Şeker Fasulye Tohumu Seçimi

Şeker Fasulye Tohumu Seçimi

ABONE OL
Mart 14, 2023 13:09
Şeker Fasulye Tohumu Seçimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şeker Fasulye Tohumu Seçimi

Şeker Fasulye Tohumu Seçimi. Ilık iklim sebzesi olan  Şeker fasulye tohumu ilkbahar ve sonbahar arasında yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sıcaklık -2 veya -3  dereceye düştüğünde fasulye bitkisi zarar görmektedir. Ilıman iklim görülen yerlerde ilkbahar veya sonbaharda 2 mevsim ekim yapılabilmektedir. Ancak soğuk bölgelerde 2 mevsim yetiştiriciliği yapılamamaktadır. Yapılan araştırmalara göre, sıcaklığın optimum 15 veya 21 derece olduğu yerlerde rahat bir gelişme göstermektedir. Fasulye, tohumları toprak sıcaklığının 18 veya 30 derece olduğu zaman en iyi çimlenmeyi göstermektedir. Tohumların normal bir çimlenme gösterebilmesi için sıcaklık ile beraber toprak neminin de yeterli olması da gerekmektedir.  Fasulye fazla asit karakterli topraklardan hoşlanmamaktadır. Toprak pH 5,5–6,7 olduğu yerlerde en iyi ürün alınmaktadır.

Şeker Fasulye Tohumu Seçimi. Sıra usulü  fasulye tohumu yetiştirmede; çeşidin sırık veya yer çeşidi oluşuna göre, elle yapılacak ekim usulünde önceden, sırık çeşitlerde sıra arası 50 veya 60 cm ve sıra üzeri 20 veya 30 cm olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ocak usulü ekimde 1,5 metre uzunluğunda ve 1 metre genişliğinde küçük tavalar hazırlanmalıdır ve bu tavaların içerisinde 50 veya 60 cm aralık ve mesafe üzerinden sırada 4 veya 5 ocak olacak şekilde 2 sıralı 8-10 ocak hazırlanır. Şeker fasulye tohumu ekimi bu ocaklara yapılmalıdır. Fasulyelerin meyvesi olan baklalar çeşide göre; kılçıklılık, şekil, uzunluk, genişlik, dolgun ve yassılıkları ile renk bakımından büyük farklar göstermektedir.  Toprak isteği olarak fasulye tınlı, kumlu ve derin yapıdaki organik maddece zengin toprakları sevmektedir.

Şeker Fasulye Tohumu Seçimi. Tohum seçiminde iklim, toprak, hastalıklara yakalanma veya hastalıklara dayanma özelliklerine dikkat edilmelidir. İyi bir tohum seçimi için sağlam, besin maddelerince zengin. Ayrıca embriyosu tam gelişmiş, yüksek çimlenme yeteneğinde ve hastalıklardan ari olmalıdır.  Tohum seçiminde toprak  istekleri bölgenin sıcaklık durumu göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.  Tohumlar %80 oranında çimlenmelidir.

Tohum Seçiminde önemli etkenlerden bir tanesi de tohum çimlenme oranının  başarı derecesi %80 veya %100 olmalıdır. Fasulyelerin meyvesi olan baklalar çeşide göre; kılçıklılık, şekil, uzunluk, genişlik, dolgun ve yassılıkları ile renk bakımından büyük farklar gösterir. Bir kısım fasulye çeşitlerinde görülen ve genetik bir karakter olan kılçıklılık dominant (baskın) bir özelliktir. Fasulye tohumları baklalar içinde meydana gelir. Çeşide göre baklalar içerisinde 4 veya 10 arasında değişen tohum bulunmaktadır. Nadiren tek tohumlu küçük baklalara da rastlanmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP