeyler Zararlı mıdır?
Özel bir şey gerektirmez ilk bir kaç gün hekiminizin önerilerine uymak gerekir, rahatlıkla bir kaç gün sonra duş alabilirsiniz.

15. Kızlık Zarı İlişkiden Ne Kadar Zaman Önce Dikilmelidir?
Bu kızlık zarınızın tipine ve hekiminizin yapacağı ameliyata bağlıdır, bazen bir kaç ay evvel, bazen bir kaç gün evvel bazen de bir yıl önce dikmek gerekir.

16. Kızlık Zarı Bozulmadan Gebelik Oluşabilir mi?
Evet. Gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir. Yukarıda anlatıldığı gibi esnek olan bir zar tam bir cinsel ilişkide bozulmamış olmasına karşın gebelik oluşabilir. Diğer bir yol da yine ender görülmesine karşın erkeğin kızlık zarına çok yakın bir yere boşalmasıdır. Spermler oldukça hareketli hücreler olduklarından vajinanın girişinden rahim ağzına ve buradan da iç Genital sisteme geçerek gebeliği başlatabilirler.

17. Muayenede Kızlık Zarının Sağlam Olup Olmadığı Anlaşılabilir mi?
Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının yaptığı bir muayenede kızlık zarının yırtılmış olup olmadığı, yırtılmışsa bunun eski bir yırtık mı, yeni bir yırtık mı olduğu anlaşılabilir. Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları resmi bir kurumda adli tabip olarak görevli olmadıkları sürece bu muayeneyi yapmamayı tercih etme veya muayene sonucunda rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler. Dahası Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları hastanın kendisi dışındaki birine muayene sonucunu bildirmek zorunda da değildirler.

7. Kızlık Zarının Tamiri Mümkün müdür?
Kızlık zarının tamiri mümkündür ve tüm dünyada bunu uygulayan doktorlar ve uygulamayı talep eden kadınlar vardır. Bu tamirin başarılı olup olmayacağının en önemli belirleyicisi yırtılmanın ne zaman olduğudur. Kısa zaman önce (günler önce) olan bir yırtılma kolaylıkla tamir edilebilir. Çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş, doğum yapmış kadınlarda ise kızlık zarının parçaları azalmış olduğundan tamiri çok zor olabilir, başarısız olabilir.

8. Bu Ameliyatta Kullanılan Dikiş İpliklerinin Özelliği Var mı?
Bu operasyonda vicryl veya katgut adı verilen sütürler işlemin özelliğine göre değişir. Ameliyatlarda en sık kullanılan ipliklerdir. Türkiye’de üretimi yapılmamakla birlikte tüm medikal marketlerde kolaylıkla bulunabilen ipliklerdir.

9. Dikilen Kızlık Zarı Yüzde Yüz Kanar mı?
Evet, eğer bu işin uzmanı tarafından dikilmişse dikilen bir zar yüzde yüz kanar.

10. Dikilen Bir Kızlık Zarının Dikildiği İlişkiye Gireceğim Kişi Tarafından Anlaşılır mı?
Kesinlikle hayır, sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları bunu anlayabilir.

11. Kızlık Zarı Dikilmesi İçin İlişki Sayısının veya Ne Kadar Süredir İlişkiye Girildiğinin Önemi Var mıdır?
Hayır, yoktur, çocuk doğurmuş kadınlarda dahi bu kızlık zarı tamir edilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP