Cinsel Yaşam Konularında Sıkça Sorulan Sorular

Cinsel Yaşam Konularında Sıkça Sorulan Sorular

ABONE OL
Nisan 16, 2024 06:10
Cinsel Yaşam Konularında Sıkça Sorulan Sorular
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gebelikte cinsel ilişki nasıl ve neden cinsel ilişki yasaktır
Gebelik bir hastalık değil, normal fizyolojik bir durumdur. Hamileliğin son aylarında bedende oluşan fiziksel değişiklikler nedeniyle, bazı cinsel birleşme biçimleri zorlaşırsa da, cinsel ilişki son günlere kadar devam edebilir. Bazı gebeliklerde, sıklıkla düşük riski durumunda, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, gebeliğin ilk aylarında cinsel ilişkiyi, hatta kadının ayağa kalkmasını yasaklayabilir. Ancak bu sıra dışı bir durumdur, yolunda giden bir gebelik sürecinde, cinsel ilişki yasak değildir.

 

Penisi ağıza almanın ve yüze meni gelmesinin sakıncası var mı
Bir erkeğin penisini bir başkasının ağız yoluyla uyarması şeklindeki cinsel etkinlikte de, diğer cinsel ilişki biçimlerinde olduğu gibi, cinsel yolla bulaşan hastalıkların geçmesi mümkündür. Bu mikropları bedenin diğer sıvıları gibi meni de taşımakta ve bulaştırabilmektedir. Meninin yüze gelmesi sırasında da özellikle göz içinden ve yüzde bulunan yara bereler yoluyla bulaşma mümkündür. Ağız ya da yüze bulaşan meni ile gebelik olasılığı yoktur.

 

Masturbasyon kızlık zarına zarar verir mi
Kadın orgazmının tetiğini çeken klitoris, vajinanın dışındadır. Kadınlar masturbasyon sırasında genellikle, dış cinsel organlar bölgesini ve özellikle de klitorisi uyarırlar. Vajinanın birkaç santim içerisindedir. Vajinaya giren her cisimden etkilenebilir. Masturbasyon sırasında, vajina içine herhangi bir cisim giriyorsa, kızlık zarı da etkilenecektir.

Sürtünme ile hamile kalınır mı
Gebelik erkek üreme hücresi, spermlerden birinin, uygun durumdaki kadın yumurtasını döllemesi ile olur. Bunun için meninin kadın cinsel organlarına boşalması gerekir. Sürtünme yoluyla sevişme sırasında erkek boşalmıyorsa veya kadın cinsel organlarından uzağa boşalıyorsa, gebelik söz konusu değildir. Ancak spermlerin kadın yumurtasına ulaşması için mutlaka penisin vajinaya girerek boşalması şart değildir. Eğer vajina ağzına boşalma olursa, spermler içeri girebilir ve gebelik oluşabilir.

 

Tamponla kızlık zarı bozulur mu
Kızlık zarı vajinanın dış girişinden birkaç santim içeride bulunur. Ortasında bulunan delikten daha büyük bir şey vajina içine sokulduğunda, kızlık zarı kenarlara çekilir ve üzerindeki kılcal damarlar çatlayarak birkaç damla kanama olur. Vajina içine giren cisim ne olursa olsun, penis, parmak, tampon ya da başka bir nesne, kızlık zarında aynı olaylar meydana gelebilir. Önemli olan vajina içine bir şeyin girmesi ve bunun zarın ortasındaki deliği genişlemeye zorlamasıdır. Küçük tamponların kızlık zarına zarar vermemesi mümkündür, bazı ülkelerde buna özel tamponlar da vardır. Ama vajina içine giren her cisim, kızlık zarının yok olmasına neden olabilir.

 

Yumurtalıklarım çalışmıyor, çocuğum olur mu
Kadınların yumurtalıklarının çalıştığı, adet kanamalarının başlamasıyla anlaşılır. Irksal ve ailesel değişiklikler olmakla beraber, kızların adet kanamaları genellikle 10-16 yaşlarında başlar. Ergenlik döneminde, yumurtalıkların çalışmasında, dolayısıyla adet döngüsünde aksaklıklar görülebilir. Ancak 19 yaşına kadar, hiç adet görmediyseniz, ailenizle bu durumu konuşmanız ve hemen bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekir. Çocukluk döneminde yaşadığınız cinsel taciz olayı ile ya da cinsel yaşamınızın ve cinsel isteğinizin olup olmaması ile, yumurtalıklarınızın çalışması arasında herhangi bir ilişki yok. Çocuk olması için, kadın ve erkek yumurtalarının birleşmesi gerekir. Kadınların yumurtalıkları her ay bir yumurta yumurtlar, bu yumurta uygun zamanda erkek spermleri ile döllenirse çocuk olur. Döllenme olmazsa, kadın yumurtası her ay adet kanaması şeklinde dışarı atılır. Yani çocuğunuzun olması için, yumurtalıklarınızın yumurta üretiyor olması gerekir. Yumurtalıklarınızda bir sorun olup olmadığını, sorun varsa bunun ne sürede, nasıl bir tedavi ile düzeleceğini, ancak sizi muayene eden kadın hastalıkları uzmanı söyleyebilir

 

Gebelik için kadının orgazm olması gerekli mi
Gebelik için erkeğin menisi içindeki spermlerin kadın yumurtasına uygun zamanda ulaşması ve döllenme olması gerekir. Kadının cinsel ilişkiden zevk alıp almamasının veya orgazm olup olmamasının döllenme olayına bir katkısı yoktur.

 

Vajinismus için ne yapmalı
Kadının vajinasının dış üçte birlik kısmındaki kasların istemsiz olarak kasılmasına ve cinsel birleşmeyi olanaksızlaştırmasına, vajinismus diyoruz. Bu kasılmayı kadın isteyerek yapmaz ve istediğinde de ortadan kaldıramaz. Vajinismus sorunu yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden bir cinsel tedavi uzmanına başvurmalısınız.

Kızlık zarı ne zaman nasıl bozulur
Kızlık zarı vajinanın girişinden birkaç santim içerde, ortası delik, soğan zarı inceliğinde bir zardır. Vajinaya bu zarın ortasındaki delikten daha büyük herhangi bir şey, birkaç santim girdiğinde, bu zar kenarlara çekilir, yani bozulur. Vajinaya girenin, penis, parmak, tampon ya da başka bir cisim olması durumu değiştirmez. Kızlık zarı vajina duvarlarına doğru çekilirken, üzerindeki kılcal damarlar çatlar ve bir kaç damla kan gelir. Bazı kızlık zarları esnektir, kılcal damar çatlaması olmaksızın kenarlara çekilebilir ve kanamazlar. Kanama genellikle vajinaya ilk giriş sırasında olur, ilk girişi izleyen hafta içindeki girişlerde de taze yara nedeniyle ufak kanamalar olabilir. Daha nadir olarak ilk giriş kısmi olabilir ve ilgisiz bir zamandaki tam girişte yeniden kanama olabilir.
Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı doğa tarafından vajenin giriş kısmına yerleştirilmiş olan ve kesin görevi bilinmeyen bir dokudur,bazı bilim adamları adet görünceye kadar vajeni ve rahmi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruyan bir oluşum olarak,bazılarıda sadece bir doku kalıntısı olarak değerlendirirler.

Yapısı nedir?

Kızlık zarı ,mukoza dediğimiz ağız içi yapısına benzeyen bir yapıya sahiptir.

Herkesde kızlık zarı varmıdır?

Bazı kadınlarımızda doğuştan bulunmayabilir.

Kızlık zarı nerededir?

Kızlık zarı vajina (dölyolu) girişinde yaklaşık 1-2 cm. içeridedir.

Herkesin kızlık zarı aynı mıdır?

Hayır, kadından kadına çok büyük farklılıklar gösterebilmekle beraber belli başlı altı-yedi çeşide ayırabiliriz. Bunlar;

Kızlık zarı ilişki dışında ne zaman yırtılır?

-İlişki dışında nadir olarak bazen uzakdoğu sporu ,jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda,kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir.

Yırtılan kızlık zarı sonra tekrar iyileşirmi?Kapanırmı?

-Hayır,farklı bir yapıya sahip olan kızlık zarının yırtılan kısımları hiç bir zaman kendiliğinden tekrar birleşmez.

Masturbasyon yaparken yırtılabilirmi?

-Eğer içinize bir şey sokmadan sadece sürtünme yoluyla masturbasyon yapıyorsanız yırtılmaz.

Kızlık zarı parmak girmesinden zarar görür mü?

-Bu kızlık zarının tipine bağlıdır,bazı kızlık zarına hiç bir şey olmayacağı gibi,bazıları da yırtılabilir.

İlk ilişkide çok acı verirmi?

-Genelde bu sizin partnerinizle ne kadar uyum içinde olduğunuza ve kızlık zarının tipinede bağlı olmakla beraber yavaş hareket edilecek olursa fazla bir acı vermez.

Ya yırtılmazsa?

-Yırtılmazsa bir jinekolog tarafından uyuşturularak size hiç bir acı verilmeden açılabilir.

İlk ilişkide kızlık zarının acısından çok korkuyorum,ne yapabilirim?

-Eşinizle anlaşarak bir jinekoloğa giderseniz, o kızlık zarınızı uyuştururarak size hiç bir şey hissettirmeden açabilir.

Çok kanarmı ?

-Hayır,pembe renkli (vajen salgıları ile karıştığı için kanın rengi açılır) bir kaç damla kan gelebilir.

Ya kanama durmazsa?

-Çok kalın kızlık zarlarında bazen olabilmektedir, doktora müracaat ederseniz o gerekli müdahaleyi yaparak kanamayı durduracaktır.

Kızlık zarı tamir edilir mi ? dikilir mi?

-Evet,kızlık zarı dikilir.

Kızlık zarını kim diker veya dikebilir ?

-Kızlık zarını sadece bir kadın doğum uzmanı diker.

Dikilen bir kızlık zarı yüzde yüz kanarmı?

-Evet,eğer bu işin uzmanıtarafından dikilmişse dikilen bir zar yüzde yüz kanar.

Dikilen bir kızlık zarının dikildiği ilişkiye gireceğim kişi tarafından anlaşılırmı?

-Kesinlikle hayır,sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları bunu anlayabilir

Kızlık zarı dikilmesi için ilişki sayısının veya ne kadar süredir ilişkiye girildiğinin önemi varmıdır?

-Hayır yoktur,çocuk doğurmuş kadınlarda dahi bu kızlık zarı tamir edilir.

Kızlık zarı dikişi acırmı? ne kadar sürer?nasıl bir ameliyattır?

-Hayır acımaz, siz uyutularak veya o bölge uyuşturularak yapılır,10 ila 30 dakika arasında sürer,operasyondan sonra rahatlıkla yürüyebilir veya çalışabilirsiniz.Hiç kimse sizin böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlamaz.

Kızlık zarı ilişkiden ne kadar zaman önce dikilmelidir?

Bu kızlık zarınızın tipine ve hekiminizin yapacağı ameliyata bağlıdır, bazen bir kaç ay evvel,bazen bir kaç gün evvel bazende bir yıl önce dikmek gerekir.

Dikildikten sonra nelere dikkat etmek gerekir? Duş vesaire gibi şeyler zararlımıdır?

Özel bir şey gerektirmez ilk bir kaç gün hekiminizin önerilerine uymak gerekir, rahatlıkla bir kaç gün sonra duş alabilirsiniz.

Kızlık zarımı kendim kontrol edebilirmiyim?

-Hayır ,uygun pozisyonu aldığınızda ayna yardımı ile sadece görebilirsiniz fakat tıbbi bilginiz yetersiz olduğu için hiçbir yorum yapamazsınız.

Kim kontrol edebilir?

-Sadece bir kadın doğum uzmanı bu konuda size yardımcı olacabilecektir.

Kontrol sırasında acırmı? veya zarar gelebilirmi?

-Hiç bir acı hissetmeyeceğiniz gibi, hiç bir zararda gelmeyecektir. Bu konuda bir şüpheniz veya sıkıntınız varsa muayeneye gidiniz.Kimse bu konuda muayene olmanızı garip karşılamayacaktır.

 

Kızlık zarını bozmadan cinsel birleşme olur mu
Kızlık zarı kadın cinsel organlarından vajinanın girişinde, birkaç santim geride bulunmaktadır. Esnek olduğu için yırtılmadan kenarlara çekilerek, girişe izin veren bazı zarlar dışında, kızlık zarı bozulmadan, penisin vajinaya girmesi şeklinde bir cinsel birleşme mümkün değildir. Ama kızlık zarı varken de vajinaya giriş olmaksızın sevişmek mümkündür.

 

Masturbasyon kızlık zarına zarar verir mi
Kadın orgazmının tetiğini çeken klitoris, vajinanın dışındadır. Kadınlar masturbasyon sırasında genellikle, dış cinsel organlar bölgesini ve özellikle de klitorisi uyarırlar. Vajinanın birkaç santim içerisindedir. Vajinaya giren her cisimden etkilenebilir. Masturbasyon sırasında, vajina içine herhangi bir cisim giriyorsa, kızlık zarı da etkilenecektir.

Cinsel birleşme olmadan kızlık zarı kanaması olur mu
Kızlık zarı, vajina girişinden birkaç santim içeride yer alır. Vajina içine hiçbir giriş olmadan, sevişme sırasında, kızlık zarı yırtılmasına bağlı kanama olamaz. Cinsel organların yüzeysel sürtünmesi sırasında, farkına varılmadan vajinaya girilme olasılığı çok düşüktür. Ancak vajina ağzına çok yakın zarlarda, sürtünme sırasında penisin vajina girişine fazla baskı yapması mümkün olabilir. Sevişmeden sonra vajinadan gelen kanın rengi, bu konuda fikir verebilir. Kızlık zarı kanaması, taze yaradan geldiği için, genellikle açık kırmızı olacaktır. Kadının adet döneminin hemen sonrasındaki günlerde, sevişme ve orgazm sırasında rahim ve vajinada oluşan kasılmalar nedeniyle, iç cinsel organlarda kalmış kan pıhtıları dışarı atılabilir, bunlar daha koyu kırmızı ya da kahverengi olacaktır. Bazen adet döneminden hemen önceki günlerde, gene sevişme ve orgazmın yarattığı kasılmalar nedeniyle, açık kırmızı renkte kan da gelebilir, bunun ardından adet dönemi başlar. Bir kadın hastalıkları uzmanı size daha net bir bilgi verebilir.

 

Anal İlişkiden Kadın Zevk Alır mı
Kadında da erkekte de, anüs ve cinsel organlar anatomik olarak komşudur. Anüsteki sinirler, her iki cinste de, bu bölgenin erotik olarak duyarlılığını sağlar. Dış cinsel organlar bölgesi gibi anüsün de uyarılması, her iki cinse cinsel haz verir. Anal cinsel birleşmeden, fizyolojik olarak kadınlar da erkekler de haz duyar. Ancak herhangi bir cinsel davranışın kişide öznel olarak zevk yaratması için, fizyolojik durumun yanı sıra, kişinin o cinsel davranışa karşı tutumunun da etkisi olduğu unutulmamalıdır. Birçok kişinin anal ilişki ile ilgili olumsuz yargıları, dinsel, sosyal, cinsel çekinceleri olabilir.

 

Vagina Kuruluğu
Cinsel yönden aktif olan her kadın zaman zaman vajinal kuruluk problemi yaşar. Vajinal kuruluk varlığında cinsel ilişki bir keyif kaynağından çok acı ve stress nedeni haline gelir. Kadınlar erotik uyarılara bazı cevaplar verirler. Nefes alış verişin hızlı ve derin hale gelmesi, ciltte sıcaklık hissi ve kızarma, meme uçlarının belirginleşmesi, klitoris ve vulvada şişme cinsel uyarı karşısında ortaya çıkan değişikliklerdir. Kadınların pek çoğu erotik uyarılar karşısında vajialarında da bazı değişiklikler hissederler. Uyarı ile birlikte vajina yukarıya doğru kalkar ve boyu hafifce uzar. Ayrıca vajina duvarlarında “terleme” yani salgı olur.

Lubrikasyon ya da kayganlaşma adı verilen bu durum vajina duvarlarını oluşturan hücre tabakalarından kaynaklanır. Sıvı ciltten olan terlemeden farklıdır ve bilimsel olarak modifiye plazma transüdasyonu olarak isimlendirilir. Bu sıvı AIDS’de dahil olmak üzere pek çok değişik virüs içerebilir. Bu nedenle partnerin dikkatli olması gereklidir. Bu sıvının yutulması ya da cinsel fantazi oyuncaklarının ortak kullanımı virüsün bulaşmasına neden olabilir.

Sıvının ve lubrikasyonun asıl amacı cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak ve spermlerin rahim içine doğru ilerlemesine yardımcı olmaktır. Pek çok kişi vajinadaki bu ıslaklığı kadının uyarılması ve cinsel ilişkiye hazır olması ile ile eş anlamlı olarak görür. Oysa bu yanlıştır. Kadınlar bazen cinsel olarak uyarılmadıkları halde vajinaları ıslanabilir ya da tam tersi olarak vajina ıslanmadan da uyarılmış olabilir. Aşırı salgı zaman zaman problem olabilmekle birlikte asıl sorun yeteri kadar ıslaklığı sağlanamadığı durumlarda yaşanmaktadır.

Bazı kadınlar yeteri kadar uyarılmadığı için kur kalırken bazılarında ise kuruluğun nedeni stress ya da gerginliktir. Öte yandan tampon kullanımı, diğer temizlik malzemeleri, ya da vajinal duş da kuruluğa neden olabilmektedir. Benzer şekilde alerji ilaçları ile psikiyatrik sorunlarda, kalp damar hastalıklarında ya da diğer bazı durumlarda kullanılan ilaçlar da kuruluğa yol açabilir. Nadiren doğum kontrol hapları da benzer bir etki yaratabilir.Temel olarak bakıldığında kan östrojen hormonundaki dalgalanmalar kuruluğun temel nedenidir.

Menopoz da vajinal kuruluğun önemli ve sık karşılaşılan bir nedenidir. Üreme çağının sonlarında azalan östrojen hormonuna bağlı olarak vajinal dokular incelir ve esnekliği azalır. Buna paralel olarak dokuların sıvı üretme yeteneği düşer.

Özetleyecek olursak kuruluğa yol açan nedenler

adet siklusunun dönemleri
gebelik
doğum sonrası
emzirme dönemi
stress dönemleri
prezervatif kullanımı
tampon kullanımı
vajinal duş
ilaçlar
menopoz

Vajinal kuruluğun en kolay ve etkili çözümü lubrikan yani kayganlaştırıcılardır. Piyasada bu amaçla satılan pek çok ürün bulunmaktadır. Bu ilaçların çoğu kokusuz, tatsız ve sterildir. Yine bu ilaçların hemen hepsi hipoalerjeniktir. Kendinize uygun olan lubrikanı değişik markaları deneyerek kendiniz bulmalısınız. Lubrikan seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır:

1) Her zaman suda çözünen lubrikanları kullanın. Petrol bazlı vazelin gibi kayganlaştırıcıları asla ve asla kullanmayın. Bunlar hem enfeksiyona olan eğilimi arttırırlar hem de içerdikleri maddeler prezervatiflerin dayanıklılığını azaltırlar. Öte yandan vajinada irritasyona neden olabilirler.

2) Nemlendirici, anti-irritan ve kurutma tozları arasındaki ayrıma dikkat edin. Pek çok markanın değişik amaçlarla kullanılan farklı ürünleri vardır. Anti-irritan kremler sadece dış bölgelerde kullanılır ve vulvadaki ağrı ve kaşıntıyı giderirler. Bu ilaçlar asla vajina içinde kullanılmazlar. Bazı toz ve pudralar ise sadece aşırı salgı olan kadınlarda salgıyı absorbe etmek için kullanılırlar.

3) Unutmamanız gereken bir başka nokta ise aksi belirtilmediği sürece bu tür kayganlaştırıcıların hamilelikten koruyucu etkisinin olmadığıdır. Yine bu maddeler cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz. Sadece nonoxynol adı verilen maddeyi içeren maddeler sperm öldürücü özelliğe sahiptir. Ancak bu madde de vajina için irritan bir maddedir ve enfeksiyon riskini arttırır.

Kayganlaştırıcılara ek olarak pelvik kasların güçlü tutulması bölgeye olan kan akımını arttırarak sıvı üretimine destek olabilir. Bu amaçla Kegel egzersizleri yapılabilir. Kegel egzersizlerini öğrenmek için tuvalette otururken idrar yapmaya başlayın ve idrar akımı devam ederken durdurmaya çalışın. Daha sonra bu hareketleri mesaneniz boşken yapın. Kasları kasın ve üçe kadar sayın. Buna kalsarın yorulduğunu hissedene kadar devam edin. Kegel egzersizlerini her gün günde 2 defa yapın. Birkaç hafta içinde cinsel yaşantınızdaki değişmi fark edeceksiniz.

 

Birlikte orgazm
Kadınların ve erkeklerin cinsel yanıtlarının fizyolojisinde bazı farklılıklar vardır. Genellikle erkekler daha çabuk, kadınlar daha yavaş uyarılırlar. Yaşları ilerledikçe erkeklerin uyarılması biraz uzar, kadınlar ise yaşları ve cinsel deneyimleri arttıkça daha hızlı uyarılmaya başlarlar. Çoğu erkek için en uyarıcı durum, cinsel birleşmedir. Kadın orgazmının tetiğini çeken klitoris ise, cinsel birleşme sırasında uyarılmaya uygun bir yerde ve konumda değildir.

Bu nedenle de cinsel birleşme sırasındaki dolaylı cinsel uyarılar, çoğu kadının orgazm olması için yeterli olmaz. Birçok kadının orgazmı için, cinsel birleşmeden önce klitorisin doğrudan uyarılması, bazı kadınlar için de cinsel birleşme sırasında da klitorisin doğrudan uyarılmasının sürdürülmesi gerekir. Genellikle erkekler hızlı, sert ve dikey hareketleri daha uyarıcı bulurken, kadınlar yavaş, yumuşak, yatay ve kesintisiz uyarıları tercih eder.

Elbette, iki insan arasındaki cinsellik, fizyolojik özelliklerin çok ötesinde birçok faktörden etkilenir. Ancak cinsel davranışlarımız sonucunda oluşan cinsel yanıtlar, fizyolojik temele dayalıdır. Cinsel ilişkiyi, sevişmeyi, bedensel fizyolojimiz, kişisel durumumuz kadar cinsel eşimizle genel ilişkimiz de etkiler. Aynı zamanda iyi bir cinsel ilişkinin nasıl olması gerektiği hakkındaki düşüncelerimizin de hem sevişmemize etkisi vardır, hem de cinsel yaşantımızı değerlendirmemize.

Birçok kişi, birçok çift, iyi bir cinsel ilişkide eşlerin mutlaka birlikte orgazm olmaları gerektiğine inanır. Oysa, kadın ve erkek cinsel yanıtlarının fizyolojik farklılığı, kişilerin orgazm olacakları anı tam olarak belirleyememeleri, birbirlerinin yanıtlarını tam olarak ve anında bilememeleri gibi birçok nedenle, çiftler nadiren aynı anda orgazm olurlar.

Ancak birbirlerini çok iyi tanıyan çiftler, arada bir birlikte, aynı anda orgazm olur. Ayrıca birlikte orgazm olmak, iyi bir cinsel ilişki için zorunlu ya da daha çok zevk almak için gerekli de değildir. Ama birlikte orgazm olmanın mutlaka gerekli olduğu düşüncesi, birçok insanın kendi cinsel ilişkilerinden hoşnutsuz olmasına neden olur. Birçok çift cinsel yaşamlarını bu yanlış inanış yüzünden doyumsuz olarak değerlendirebilir.

Saatlerce sevişebiliriz, cinsel birleşme dakikalarca sürebilir. Ancak orgazm saniyeler süren bir cinsel yanıttır. Orgazm sırasında, çevremize olan farkındalığımız geçici olarak bozulur, azalır. Kendi bedenimizden aldığımız cinsel hazza odaklanırız. Orgazm olma anında bir kişinin, kendisinin veya cinsel eşinin davranışlarını, cinsel yanıtlarını izlemesi pek de kolay değildir. Dolayısıyla bir yandan orgazm olurken, bir yandan cinsel eşimizin orgazmından ayrı bir keyif almamız da pek söz konusu olamaz.

Üstelik sevişme sırasında, aynı anda orgazm olma beklentimiz nedeniyle, kendimizin ve cinsel eşimizin cinsel yanıtlarıyla gereğinden fazla ilgilenmemiz, sevişmenin keyfini kaçırabilir. Hem bizi sevişen kişi olmaktan çıkarıp, sevişmenin gözlemcisi haline getirebilir, hem de birlikte olması hedeflenen orgazmı kişisel olarak da yok edebilir.

Orgazm yanıtı, kendimizi sevişmeye bıraktığımızda, başka bir şeye değil yalnızca sevişmeye ve aldığımız cinsel hazza odaklandığımızda, kendiliğinden ve kolayca gelebilecekken, cinsel eşim orgazm olacak mı kaygısıyla bozulup kaybolabilir.

İki insan arasındaki cinsellik, fizyolojik yanıtlar temelinde gelişen, çok boyutlu ve keyifli bir süreçtir. Gerçek dışı beklentiler ve yanlış inanışlar, cinsel doyumumuzu olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramazlar.

 

Adet Döneminde Cinsel İlişki
Adet döneminde cinsel ilişki kurulmasında, her iki eş de istiyorsa, temizlik kurallarına dikkat edilmesi koşuluyla, sakınca yoktur. İlişki öncesinde her iki eşin de iyice temizlenmesi çok önemlidir, çünkü kan çeşitli mikroplar için iyi bir besi yeridir. Kadının adet halindeyken, hamile kalma olasılığı çok düşüktür.

 

Acı Nedeniyle Cinsel Birleşme Olmaması
Kadınlar ilk cinsel birleşmede, kızlık zarının ortadan kalkması sırasında hafif bir acı duyabilirler. İlk birleşmeyi izleyen ilk bir hafta içinde de, taze yara nedeniyle hafif bir acı ve az miktarda kanama olabilir. Bu sorunlar kısa zamanda kendiliğinden düzelecek ve cinsel birleşme mümkün ve keyifli hale gelecektir. Ancak bunların sürekli olması, farklı bir sorun olduğunu düşündürür. Cinsel birleşmeye izin vermeyen vajinismus veya ağrılı cinsel birleşme dediğimiz cinsel işlev bozuklukları söz konusu olabilir. Sevişme sırasında kadının yeterince uyarılmaması veya birleşmeye ilişkin korkuları nedeniyle, cinsel organlarının ıslanmaması da cinsel birleşmenin acılı olmasına yol açabilir.

 

Aynı Gecede İkinci Cinsel İlişki
Erkeklerde boşaldıktan sonra, cinsel açıdan uyarılamadıkları yanıtsız bir dönem vardır. Bu yanıtsız dönemin süresi kişiye göre çok değişken olabilir, dakikalar, saatler ya da günler sürebilir. Erkeğin yaşı ilerledikçe, yanıtsız dönem de uzar. Erkeğin cinsel ilişkide boşaldıktan sonra, yorgunluk hissetmesi ve yeniden cinsel etkinlik için zamana gerek duyması, hormon eksikliği ya da hastalık değil, fizyolojik bir durumdur. Peşpeşe cinsel ilişkide bulunmak yerine, boşalmanızı denetleyerek, sevişme sürenizi uzatmanız mümkündür.

Elle boşaldığım halde, cinsel birleşme ile boşalamıyorum
Erkeklerin masturbasyon sırasında boşalabilirken, eşli cinsel etkinlikler sırasında boşalamaması veya geç boşalması durumuna ‘Geç Boşalma’ diyoruz. Görece seyrek görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Özellikle genç kişilerde, uygun cinsel bilgilendirme ve cinsel tedavi ile görece kısa bir sürede düzelebilir. En yakın zamanda bir cinsel tedavi uzmanına başvurmalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP