Bezelye Tohumu Seçimi

Bezelye Tohumu Seçimi

ABONE OL
Mart 14, 2023 12:00
Bezelye Tohumu Seçimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bezelye Tohumu Seçimi

Bezelye Tohumu Seçimi. Serin iklim sebzesi olan bezelye iklim istekleri bakımından seçicidir. Serin ve nemli koşullarda çok iyi gelişim gösterir fakat sıcak ve kuru havalardan hoşlanmamaktadır. Çimlenme döneminde topraktaki yüksek rutubet tohumun çürümesine neden olmaktadır. Toprak sıcaklığı 7 veya 8 derece olmalıdır. 2 derece de çimlenme gerçekleşir ancak yavaş bir şekilde gerçekleşir. Gelişme döneminde yüksek sıcaklık ve  uzun güneşlenmeden hoşlanmamaktadır. Serin ve rutubetli alanlara ihtiyaç duymaktadır. Gelişme döneminde meydana gelen yüksek sıcaklık ve kuraklık da bitki bodur kalır ve meyvelerde irileşme gerçekleşmez. Hızlı olgunlaşma verim ve kalite düşüşüne sebep olmaktadır. Bezelye tohumu çimlenmesi için en uygun sıcaklık 15 veya 18 derece arasındadır. Işık yoğunluğu arttıkça çiçek sayısı da artmaktadır.

Bezelye Tohumu Seçimi.  Toprak yapısı bakımından seçicidir. Yağışlı ve serin dönemlerde yetiştiriciliği yapıldığı için su tutma kapasitesi yüksek topraklarda iyi bir gelişim göstermektedir. Tohumların ıslak ve çok rutubetli topraklarda çimlenmesi olumsuz etkilenmektedir. Erkencilik için kumlu-tınlı topraklar daha uygundur. Toprak pH 6.5-7  aralığında olmalıdır. Sulamaya hemen hemen ihtiyaç duymamaktadır. Bezelye tohumu çiftlik gübresi vermekten kaçınılmalıdır. Çiftlik gübresi vejetatif kısımların aşırı gelişmesini sağlar; bakla veya dane veriminin azalmasına neden olmaktadır. Toprak yapısını düzeltmek için verilecekse, bezelyeden önce yetiştirilen çapa bitkilerine verilmelidir.

Bezelye Tohumu Seçimi. Ait olduğu çeşidin genetik özelliklerini taşımalıdır. İri veya dolgun olmaları yanında, büyüklüğü, biçimi veya rengi normal olmalı, kararma veya koyulaşma olmamalıdır. Hastalık veya zararlılardan arındırılmış olmalıdır. Sertifikalı olmalıdır. Bezelye tohumu içerisinde yabancı ot tohumu bulunmamalıdır. Tohumlar kuru ve sert olmalıdır. Çimlenme gücü %80 olmalıdır. İyi bir tohum seçimi için sağlam, besin maddelerince zengin, embriyosu tam gelişmiş, yüksek çimlenme yeteneğinde ve hastalıklardan ari olmalıdır.  Tohum seçiminde toprak  istekleri bölgenin sıcaklık durumu göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.  Yuvarlak tohumlu bezelyeler: Menemen, Karagöz, Victoria bu grubun en önemli çeşitleridir. Bu tip bezelyelerin tohumları yuvarlak, düz, üzerleri lekesiz, yeşil veya sarı renktedir. Meyve kapçıkları 4 veya 8 cm uzunluğunda ve 0,7 veya1,2 cm kalınlığında olup 4 veya 7 tanelidir. Köşeli veya buruşuk tohumlu bezelyeler: Sprinter, Lancet, Durana, Duplika, Hada bu grubun en önemli çeşitleridir. Bu tip bezelyelerin kurumuş olgun tohumları, yuvarlak köşeli veya silindiriktir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP