Çilek Fidesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Çilek Fidesi Bakımı Nasıl Yapılır?

ABONE OL
Mart 14, 2023 14:04
Çilek Fidesi Bakımı Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çilek Fidesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Çilek Fidesi Bakımı Nasıl Yapılır? Bakımı oldukça zor bir bitki grubuna girmektedir. Çünkü, narin bir bitkidir suyu sevmektedir. Bu şekilde, bol sulama yapılması gerekmektedir. Ama aşırı sulama taban suyunun yükselmesine ve topraktaki tuzluluk oranını artmasına neden olmaktadır. Bu şekilde ise olumsuz oranda ters etki göstermesine neden olmaktadır. Çilek fidesi mutlaka nemli ve ıslak olması gerekmektedir. Ancak, çileklerin dikim zamanında fidelerin çabuk ve sağlıklı büyümesi için sulamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sulama koşulları yanında viyollerde bakımı oldukça önemli olmaktadır. Çilek fidesi kökleri zarar görmemesi gerekmektedir. Viyollerde ki toprak çeşidi torf, perlit ve çiftlik gübresi kullanılması gerekmektedir. Dikimi alanı malç naylonu  malzemesi serilebilmesi gerekmektedir. Sulamada önemli bir noktada drenajın iyi ayarlanması gerekmektedir. Dikim yapıldıktan sonra mutlaka can suyu verilmesi gerekmektedir.

Çilek Fidesi Bakımı Nasıl Yapılır? Normal olarak, kolay tutunmaktadırlar. Kış içinde çilek aralarına iyi çürümüş çiftlik gübresi verilmesi gerekmektedir. Ancak, verildiği zaman çapalama yapılması gerekmektedir. Toprağa karışan çiftlik gübresi, şerbeti ile fideleri beslediği gibi toprağı da yumuşak ve ılık tutulması gerekmektedir. Bölgede kış ayları şiddetli ise malçlama yapılması uygun olmaktadır. Organik maddeleri zengin topraklarda gübreleme genellikle önemli artışlar görülmektedir. Gübreler meyve iriliğini artırmaktadır. Ancak, çoğu kez meyve kalitesini düşürmektedir. Azotlu gübreler çilek fidesi dikiminden sonra verim ve ürün kalitesinde artış olmaktadır.

Çilek Fidesi Bakımı Nasıl Yapılır? Dikimden 30 veya 60 gün içerisinde bitkideki çiçek ve kollar kesilmektedir. İlerleyen zamanlarda ise, sadece kol temizliği yapılmaktadır. Diğer önemli bakım işlemleri mutlaka yapılması gerekmektedir. Çilek alanları kurulurken temiz çilek fidesi seçilmesi gerekmektedir. Ancak, verimli ve  kaliteli çeşitlerden seçilmesi gerekmektedir. Bıyık denen genç kısımlardan temiz olması gerekmektedir. Uygun dikim aralıklarına göre dikim yapılması gerekmektedir.

Gübreleme 8 veya 10 kg/da saf azot verilmektedir. Azotun hepsini birden sonbaharda vermek gerekmektedir. Ancak, sadece siyah örtü üzerinde yapılan yetiştiricilik yapılması gerekmektedir. Diğer şekilde ise azotu iki seferde vermesi gerekmektedir. Bu durumda şubat veya mart aylarında verilmektedir. Fosfor, meyvenin dayanıklılığı ve renk oluşumuna olumlu etki yapmaktadır. Kök gelişimini artırmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP