Sultani bezelye yetiştiriciliği

Sultani bezelye yetiştiriciliği

ABONE OL
Mart 14, 2023 11:33
Sultani bezelye yetiştiriciliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sultani bezelye yetiştiriciliği

Sultani bezelye yetiştiriciliği. Serin iklim seven ve donma noktasına yakın düşük sıcaklıklara dayanan bir sebze türüdür. Serin ve nemli hava koşullarda çok iyi gelişme göstermesine karşın sıcak ve kurak bölgelerden hoşlanmamaktadır. Yetiştirme dönemi süresince sıcaklığın donma noktasının üzerinde olması istenmektedir. Çimlenme döneminde topraktaki yüksek nem tohumun çürümesine neden olmaktadır. Toprak sıcaklığı 7-8 °C olduğunda tohum ekimi yapılmaktadır. Sultani bezelye tohumu 2 °C`de çimlenebilse de, çimlenme çok yavaştır. Gelişme döneminde yüksek sıcaklık ve uzun güneşlenmeden hoşlanmamaktadır. Bu dönemde rutubet ve serin ortam ister. Gelişme döneminde meydana gelen yüksek sıcaklık ve kuraklıkta bitki kısa kalır ve meyveler normal büyüklüklerine ulaşamaz. Bu yüzden hızlı ve zoraki olgunlaşma nedeniyle verim ve kalitede çok büyük kayıplar oluşur. Günlük ortalama sıcaklığın; çimlenme ile çiçeklenme arasındaki dönemde 15-18 °C, çiçeklenme ile olgunluk arasındaki dönemlerde de 18-21 °C olması istenir.

Sultani bezelye yetiştiriciliği.  Yetişme dönemi boyunca düzenli ve yavaş yağış, danenin yüksek kalitede olmasını sağlar. Danelerin olgunlaşması devresinde sıcaklığın 30 °C`nin üzerine çıkması halinde, tohumlar canlılıklarını kaybeder. Bezelye tohumu toprak isteği bakımından seçicidir. Serin ve yağışlı dönemde yetiştirilmesi nedeniyle alüviyal ve su tutma kapasitesi yüksek topraklarda çok iyi gelişir. Ağır topraklardan hoşlanmamaktadır. Çimlenme döneminde ıslak ve çok rutubetli topraklarda tohum iyi çimlenemez. Toprak ıslaklığı gelişmeyi olumsuz yönde etkiler. Gövdenin ve meyvelerin ıslak toprakla temasının önlenmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. Erkencilik için kumlu-tınlı topraklar daha uygundur fakat erkenciliğin düşünülmediği hallerde yüksek verim ve iyi nitelikli ürün alabilmek için iyi drene edilmiş killi-tınlı topraklar tercih edilebilmektedir. Düşük pH`lı topraklarda azot ve fosfor alınımının azalması nedeniyle dane verimi de azalmaktadır. Bu nedenle toprak pH`sının 6,5-7 civarında olması istenmektedir.

Sultani bezelye yetiştiriciliği. İlkbahar üretimlerinde topraktaki azot bakterileri ve mikroorganizmaların faaliyetlerini kolaylaştırmak amacıyla toprak sonbaharda 20-25 cm derinlikte bir iki defa sürülerek havalandırılmaktadır. İşlenen toprak tırmıkla düzeltildikten sonra ekime hazır hale getirilmektedir. Sultani bezelye yetiştiriciliğinde bezelye tohumu ekim zamanı bölgenin iklim şartlarına bağlıdır. Bu yüzden Şubat başından 15 marta kadar erkenci – yarı erkenci çeşitler; nisan başına kadar yarı erkenci ve geçci çeşitler; 15 nisandan sonra da sıcağa dayanıklı çeşitlerin ekimi yapılmaktadır. Kasım ve aralık ayları içerisinde de sonbahar çeşitleri ekilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP