Zekamızı olumsuz etkileyen durumlar

Zekamızı olumsuz etkileyen durumlar

ABONE OL
Eylül 22, 2023 12:01
Zekamızı olumsuz etkileyen durumlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günlük hayatta yaptıklarınızla zekanızı etkiliyor olabilirsiniz. Listeleyeceklerimizin belki bir kaçından haberiniz olabilir fakat olmama ihtimaline karşı sizi içeriği okumaya alalım.

Doymuş yağlar bilişsel esnekliğinizi düşürüyor.

Bilişsel esneklik, değişen durumlara adapte olma kabiliyetini ifade eder. Güncel çalışma sonuçlarına göre yüksek oranda yağ ve şekerli beslenme stili bu esnekliği düşürmekte. Deney hayvanlarıyla yapılan çalışmada 4 haftalık süre sonunda yüksek oranda yağ ve şekerli beslenme stiline sahip hayvanların zihinsel ve fiziksel performansları normal beslenme stilindekilere göre daha düşük ölçülmüştür.

Aynı anda birden çok multimedyayla ilgilenmek beynin küçülmesine sebep oluyor.

Araştırma sonuçlarına göre aynı anda telefon, bilgisayar ve diğer teknolojik aletleri kullanmak beyindeki önemli yapıların küçülmesine neden olabiliyor. Bilişsel ve duygusal kontrolle ilişkilendirilen beynin merkezindeki gri maddenin yoğunluğunun aynı anda birden çok alet kullanan insanlarda daha düşük olduğu bulunmuştur.

Kötü uyku düşünme becerilerinizi negatif etkiliyor.

Kötü uykunun düşünme becerilerinize olan etkisi hiç de küçümsenecek gibi değildir. Uyku eksikliği çeken beyin hem kısa süreli hem de uzun süreli hafıza kötüleştiği için çok daha fazla çalışmak zorunda kalır. Dikkat ve planlama konusunda kötüleşmeye başlarsınız, yeni stratejiler geliştirmek sizin için zor hale gelir. Uyku eksikliğinin bir etkisi de karşınızdaki kişilerin yüz ifadelerini doğru yorumlayamamaktır.

Aşırı şeker hafızaya zarar verir.

Şekerin beynin özellikle de hafıza merkezlerine zehirli etkileri olduğu düşünülmektedir. Yapılan araştırma sonucuna göre kan şekeri seviyesi daha düşük olan insanların çalışmada kendilerine verilen kelimeleri daha iyi hatırladıkları görülmüştür. Çalışmanın yazarlarının belirttiğine göre kişinin kan şekeri normal seviyelerde olsa da daha da düşürmek onları hafıza sorunlarından ve bilişsel gerilemeden koruyabilecek etkili bir müdahaledir.

Google’da arama yaptığınızda kendinizi olduğunuzdan daha zeki hissetmenize yol açıyor.

İnternet üzerinde araştırma yapmak kişilerin olduklarından daha zeki hissetmelerine neden oluyor. Halbuki çoğu insan internet üzerinde sorularının gerçek cevaplarını bile bulamıyor. Matthew Fisher’a göre internet dünyanın bilgi birikimini parmaklarımızın ucuna getirdiği için bize büyük bir kontrol hissi veriyor. Kişiler de genellikle dış kaynaklı bu bilgi havuzunu kendilerininkiyle karıştırabiliyor. Çoğu insan internete ne derece bağımlı olduğunun farkında değil ve internetsiz bilgi birikimleri hakkında çok yanılıyorlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP