Bacaklardaki Batıklara Çözüm

Bacaklardaki Batıklara Çözüm

ABONE OL
Aralık 30, 2023 16:27
Bacaklardaki Batıklara Çözüm
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Batıkların neden oluştuklarına dair pek çok söylenti var. Epilasyon şeklinizi değiştirirseniz, mesela ağdadan jilete, jiletten epilatöre geçerseniz vs derler, ama gerçekte sebep bu değildir. Batık olan kişiler hangi yönteme geçerse geçsin belki biraz azalmak yada çoğalmakla birlikte batık sorunu kolay kolay etkilenmez.. Özellikle epilatörden yada jiletten ağdaya geçen kişilerde biraz hafıfleyebilir çünki ağda ile bir miktar ölü deri de uzaklaştırıldığından şikayette azalma gözlenebilir. Ancak işin aslı batık oluşumu, ağda sonrası bazı kişilerde sivilce çıkması gibi, tamamen cilt özelliği ile ilgilidir. Kendini hızlı yenileyen ancak üstteki ölü derinin aynı hızla atılamadığı ciltlerde çok daha fazla batık olur. Batık sorununu çözümlemek için cildin bu özelliğine müdahale etmek gerekir. Çünkü istenmeyen kıllar kadar batık sorunu da özellikle bacaklarda estetik sorun yaratır. Erkeklerde pek rastlanmaz. Batık konusunda yardım alabileceğiniz en kolay ve hızlı sonuç veren yöntemler şunlardır.

-Kese ölü derinin uzaklaştırılmasında en kolay ve en etkili yöntemdir. Cilt altında kalmış cildi yarıp çıkamamış kıllar cilt altında dönüp batık oluşumuna sebep olur. Kese cildi aşındırarak ölü derinin atılmasını sağlar, bu kılların çıkmasına yardımcı olur ve batık oluşumunun oluşmadan önlenmiş olması açısından en radikal tedavisidir. Ayrıca kesenin batık oluşumunu önlemekteki faydası yanında genel sağlığa büyük katkısı vardır.

-Batıkların önlenmesinde ideal olan kese kullanımı kuru keselemedir. Ancak kuru keselemede cildin ne kadar aşındırıldığını algılamak güçtür ve kolaylıkla taze deriyi de zedeleyecek kadar ileri gidilebilir. Bu sebeple kuru kese uygulamak isteyenlere yavaş yavaş ve gözlemleyerek ilerlemelerini öneririz.

-Ponza taşı da kese gibi aşındırma yoluyla etkili olur. Ancak taze deriyi irite etmek çok kolay olduğu için çok dikkatli kullanılmalıdır.

-Nemlendirici yağlar cildin yumuşatılması ve kıl çıkışının kolaylaştırılması yoluyla batık oluşumunun önüne geçerler. Ancak seçeceğiniz yağın kıl gelişimine etkisi olmayan bir bitkisel yağ olmasına özen göstermelisiniz. Burada biraz çelişki görebilirsiniz. Bütün yağlar kılları besler ancak ornekle açıklamak gerekirse biberiye yağı kıl kökünü onarıcı, saçlı deriyi arındırıcı etkisiyle direk kıla çalışır. Bunun yanında gül yağının bazını oluşturan yağ dışında kıl gelişimine etkisi yoktur. Susam yağı başından beri saçla anılmıştır ve kıl kökünü beslemekte önde gelen yağlardan biridir. Sadece cildi yumuşatmak, kıllara geliştirici etkiyi en düşük seviyede tutmak için en ideal yağ shea butter olarak bilinen tereyağı görünümünde olan ancak gerçekte bir ağaçtan elde edilen yağdır. Shea butter temininde güçlük çekenler kaliteli bir gül yağı yada buğday yağı ile ciltlerini yumuşatabilirler.

-Papaya maskesi cildi soymakta çok etkilidir. Bir adet orta boy papaya ile hazırlayacağınız maskeyi en az iki ay kullanabileceğiniz bir tarif veriyorum.

İyice yumuşamış olan meyveyi dörde bölün. Çekirdekleri kavun çekirdeği gibi merkezi yerleşmiştir, çekirdeklerini temizleyin. Kabuğunu soyun ve öğütücüden geçirerek macun kıvamına getirin. Bir tane limonun suyunu sıkın ve bu limon suyu içinde üç tane 500 mg. lık aspirini eritin. Papaya püresine ekleyin ve iyice karıştırın. Cam kavanoza alın ve ağzını sıkıca kapatın. Maskeyi kalınca bir tabaka halinde sürün. En az 10 dakika bekleyin ve soguk su ile yıkayın. Yıkarken duş jeli sabun vs kullanmayın. Sadece su ile bölgeyi yıkamanız yeterlidir. Uyguladığınız bölgede soyulma olacaktır. Bu şekilde ölü deri atılır ve batık oluşumunun önüne geçilir.

Papaya maskesi batık oluşumunu önlediği gibi batık lekelerini gidermek, batık lekelerinden kurtulmak için de çok etkili bir maskedir. Ayrıca epilasyondan kaynaklanmış cilt kararmalarında da gözle görülür şekilde renk açılması sağlar.

-Aspirin suyu ile batık bölgelerine masaj yapın. Kimyasal peeling işleminde kullanılan soyuculardan bir tanesi TCA da denen trikloroasetikasit kimyasal yapı olarak ta etki olarak ta aspirinin akrabasıdır. Bir çay bardağı kaynamış soğumuş suda bes adet 500 mg. lık aspirini eritin. Dibe çöken tortu dışında eriyiği spreyli şişeye alın. Haftada iki gün bacaklarınıza uygulayın. En az iki saat bekletin ve sadece su kullanarak durulayın. Bu da soyma yoluyla batık oluşumunun önüne geçer ve batık lekelerine, ağdadan yada jiletten cilt kararmalarına faydalıdır.

Batık oluşup lekeye dönmeden,cilt kararmadan tedbirli davranmak en akıllıca davranış olacaktır. Çok sıcak ağda cildi yakar ve karartır. Jilet yada epilatör ile ciltte iritasyon yaratmak cildi karartır. Yine bunlar batıklara yol açar. Batıkları iğne ucuyla kurcalamak, batık kılı iğne kullanarak çıkarmaya çalışmak, iğnenin ucunu yakıp yada alkolleyip sterilize etmiş olsanız da lekeye yol açar. Tırnakla uğraşmak yapılabilecek en büyük hatadır.

Batık sadece bir durumda sıkılabilir. Cilt yüzeyinde olgunlaşmış bir siyah nokta gibi krater görünümünü almışsa onu sıkabilirsiniz. Bunun için iki parça pamuğu alkolleyin, iki başparmağınıza dolayın ve asla ama asla, tırnaklarla değil tırnakların yan taraflarında kalan parmak etleri ile sıkın.

Batıklardan,batık lekelerinden, ağdadan kararmış ciltten kurtulmanın şifalı bitkilerle en başarılı tedavisi için işte size iki reçete.

Kararmış, lekelenmiş kısacası estetiğini yitirmiş üst deriyi soymak için ve yeni batık oluşumunu önlemek için

-1 çay bardağı yulaf unu
-1/2 çay bardağı badem unu
-1/2 çay bardağı kurutulmuş maydanoz
-1/2 çay bardağı ****güzü (petal)
-1/2 çay bardağı gül (petal)
-1/2 çay bardağı lavanta

Hepsini bir cam kavanoza koyup harmanlayın. Böylece aylarca yetecek kadar botanik peeling sahibi oldunuz. Kullanacağınız zaman -küçük bir cam kaseye 1 corba kaşığı kadar bitkilerinizden alın.

-1 çay kaşığı ince deniz tuzu yada toz şeker ekleyin. İdeal olan tuzun kullanılmasıdır ama bariz bir yanma yapar bu yüzden daha çok toz şeker tercih edilir. Acıya dayanırım diyenlerdenseniz tuz ile hazırlamanızı öneririm.

-Üzerine kıvam buluncaya kadar saf zeytinyağı ekleyin. Karıştırın ve batık olan bölgeleri bununla ovalayın. Eğer toz şeker kullanmışsanız çok bastırmanız halinde şeker kristalleri ciltte çizikler yapabilir, daha yumuşak davranın. Tuz ile hazırlamışsanız korkmadan kuvvetle ovalayın. Kuru cilde uygulandığında karışım kolayca dökülebilir,ıslak cilde uygulandığında ise uzun süre ciltte kalır size güzelce ovalanmak için zaman kazandırır. Duştan çıkmadan önce son bir iş olarak yapmanız en etkili sonucu verecektir.

Şimdi de lekeleri gidermek ve cilt rengini düzeltmek için bitkisel bir terkip;

-2 su bardağı yulaf ezmesi ( yulaf unu da kullanabilirsiniz ancak ezmesi çok daha başarılı sonuç verir)
-1 su bardağı gül petalleri
-1 çay bardağı ****gözü petalleri
-1 çay bardağı alman papatyası
-1 çay bardağı lavanta
-1 çay bardağı kurutulmuş maydanoz

Büyükçe bir cam kavanozda hepsini harmanlayın. Patiskadan yapılmış 10 cm. eninde ve boyunda minyatür bir yastık kılıfı edinin. Ağız kısmında rahatça açıp kapatmak için ip geçirilmiş olması büyük kolaylık sağlar. Harmanladığınız bitkilerinizden 2 çorba kaşığını bu torbacığın içine koyun Ancak ıslatacak kadar sıcak suya tutun ve torbayı avucunuzun içinde yoğura yoğura bacağınızın üzerinde gezdirin. Kruduğunda biraz daha ıslatın ve devam edin.

Sadece bacak veya vücut için değil yüzve dekolte bölgesi için de her gün kullanılabilecek kadar güvenli bir antiaging elde etmiş oldunuz. Cilt tonunun iyileştirilmesinde, gebelik maskelerinin,batık lekelerinin, güneş lekelerinin aklınıza gelebilecek her türlü cilt ve renk bozukluklarının giderilmesinde mucize bekleyebileceğiniz kadar etkili bir tonik/nemlendiricidir. Haftada en az bir kez mümkünse hergün kullanın, çok kısa sürede elde ettiğiniz renk açılması ve ciltte gerginlik sizi şaşırtacaktır.

Özetle düzenli soyma ve düzenli nemlendirme batık sorununuzu ortadan kaldırmaya yetecektir. Kolayınıza hangisi gelir, cildiniz hangisine daha güzel cevap verirse ona devam edin, düzenli olarak kullanın ve bırakmayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP