Sporda Başarıyı Yakalamak “Boks”

Sporda Başarıyı Yakalamak “Boks”

ABONE OL
Ocak 8, 2024 07:34
Sporda Başarıyı Yakalamak “Boks”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ALİ ÇOKYİĞİT
BOKS ANTRENÖRÜ

KozanBilgi.Net Türkiyenin Bilgi Paylaşımı Portalında 28 Ocak 2017 tarihli ilk yazımda, “Spor Yapan İnsan Daha Sağlıklıdır” dedik. Branşım boks olduğundan siz okurlara boksu tanıtmaya çalıştım. Bu yazımda yine boksta antrenör boksör arasındaki antrenmanlarla ilgili çalışmaları ve başarılı bir boksör olmak için nelere dikkat edileceğini anlatacağım… Bu imkanı veren site yöneticisi sayın Türkeş MANGA beye ve siz okurlara teşekkür ederim.

Spor ; arkadaşlık, dostluk ve sıcak bir ortam oluşturmada da büyük katkılara sahip bir unsurdur.

Cumhuriyetle birlikte gelen ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ;

“Spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlâk da bu işe yardım eder.”

Antrenör olarak boksörlere, antrenmanda vücudunun genç ve dinamikliğini iyi kullanmasını öğretiyoruz. Salonda, sporcuya temelden boks eğitimleri verilirken, disiplinli bir şekilde spor ahlakını vererek, sporcuları ringe hazırlıyoruz. Verdiğimiz emek karşısında sporcuya da başarılı olmak düşüyor. Başarılı olan sporculara, sporun kendilerine çeşitli kazanımlar sağladığını bilmeleri, Boks sporunda dayanıklılık ve disiplin ön planda tutulması olmazsa olmazlardan olduğunu bilirse, hedefinin Milli takım da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmesini sağlamaktır…

Çilesini Çekmeye Üşendiğin Bir Şampiyonluğun, Mükafatına da Talip Olamazsın…!

Sporcu, boks yaparken öğrenmesi gereken en önemli şey, boksun kurallarına uyum sağlamaktır. Boksör, ringte ayakta kalabilmesi için zorlu bir antrenman yapması gerekir. Zorlu antrenman yapan boksörün hızına yetişmek zordur. Herhangi bir antrenmanda üstün başarı gösteren boksör değil, her antrenmanda büyük bir çaba gösteren boksör başarılı olur..! Boksör, ringe çıkıp antrenman yapacak kadar cesur, bazen de ringteki rakiplerinin antrenmanlarını izleyecek kadar yürekli olacak..! Unutulmamalıdır ki..! Antrenörlerin yaptığı davranışlar sporculara örnek olmaktadır…

Siz sporcular varsanız..! Biz antrenörlerde varız..!

Biz Bir Aileyiz…

Boksör, her türlü engellere (rakip, seyirci, hakem, hava koşulları ve saha) rağmen amaçladığı performansı sağlamak için bedensel ve ruhsal kapasitesini sonuna kadar zorlamak durumundadır. Emek yoksa hedeflere varılmaz. Boksör bunu iyi bilmeli, ve akıllı düşünmeli.

Akıl ; sadece insan oğluna bahşedilmiş mükemmel bir lütufdur..! Onu iyi bir şekilde, lütfedip kullanmak senin elinde…

Boks, kafa ve yürek İşidir! Hayatının yoğunluğundan sıkıldıysanız, bu spor tam size göre stres atmak için birebir, kendinizi fiziksel vede ruhsal olarak iyi hissetmenizi sağlar.

Eğitim kenti olan Adana’nın sportif alanlarda da daha fazla başarılı olması için biz antrenörlere yüklenen görev sorumluluğun bilinci ile başladığımız bu yolda Adana’mızda daha çok başarılı sporcu yetiştirerek, birlikte başarıyı yakalayacağımızı düşünüyoruz.

Türk Spor Camiasına Zeki, Çevik ve Ahlaklı sporcular ve spor adamları yetiştirmek için kulübümüzde sıcak bir aile ortamı oluşturup geleceğimiz olan gençleri salonlara çekip onlara hizmet verip geleceğiyle de örnek teşkil etmek için çıktığımız yolda spor camiasından almaya değil, bir şeyler vermeye geliyoruz. Bu iş gönül işi biz bu yolda spor yapmak isteyen sporcularımıza gönlümüzü, tesislerimizi ve imkanlarımızı açtık.

_ Siz, hala kendinize ve çocuğunuza spor yapmak için, imkan sağlamadınız mı?

** Fırtına’nın dediği gibi ;

Başarmak zordur! kolaya kaçarsan sonuç basitleşir. Unutma, yokuş aşağı inmek kolaydır, Ama manzara tepeden seyredilir..!

Ali ÇOKYİĞİT
Boks Antrenörü
Adana

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP