Serada bezelye yetiştiriciliği

Serada bezelye yetiştiriciliği

ABONE OL
Mart 14, 2023 12:07
Serada bezelye yetiştiriciliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Serada bezelye yetiştiriciliği

Serada bezelye yetiştiriciliği Baklagil sebzeleri içinde yer alan bezelye insan beslenmesinde önemli bir sebzedir. Protein ve karbonhidrat içeriği bakımından ve özellikle A, B ve D vitaminlerince zengindir. Serin iklim sebzesi olan bezelye tohumu iklim tercihi bakımından kaprisli bir bitkidir. Serin ve nemli koşullar sağlandığında çok iyi gelişim gösterir fakat sıcak ve kuru havalardan hoşlanmamaktadır. Çimlenme zamanında topraktaki yüksek rutubet tohumun bozulmasına neden olmaktadır.

Toprak sıcaklığı 7 veya 8 derece olmalıdır. 2 derece de çimlenme gerçekleşir ancak yavaş bir şekilde gerçekleşir. Gelişme döneminde yüksek sıcaklık ve  uzun güneşlenmeden hoşlanmamaktadır. Serin ve rutubetli alanlara ihtiyaç duymaktadır. Gelişme evresindeyken meydana gelen yüksek sıcaklık ve kuraklık da bitki kısa kalır ve meyvelerde büyüme gerçekleşmez. Kısa zamanda olgunlaşması verim ve kalite açısından düşüşe neden olmaktadır. Bezelye tohumlarının çimlenmesi için en uygun sıcaklık 15 veya 18 derece arasındadır. Işık yoğunluğu arttıkça çiçek sayısı da artmaktadır.

Serada bezelye yetiştiriciliği Toprak isteği açısından seçicidir. Yağışlı ve serin zamanlarda yetiştiriciliği yapıldığı için su tutma kapasitesi yüksek topraklarda iyi bir gelişim göstermektedir. Tohumların ıslak ve çok rutubetli topraklarda çimlenmesi olumsuz etkilenmektedir. Erkencilik için kumlu-tınlı topraklar daha uygundur. Toprak pH 6.5-7  aralığında olması gerekmektedir. Sulamaya hemen hemen hiç ihtiyaç duymamaktadır. Bezelye tohumu çiftlik gübresi vermekten kaçınılmalıdır çünkü vejetatif kısımların gerektiğinden fazla gelişmesini neden olur ; bakla ve dane veriminin azalmasına neden olmaktadır. Toprak yapısını düzeltmek için verilecekse, bezelyeden önce yetiştirilen çapa bitkilerine verilmelidir.

Serada bezelye yetiştiriciliği Serada bezelye yetiştiriciliğinde hasat genellikle ekimden 70 gün sonra oluyor. Sera yetiştiriciliği yapacak çiftçilerimizin daha erken hasat yapması beklenmektedir. Açık yetiştiricilikte, ilkbaharda ekilen bezelyelerin 12-16 hafta sonra, sonbahar ekimlerinin ise 32 hafta sonra hasat edilmesi bekleniyor. Çiy sorunu yaşamamak adına seranın neminin kontrol altında tutulması, sık sık ortamın havalandırılması gerekiyor. Bu küçük ayrıntının dışında açık ve sera yetiştiriciliği arasında önemli bir fark görülmüyor. Seraya hem ıslatılmış hem de kuru bezelye tohumu ekilerek filizlenme bekleniyor. Sıra arasının 25cm kadar olması yeterli görülüyor. 3 cm kadar derinlik uygun oluyor. Sulamanın ardından bezelyelerin yetiştiği görülebiliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP