Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 100. yıl dönümü törenlerle kutlandı

Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 100. yıl dönümü törenlerle kutlandı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 100. yıl dönümü kentte törenlerle kutlandı.

ABONE OL
Mart 15, 2023 15:30
Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 100. yıl dönümü törenlerle kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Zeydan Karalar, “Adana’ya her gelişi bizim onur payemizdir.”

Atatürk Parkı’nda düzenlenen etkinlikler kapsamında, Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve  İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mehmet Serkan Dan Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Adana Tren Garı’nda devam eden programda, Atatürk’ün 15 Mart 1923’te trenle Adana’ya gelişi temsili canlandırıldı, trenden inen bir gazi Vali Süleyman Elban’a Türk bayrağı sundu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, depremden dolayı yaşanılan afette hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileyerek başladığı konuşmasında, tarihten önemli kesitler aktardı.

EN ÇOK ZİYARET ETTİĞİ ŞEHİRLERDEN BİRİ ADANA…

Başkan Zeydan Karalar, “15 Mart 1923, tam 100. yıldayız. Cumhuriyetimizin de 100. yılındayız. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk yurt gezilerini genellikle önemli siyasal ve sosyal hadiselerin öncesinde ya da sonrasında gerçekleştiriyor. Bu gezilerde en çok ziyaret ettiği yerlerden biri de Adana’dır. Cumhuriyetin kuruluşundan önce 3 kez, Cumhuriyetin ilanından sonra da 6 kez Adana’ya geldiler. Adana’yı çok kez ziyaret etmesi aslında Adana’ya verdiği önemin de bir göstergesi. İlk kez 31 Ekim 1918’de gelir. O gelişinde Alman komutanın ‘Her şey bitti’ demesine karşılık, ‘Sizin için her şey bitmiş olabilir ama bizim için her şey şimdi başlıyor’ demiştir.’  Mustafa Kemal Atatürk Adana’ya 3. ziyaretini 100 yıl önce bugün yapar. Adana’ya gelmeden önce Yenice İstasyonu’nda sevinç gösterileriyle karşılanmıştır. Trenin Adana İstasyonu’na girmesiyle büyük coşku ve sevinç yaşanır. Kentte bayram havası vardır ve herkesin ruh hali umutlu, coşkuludur. Mustafa Kemal Atatürk, Hatay konusundaki tavrını ilk kez burada dile getirir ve ‘Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur’ cümlesini de burada kullanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk bin bir güçlükle kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni gençlere emanet etmiştir ve ‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ demiştir. Çünkü gençlere güveni tamdır. Hiçbir lider ülkesinin gençlerine bu denli güvenmemiştir” dedi.

Törene, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bilgihan Yeşilyurt, gaziler ve öğrenciler de katıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP