Güneş yanıklarına diş macunu ve yoğurt sürmek sakıncalı

Güneş yanıklarına diş macunu ve yoğurt sürmek sakıncalı

ABONE OL
Nisan 25, 2024 08:35
Güneş yanıklarına diş macunu ve yoğurt sürmek sakıncalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneş ışınlarının faydalarının yadsınamaz olduğuna değinen Denizli Devlet Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Şule Gökşin güneş ışınlarının göz ardı edilemeyecek zararlarının da olduğuna dikkati çekti. Güneş ışınlarının bir kısmının ozon tabaksında emildiğini yeryüzüne ulaşanların UVA ve UVB spektrumları olduğunu belirten Dr. Gökşin “deriye ulaşan güneş ışınlarının bir kısmı yansırken bir kısmı da deri hücrelerindeki moleküller tarafından emilerek depolanır. Bu ışınların deri üzerinde kısa sürede ortaya çıkardığı en bilinen zararlı etki güneş yanıklarıdır” dedi.

Dr. Gökşin güneşte maruz kalınan süreye göre deride önce kızarıklık ondan sonra sıcaklık artışı ve ağrı daha sonra ise içi sıvı dolu kabarcıkların görüldüğünü ifade etti. Özellikle çocukluk döneminde oluşan yanıkların ileride deri kanseri riskini artırdığına işaret etti. Her yıl dünyada 130 binin üzerinde kötü huylu deri kanserine rastlandığını güneş ışınlarına uzun yıllar maruz kalma sonucunda deride UV ışınlarının geç dönem zararlı etkilerinin ortaya çıktığını belirten Dr. Şule Gökşin bu zararlı etkiler arasında deride leke oluşumu çillenme kabalaşma yüzde 80 erken yaşlanma ve deri kanseri olduğunu bunların bir kısmının iyileşmeyen yaralar şeklinde olduğunu ve diğer organlara yayılmadığını bir kısmının da erken teşhis edilmediği takdirde birkaç yıl içinde ölümle sonuçlanabileceğini dile getirdi. Gökşin “benlerin melanom adı verilen ölümcül deri kanserlerine dönüşümlerinde de güneş ışınlarının rolü oldukça fazladır” dedi.

Dr. Gökşin güneşten korunmak için şu önerilerde bulundu:”Özellikle sabah saat 11.00 ile öğleden sonra 15.00 saatleri arasında mümkün olduğu kadar güneş ışınlarından uzak durulması gerekir. Gün içerisinde dışarı çıkarken vücudu örten pamuklu bol ve açık renkli kıyafetler tercih edilmeli. Yaz aylarında koruma faktörü en az 15 olan ürünler kullanılmalı açık tenli olan kişiler ise bu faktörün 30 veya daha üzere olmasına dikkat etmeli. Güneş kremi güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulanmalı ve 3-4 saatte bir tekrarlanmalıdır. Üç yaşından küçük çocuklar kesinlikle güneşe bırakılmamalı.”

Güneş yanıklarına bilinçsizce yoğurt diş macunu ve salça gibi maddelerin sürüldüğünü belirten Dr. Şule Gökşin güneş yanıklarından sonra kişilerin sadece soğuk kompres yapmalarını ve bol sıvı almalarını önerdi. Gökşin ciddi yanıklarda ise en kısa zamanda bir sağlık merkezine başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP