Erken Menepoz Belirtileri

Erken Menepoz Belirtileri

ABONE OL
Ocak 3, 2024 09:32
Erken Menepoz Belirtileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ani stres veya, uzun süre stres altında kalan kadınlarda erken menopoz görülebilir. Stres yumurtalıkların işlevini azaltır ve otuzlu yaşların sonundan itibaren herhangi bir zamanda geçici menopoza neden olur. Her ne kadar bizim kuşağımız için yeni bir olgu da olsa, günümüz kadını cinsel taciz ve yükselme hırsı gibi nedenlerle, iş yerinde baskı altında çalışıyor. Tüm bunlardan başka, bizim kuşak çevreye ve birlikte yaşamak zorunda olduğu zehirli atıklara karşı da çok duyarlı. Sürekli daha fazlasını isteyen yaşam biçimleriyle, doksanlı yılların kadını uzun süreli stresleri göğüsleyerek gücünü tüketiyor.

Kemoterapi de erken menopozun nedenlerinden biridir. Bu tedaviyi gördükten sonra tekrar adet görmeye başlayan kadınlar vardır, fakat büyük çoğunluk erken menopozdan kurtulamaz. Tedavi öncesinde doktorunuz size bu olasılıktan söz etmediyse, çok rahatsız edici bir durumdur.

Cerrahi müdahaleyle yumurtalıkların ve rahmin tamamen alınması en çok görülen erken menopoz nedenidir. Kanser, tümör ve iltihaplanma dolayısıyla işlevini yitirmiş yumurtalıklar ameliyatla alınır. Menopozun olması için iki yumurtalığın da alınması gerekir. Tek yumurtalık veya, yumurtalığın bir kısmı da sanki iki yumurtalık varmışcasına yumurtlamaya ve hormon salgılamaya devam edebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP