Eskişehir’de Atatürk tepkisi ‘Sözünüzü tutun’

Eskişehir’de Atatürk tepkisi ‘Sözünüzü tutun’

Eskişehir'de 2016 yılında tamamlanarak hizmete açılan Yeni Eskişehir Stadyumu'na Atatürk ismi vaadi verilmesine rağmen isminin değiştirilmemesi tepkilere neden oldu.

ABONE OL
Nisan 20, 2023 15:15
Eskişehir’de Atatürk tepkisi ‘Sözünüzü tutun’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskişehir Sazova Mahallesi’nde 2016 yılında tamamlanarak açılan yaklaşık 35 bin kişi kapasiteli Eskişehir Yeni Stadyumu’nun yapılmasının ardından şehir merkezindeki ‘Eskişehir Atatürk Stadyumu’ yıkılarak yerine Millet Bahçesi yapıldı.

Eskişehirliler yeni yapılan staduma da ‘Atatürk’ isminin verilmesini istedi. Birçok siyasi tarafından yeni stadın ismine Atatürk ismi ekleneceği vaadinde bulunuldu. Son olarak geçtiğimiz yıl Ekim ayında, AKP Eskişehir Milletvekilleri Nabi Avcı düzenlediği basın toplantısında, Eskişehir Millet Bahçesi’nin adının ‘Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’ olarak Yeni Stadyumun ise ‘Yeni Atatürk Stadyumu’ olarak tescilleneceğini açıklamıştı.

Açıklamasının hemen ardından yıkılan Atatürk Stadyumu yerine yapılan Millet Bahçesi’ne Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi verilerek tescillendi. Hatta parktaki tabelalara da Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi ismi takıldı, ancak halen stadyuma Atatürk ismi verilmedi.

“SÖZÜNÜZÜ TUTUN, ATATÜRK STADI İSMİNİ TESCİLLEYİN”

Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu, Eskişehir Odunpazarı ilçesi Köprübaşı Adalar mevkiinde yaptığı basın açıklaması ile stadyuma halen Atatürk isminin verilmemiş olmasına tepki gösterdi.

“Sözünüzü tutun, Atatürk Stadı ismini tescilleyin” diyen Ektaş, “Şehrin merkezinde bulunan Atatürk Stadyumu yıkılıp yerine Sazova Mahallesi’ndeki stadyum inşa edildiğinde, stadyumdan Atatürk ismi de kaldırılmış, stadın ismi Eskişehir Yeni Stadyumu olarak tescillenmişti. Eskişehirlinin, Eskişehirspor taraftarının gönlünde büyük yara açan bu uygulama sürekli eleştirildi. Eleştirileri görmezden gelemeyen AKP Milletvekili Nabi Avcı, 27 Ekim 2021 tarihinde yaptığı açıklamada Eskişehir Millet Bahçesi’nin adının ‘Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’, Yeni Stadyumun ise ‘Yeni Atatürk Stadyumu’ olarak tescilleneceğini açıkladı. Her ne kadar, açıklama Atatürk ismi karşılığı Recep Tayyip Erdoğan ismi şeklinde formüle edilen ‘Pazarlıkçı’ bir yaklaşım içerse de kamuoyunda yine de buruk bir memnuniyet yarattı. Açıklamanın hemen ardından Millet Bahçesi’nin ismi Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi olarak değiştirildi, tüm tabelaları yenilendi. Ancak, ne hikmetse stadyumun adı yine Atatürk Stadyumu olarak tescillenmedi” diye konuştu.

“STADYUMUN İSMİ ESKİŞEHİR ATATÜRK STADYUMUDUR”

AKP Milletvekili Nabi Avcı ile yapılan görüşmelerin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen stadyumun isim değişikliğiyle ilgili bir gelişme yaşanmadığını ifade eden AHPADİ Dönem Sözcüsü Mehmet Ektaş sözlerine şöyle devam etti:

“Nabi Avcı 21 Eylül 2022 tarihinde, daha önceki açıklamalarını Gençlik Ve Spor Bakanının bilgisiyle yaptığını ancak stadın isminin halen tescillenmediğini, konuyu Gençlik Ve Spor Bakanına tekrar sorduğunu, Bakanın kendisine ‘Stadın ismini Cumhurbaşkanımız açıklayacak’ dediğini belirtti. Bu açıklamanın üzerinden de yaklaşık 7 ay geçti, Atatürk Stadı’nın adı yine tescillenmedi. Eskişehir’de, Eskişehir Yeni Stadyumu isminde bir yer yoktur. Eskişehir’de bulunan stadyumun ismi Eskişehir Atatürk stadyumudur. Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milletinin en önemli ortak değerlerindendir. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti’ni, laik devleti, başta hukuk olmak üzere laik devrimleri, özgürlük ve bağımsızlığımızı hazmedemeyen dış mihraklar ile onların içimizdeki hain işbirlikçilerinin hedefi, her zaman Atatürk olmuş, her fırsat bulduklarında Atatürk’ün ismini her yerden ve aslında Türk milletinin hafızalarından silmeye kalkışmışlardır. Sayın Cumhurbaşkanı, Eskişehir halkının önemli bir bölümü, stadın isminin değiştirilmesini de bu şekilde yorumlamaktadır.  Bu yorumların pekişmesine izin vermeyin. Birileri bu oyunun içindeyse oyunu siz bozun, Atatürk’e olan sevginizi, saygınızı, vefanızı Eskişehir’den atacağınız bu adımla, stadın adının Atatürk Stadı olarak tescillendiğini ilan ederek bize gösterin.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP