Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman oldu?

Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman oldu?

ABONE OL
Eylül 22, 2023 12:27
Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman oldu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıbrıs Savaşı Ne Zaman Oldu? Sorusu, milletimiz tarafından sorulan ve cevabı kesin ve net bir şekilde öğrenilmek istenen sorulardan bir tanesidir. Kıbrıs barış harekatı ile Kıbrıs Adası’nda zulüm gören ve zor durumda olan Türk halkının yanında olan Türkiye Cumhuriyeti, Dünya’nın reddetmesine ve kınamasına rağmen, kendi öz haklarını her ne olursa olsun kendisinin koruyacağını tüm Dünya’ya kanıtlamıştır. Tarihimizde bir gurur çıkartması olan Kıbrıs çıkartmasının ayrıntıları yazımızın devamında yer almaktadır.

Kıbrıs Barış Harekatı Ne Zaman Oldu?

Bu nedenden dolayıdır ki Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman oldu? Sorusu hem bizler hem de bu yazıyı okuyan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için çok önemli ve aynı zamanda çok anlamlı bir sorudur. Milletimizin özgüvenini yeniden kazanabildiği, her türlü siyasi çatışmadan uzak olarak birlik olabildiği Kıbrıs Barış Harekatı, 20 Temmuz 1974’te dönemin başbakanı Bülent Ecevit’in Türk Silahlı Kuvvetlerine verdiği emir ile başlamıştır. Dünya devletlerinin karşı çıkmasına rağmen girişilen bu mücadelede zulüm altında bulunan Kıbrıs Türklerinin yardımına Türkiye Cumhuriyeti Devleti koşmuştur.

Kıbrıs Barış Harekatı: Ayşe Tatile Çıksın!

İki aşamalı olarak düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasının en bilindik cümlesi: “Ayşe tatile çıksın!” cümlesidir. Bu gizli mesaj ile Türk Silahlı Kuvvetlerine emir tekrardan verilmiş ve harekatın ikinci aşamasının başlatılması talimatı ile başkent Lefkoşa’ya kadar Türk Silahlı Kuvvetleri bölgeleri kontrol altına almış ve zulme dur diyerek kendi vatandaşlarının namusunu, şerefini, haysiyetini, insanlık onurunu ayaklar altında ezilmekten kurtarmış ve onlar Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenli kolları altında olduklarını hatırlatmıştır.

Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman oldu?

Sorusunun cevabının ne denli önemli olduğunu belirttikten ve Kıbrıs Barış Harekatı’nın 20 Temmuz 1974 tarihinde başladığını, tarihi kaynaklara dayanarak söyledikten sonra bu harekat hakkında, bu yazıyı okuyan kişilerin detaylı bilgi sahibi olmasını tavsiye ediyoruz. O dönemdeki zorluklara rağmen, atılacak adımın sonuçlarının ne kadar ağır olacağının bilinmesine rağmen, ülke içi siyasi çalkantıların üst seviyede olmasına ve muhtıralarla dolu askerin siyasette hissedildiği bir dönem olmasına rağmen, böylesine bir manevranın yapılması gerçekten araştırılmaya değer bir konudur. Her ne kadar bazı kayıtlarda Kıbrıs Savaşı ne zaman oldu olarak geçmekte ise de, aslen bu bir savaş değil, barış harekatı niteliğindedir ve amaç bölgede yaşayan Kıbrıs Türklerinin yaşadığı zulüme son vermektedir. Bilindiği üzere Türkiye, 1960 yılında imzalanan Kıbrıs Cumhuriyeti Garanti Anlaşmasında İngiltere ile birlikte garantör konumundaydı. Yaşananlar üzerine İngiltere’den yeterli desteği alamayan Türkiye, kendi başına bu harekatı gerçekleştirme kararı aldı.

Yani kısacası Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman oldu? Sorusundan sonra farklı sorular da sorarak Kıbrıs Barış Harekatı hakkında detaylı bilgilere ulaşmanızı ve bu konu hakkında en azından farklı insanlara bir şeyler özetleyebilecek kadar bilgi sahibi olmanızı istiyoruz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP