Ali Çokyiğit

Ali Çokyiğit

ABONE OL
Ocak 8, 2024 07:31
Ali Çokyiğit
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Boks Antrenörü, İçimizden Biri…. ALİ ÇOKYİĞİT

04-11-1962 yılında Kozan’da doğdu. İlk, orta, lise tahsilini Kozan’da tamamladıktan sonra askerlik dönüşü 1985 yılında Emniyet teşkilatına katıldı.

1975 yılında başladığı boks sporuna halen boks antrenörü olarak hizmet vermektedir.

Adana Koruma Şubesinde polis memuru olarak devam eden meslek hayatında boks antrenörü olarak ta kattığı renk ile hem meslektaşı polisler arasında hem de sivil dünyada birçok öğrencisi olan, spora çok insanımızı kazandıran Ali Çokyiğit kardeşimiz bu günlere gelene kadar geçen hayat serüveninde;

1976 Adana kulüpler arası şampiyonu, 1977 Akdeniz Bölge Şampiyonu olmuş aynı yıl, ülkemizin geçtiği kaoslu günlerden nasibini alarak bir müddet spora ara vermek zorunda kalmıştır.

TurkesManga_20140307110757

1980 yılında Türkiye Gençler Boks Şampiyonasın da final maçını 2-1 kaybedince gümüş madalya ile yetinmiştir.

Akabinde girdiği emniyet teşkilatı ve 17 yıl fiilen hizmet verdiği ÖZEL HAREKAT biriminde yurt içi ve yurt dışında bir çok operasyonda görev almıştır.

Bu arada Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olmuştur.

Mesleğini icra ederken uzak kaldığı boksa başarı ile tamamladığı antrenörlük kursu bitimi ile boks federasyonunda boks antrenörü olarak görev yapmaya başlamıştır.

Kademe yükseltmeleri ile kariyerine devam eden Ali Çokyiğit, bir çok madalyalı boksörün yetişmesinde emek vermiş, ter akıtmıştır.

Öğrenim kariyerine 2013 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Anatomi dalında Yüksek Lisans yaparak devam eden Ali Çokyiğit halen; yüksek lisanslı üniversite mezunu bir polis memuru ve boks antrenörü olarak hayatına devam etmektedir.
AKDENİZ SPOR KULÜBÜ  eğitmen, antrenör olarak mensubu olduğu kulüp olun faaliyetlerini yeni oluşturdukları http://akdenizsporkulubu.net/  adresinde paylaşmaktadırlar…

Kozan’ımızın yetiştirdiği ve yeterince tanınmayan gizli cevherlerinden biri olan kökleri Dikilitaş köyünde olan Ali Çokyiğit, GülayÇokyiğit hanımefendi  ile evli  ve 3 çocuk babasıdır.

1990 doğumlu Mustafa Çağatay halka ilişkiler mezunu ve  özel  güvenlik firmasında vardiya amiri olarak çalışmakta, 1992 doğumlu Tuğçe Nevşehir’de Dış Ticaret Bölümü son sınıfta, geçen yıl sınavda 23.000. olduğu için tercih yapmayan ve tekrar sınava hazırlanan Turan Çağrı ise 1995 doğumludur.

Hayat düsturu olarak “ Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır” çizgisinde olan Ali kardeşimiz ömrünü davasına vakfetmiş bir değerdir….

Antrenörlük yaptığı kulüpte maddi hiç bağı olmayıp en büyük kazancının “ gençleri spora yönlendirerek kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak” olduğunu ifade etmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP