Prof. Dr. Ahmet Ercan ‘en çekinceli yer’ diyerek uyardı: 8’e kadar deprem üretebilir
  • KozanBilgi.Net
  • Gündem
  • Prof. Dr. Ahmet Ercan ‘en çekinceli yer’ diyerek uyardı: 8’e kadar deprem üretebilir

Prof. Dr. Ahmet Ercan ‘en çekinceli yer’ diyerek uyardı: 8’e kadar deprem üretebilir

Tunceli'de, açık havada yüzlerce kişinin katılımıyla düzenlenen, 'Depremde neler yapılabilir' konulu panele katılan jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Yedisu kolu en çekinceli yer. Burası 8'e kadar deprem üretebilir" dedi.

ABONE OL
Mart 1, 2023 16:14
Prof. Dr. Ahmet Ercan ‘en çekinceli yer’ diyerek uyardı: 8’e kadar deprem üretebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle dün akşam Elazığ’da gözaltına alınan jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yurt dışına çıkış yasağı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıktan sonra kara yoluyla Tunceli’ye geldi.

Prof. Dr. Ercan, Yeraltı Çarşısı üzerinde açık alanda ‘Deprem anında neler yapılır’ konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

Panelde Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kent halkı da yer aldı.

Panel başlamadan önce depremde yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

“İKİNCİ KIRIK OLUŞUYOR”

Bingöl Yedisu fay hattının 8 büyüklüğüne kadar deprem üretebileceğini söyleyen Prof. Dr. Ercan, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Gerginlik birikiminin boşalması gerekiyor. Boşaldığı zaman yerde kırık oluşuyor. Doğu Anadolu kırığı, bugünkü Hatay’ın bulunduğu kesimden Osmaniye, Adıyaman’ın kuzeyinden Kahramanmaraş oradan da Malatya, Elazığ’a uzanıyor.

*Tunceli’ye uğramıyor. Bingöl’den Karlıova’nın bulunduğu yerden Kuzey Anadolu fayı ile kesişiyor. Bu 15 milyon yıl önce oluyor.

*Bu kaktırma devam ettiği için Doğu Anadolu da bu yükü kaldıramadığından bu kez ikinci bir kırık oluşuyor.

“İSTANBUL VE SELANİK’E KADAR GİDİYOR”

*Bu da Hakkari’nin bulunduğu yerden Van, Bitlis, Muş ve Varto üzerinden Bingöl, oradan Karlıova, oradan da Erzincan üzerinden Tokat, Amasya’dan Bolu, Bolu üzerinden Adapazarı ve Kuzey Marmara yani İstanbul ve Selanik’e kadar gidiyor.

*Biz buna Kuzey Anadolu kırığı, diyoruz. Bunun da yaşı 3,5 milyon. Kırık ne kadar yaşlıysa o kadar küçük deprem üretir.

“8’E KADAR DEPREM ÜRETEBİLİR”

*Genç olan Kuzey Anadolu kırığı, bizim kuzeyimizde. Orada Kargapazarı kırığı yani Yedisu kolu var ve orası en çekinceli yer. Burası 8’e kadar deprem üretebilir.

*Kaldı ki 1939’da Erzincan’daki olan depremin 7.9 büyüklüğünde olduğunu biliyorsunuz ve bunun yıkım gücü 11’dir.

*Bu deprem, yaklaşık 33 bin kişiyi kara kış gününde, kimisini dondurarak kimisini de sobalardan çıkan yangınla yakarak canlarını almıştır. (DHA)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP