Kalp krizine saç telinden tanı

Kalp krizine saç telinden tanı

ABONE OL
Ocak 2, 2024 13:05
Kalp krizine saç telinden tanı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kalp krizi riskinin muhtemel krizden 6 ay önce hastanın saçlarından belirlenebileceği bildirildi.

Kanada’daki Western Ontario Üniversitesinden bilim adamlarının bazı erkeklerin saçlarındaki stres hormonu kortizol seviyesini ölçerek yaptığı araştırma kronik stresin kalp krizinin önemli bir tetikleyicisi olduğunu doğruladı.

Bilim adamları bugüne dek kortizol seviyesinin idrar kan ve tükürükten ölçüldüğünü belirterek bu ölçümlerin uzun vadedeki değil son saatlerdeki ya da günlerdeki stres düzeyini yansıttığını vurguladı.

Araştırmacılar kalp krizi geçiren ve hastaneye kaldırılan 56 kişinin saç örneklerini kalp krizi geçirmeyen 56 hasta ile karşılaştırdı. Kalp krizi geçirenlerde kortizol seviyesinin daha yüksek olduğu görüldü.

Kalp krizinin yüksek tansiyon kolesterol seviyesinin yüksek olması sigara kullanımı kalp yetmezliği gibi nedenlerden kaynaklanabileceğini belirten bilim adamları ancak bu risklerin araştırmaya katılan her iki grupta da bulunduğunu dolayısıyla kortizol seviyesinin kalp krizi riskinin en iyi habercisi olduğunun kanıtlandığını vurguladı.

“Stress” dergisinde yayımlanan makalede bilim adamları bir sonraki adımda aralarında kadınların da bulunduğu daha fazla grubun katılımıyla araştırmayı genişletmeyi planlıyor. Araştırmacılar bu sonuçların doktorlara kronik stresin daha iyi anlaşılması ve kalp krizi geçirme riski olan hastaların daha iyi tedavi edilmesi imkanı sağlayabileceği görüşünde birleşiyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP