Yaşar Okuyan’ın CHP ile ilişiği kesildi

Yaşar Okuyan’ın CHP ile ilişiği kesildi

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın CHP ile ilişiğinin kesildiği bildirildi.

ABONE OL
Şubat 23, 2023 05:54
Yaşar Okuyan’ın CHP ile ilişiği kesildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Partiden yapılan açıklamada, “Sayın Yaşar Okuyan’ın Cumhuriyet Halk Partisi ile ilişiği kesilmiştir. Kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadesi kullanıldı.

Yaşar Okuyan, iki hafta önce katıldığı bir TV programında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener için  “Eğer masayı dağıtırsa onu sokağa çıkarmam” demişti.

YAŞAR OKUYAN KİMDİR?

Yaşar Okuyan 28 Ağustos 1950 tarihinde doğdu. Aslen Rize’nin Çayeli’li olan Yaşar Okuyan Yalova’nın Elmalık köyüne doğdu.

İstanbul Özel Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezunu olan Okuyan, uzun yıllar çeşitli gazete, dergi ve ajansta muhabirlik, foto muhabirlik, köşe yazarlığı, istihbarat müdürlüğü yaptı.
Yalova’nın il olmasından sonra 20. ve 21. Dönem’de Yalova milletvekili seçildi.

Evli ve 3 çocuk babası olan Yaşar Okuyan, aktif siyasete 1970’li yılların başında MHP’de başladı. O yıllarda MHP’nin yayın organı Hergün gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Yaşar Okuyan, Eylül 1980’de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nda MHP Genel Sekreter Yardımcısı olarak yargılandı.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI OLDU

Yaşar Okuyan, Mesut Yılmaz’ın ANAP liderliğine seçilmesinden sonra bu partiden Meclis’e girdi. Okuyan, Mesut Yılmaz’la ters düşünce bakanlık görevi ile ANAP’tan ayrıldı.

ANAP’ta yer aldığı süre içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı (28 Mayıs 1999 – 8 Ağustos 2002) görevini gerçekleştirdi.

ANAP’tan istifa etmesinin ardından 2002 yılında eski partisi MHP’ye katıldı. Daha sonra MHP’den de ayrıldı ve 28 Mart seçimleri’nde Doğru Yol Partisi’nden Yalova Belediye Başkan Adayı oldu, fakat seçilemedi.

28 Şubat sürecinde Hüsamettin Cindoruk ve ekibi tarafından kurulmuş olan Demokrat Türkiye Partisi’nin başına geçti. Mayıs 2005 olağan kongresinde partinin ismini Hürriyet ve Değişim Partisi olarak değiştirtti. Partinin amblemi de ‘yeşil zemin üzerinde güneş’ oldu. Böylece 5 yıl içinde 6 genel başkan (sırasıyla Hüsamettin Cindoruk, İsmet Sezgin, Mehmet Ali Bayar, Yılmaz Hastürk, Sema Küçüksöz ve Önder Günay) değiştirmiş bulunan DTP tarihe karışmış oldu.

2008 yılında genel başkanlığını yaptığı Hürriyet ve Değişim Partisi’ni kapatarak, kadrosuyla birlikte Halkın Yükselişi Partisi’ne katıldı. Daha sonra Yaşar Nuri Öztürk tarafından partiden ihraç edildi.

İşçi Partisi’nin 15 Şubat 2015 tarihinde yapılan kongresinde kurulan Vatan Partisi’nde genel başkan yardımcılığına getirildi. 2018 yılında görevinden ayrıldı.

Okuyan 2019 yılının şubat ayında CHP’ye katıldı, 2022 yılında ihraç edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP