Cinsel Hastalıklardan Korunmanın Yolları

Cinsel Hastalıklardan Korunmanın Yolları

ABONE OL
Aralık 29, 2023 14:54
Cinsel Hastalıklardan Korunmanın Yolları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cinsel hastalıkları alacağınız bazı önlemlerle azaltmanız mümkün. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan bazı yollarla korunabilirsiniz.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan cinsel ilişki sonrası genital bölgeleri yıkayarak, duş alarak veya idrar yaparak korunamazsınız. Bu nedenle cinsel ilişkiye gireceğiniz her sefer lateks prezervatif kullanın. Eğer kayganlaştırıcı kullanacaksanız su bazlı kremleri tercih edin.

Cinsel partnerlerinizin sayısını kısıtlayın. Ne kadar çok partneriniz olursa cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskiniz o kadar fazladır.

Tekeşliliği deneyin. Bu sadece, bir partnerle seks yapmak anlamına gelir. Ayrıca riskinizin azalması açısından partnerinizin de tekeşliliği kabul etmesi önemlidir.

Cinsel partnerlerinizi daha dikkatle seçin. Cinsel yolla bulaşan hastalığı olduğundan şüphelendiğiniz biriyle cinsel ilişkiye girmekten kaçının.

Cinsel yolla bulaşan hastalığınız bulunup bulunmadığını anlamak için düzenli olarak muayene olun. Varsa, enfeksiyonunuzu başkasına bulaştırma ihtimalinden kaçının.

Cinsel ilişki öncesinde alkol veya uyuşturucu kullanmaktan kaçının. Bu maddeleri kullananlarda prezervatif kullanımı daha azdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtilerini öğrenin. Hem kendinizde hem de cinsel partnerinizde bu belirtileri gözlemleyin ve arayın.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilgi edinin. Bu konuda ne kadar bilgili olursanız kendinizi o kadar iyi korursunuz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP