Prezervatif Kullanımı Kılavuzu

Prezervatif Kullanımı Kılavuzu

ABONE OL
Ekim 9, 2023 06:11
Prezervatif Kullanımı Kılavuzu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prezervatif bir doğum kontrol yöntemi olarak veya cinsel yollarla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu yöntem olarak kullanılır.
Yeni bir eşle seks yapıyorsanız eşinizin HIV virüsü dahil cinsel yollarla bulaşan hiçbir hastalığı taşımadığına emin olana kadar vajinal, oral veya anal seks sırasında mutlaka kullanınız. Ayrıca doğum kontrolü sağlamak için de kullanabilirsiniz. Prezervatifi kullanmadan önce mutlaka son kullanma tarihini kontrol ediniz.
Diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanıyor olsanız bile, prezervatifi mutlaka hastalıklardan korunmak için kullanınız. Elbette cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korunmanın en temiz yolu seks yapmamaktır. Şimdi gelelim konumuza.
Uygun prezervatif kullanımı
Eğer aşağıdaki adımları uygularsanız prezervatifi en etkin biçimde kullanabilirsiniz.
Her birleşmeden önce yeni bir prezervatif kullanınız.
Prezervatifi paketinden çıkarırken, prezervatif üzerinde tırnaklarınızla, dişinizle veya başka nesnelerle delik açmamaya özen gösteriniz.
Prezervatifi ereksiyon olur olmaz hemen penisinize takınız.
Prezervatifi takmadan önce prezervatifin ucunu tutup içindeki havayı boşaltınız ki içinde meninizi saklayacak boş yer kalsın.
Eğer sünnetli değilseniz fazla derinizi prezervatifi takmadan önce geriye çekiniz.
Prezervatifin baş kısmını tutarken, katlı kısmını penisinizin ucundan köküne doğru açınız.
Eğer prezervatifi doğum kontrol amacıyla kullanıyorsanız, eşinizin spermatisid (spermleri öldüren bir jel) kullandığına da emin olunuz.
Eğer kayganlaştırıcı kullanacaksanız vazelin, yağ, el losyonu, bebek yağı gibi içinde yağ içeren veya petrol kökenli hiçbir ürünü kullanmayınız. Yağ prezervatifi zayıflatabilir. Bunların yerine bu görevi yapmak için üretilmiş özel ürünleri kullanınız (Astroglide, K-Y Jeli).
Boşalmadan sonra prezervatifi penisinizin en alt noktadaki kısmından tutarak yukarıya doğru çıkarınız (hala ereksiyon halindeyken yapınız). Böylece meninin prezervatifin içinden dökülmesine engel olursunuz.
Mutlaka vajinal, oral veya anal seks sırasında yeni bir prezervatif kullanınız.
Prezervatifi kullandıktan sonra ellerinizi yıkayınız.
Satın alma ve saklama koşulları
ABD malı lateks prezervatifleri kullanmaya özen gösteriniz (ABD’de üretilen prezervatifler çok sıkı güvenlik standartlarına sahiptir).
Prezervatifler lateksten (lastik), poliüretandan veya koyun bağırsağından imal edilirler. Lateks cinsel yolla bulaşan hastalıklara engel olur ancak koyun bağırsağından yapılan prezervatifler bu korumayı sağlamazlar.
Prezervatifi kullanana kadar orijinal paketinde, kuru, serin ve güneş ışığından uzak bir yerde muhafaza ediniz. Kullanmadan önce muhakkak son kullanma tarihine bakınız.
Prezervatifi soğuk yerde saklamaya özellikle önem gösteriniz çünkü ısı lateksi zayıflatır ve prezervatifin yırtılma olasılığını arttırır.
Paketi zarar görmüş prezervatifleri kullanmayınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP