Türkiye de karpuz yetiştiriciliği

Türkiye de karpuz yetiştiriciliği

ABONE OL
Mart 15, 2023 12:37
Türkiye de karpuz yetiştiriciliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye de Karpuz Yetiştiriciliği

Türkiye de Karpuz Yetiştiriciliği. Karpuz sıcak iklim koşullarındaki bölgelerde yetiştirilmektedir. Soğuktan çok fazla etkilenmesi nedeniyle yetişme sürecinde don tehlikesinin tamamen ortadan kalkmış olması gerekmektedir. Karpuz tohumu ekilmesinde sıcaklığın 12 derecenin üzerinde olması gerekmektedir.

Türkiye de Karpuz Yetiştiriciliği. Rutubetli ortamlarda hastalıklardan etkilenen bir bitkidir. Karpuzları yetiştirebilmek için toprakların derin, geçirgen su tutma kapasitesi yüksek olan ve kumlu veya tınlı toprakların olması gerekmektedir. Özellikle ağır killi ve hafif topraklar karpuz yetiştirebilmek için oldukça uygundur. Fakat drenajı yetersiz olan ve taban suyu seviyesi 1 metrenin altında olan bölgelerde karpuz yetiştirmek uygun olmaz.

Karpuz tohumu yetişirken bakım oldukça önemli olmaktadır. Karpuz yetiştirirken karpuzun tüplerden çıkışından itibaren bakımı yapılmalıdır. Tüplerde fidelerin yanında çıkacak olan otlar sıklıkla temizlenmelidir. Fideler tarlada birinci ve ikinci sulamalardan sonra mutlaka çapalanmalı ve burada yabancı otlar mücadele edilmelidir.

Fakat bitkinin kollarının gelişmesi süreciyle beraber çapalama işlemi bırakılmalıdır. Böylece karpuz iklim isteklerinin  yeterli olduğu bölgelerde sağlıklı karpuz yetiştirilebilir. Karpuz yetiştirilebilmesi için bazı iklim özelliklerine sahip olunması gerekir. Ülkemizde bulunan iklim tiplerine bakıldığında hemen hemen her bölgede yetiştirmenin mümkün olacağını söyleyebiliriz.

Türkiye de Karpuz Yetiştiriciliği. Karpuz bitkisinin ülkemizin hemen hemen her yerinde yetiştirilmesi mümkündür. Fakat ülkemizin bazı bölgelerinde karpuz daha sık yetiştirilmektedir. Özellikle karpuzun yetiştirildiği il Diyarbakır ilimizdir. Diyarbakır’ın iklimine bakıldığında sıcak ve nemin az olduğu görülmektedir. Bu nedenle en çok Diyarbakır ilinde karpuz tohumu yetiştirilmektedir. Diyarbakır dışında ülkemizin bazı bölgelerinde de Karpuz yetiştirilmektedir. Bunlardan biri Akdeniz Bölgesinde bulunan Adana ilimizdir. Adana dışında İç Anadolu’da da karpuz yetiştirilmektedir. İç Anadolu’da ise Ankara ve Çankırı illerinde karpuz yetiştirildiği bilinmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP