Doğum Kontrolünde En Son Haberler

Doğum Kontrolünde En Son Haberler

ABONE OL
Ocak 4, 2024 14:26
Doğum Kontrolünde En Son Haberler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni gelişmeler sayesinde en seçici kadınlar bile kendilerine uygun bir doğum kontrol yöntemi bulabiliyor. Önemli olan yaşınız, sağlık durumunuz ve yaşam alışkanlıklarınız gibi kriterleri göz önünde bulundurarak tabii doktorunuzla birlikte doğru bir seçim yapmak.

Bu konudaki son gelişmeleri size uzun uzun anlatmak için doktorunuzun fazla vakti olmayabilir ama bizim var.Bunun için derlediğimiz mini rehberimize göz atın, doğum kontrolündeki en son gelişmeleri ve belki de hayatınızı kolaylaştıracak yenilikleri öğrenin.

Gelecekte Neler Olabilir?

ABD’de sağlık kuruluşları, bazı doğum kontrol haplarının reçetesiz satılması için FDA yani Amerikan İlaç ve Gıda Birliği’ne baskı yapıyorlar. Bunun için gerekçeleriyse, bağımlılık yapma ihtimali olmayan bu ilaçların yeteri kadar güvenli olması. Ülkemizde ileride nasıl gelişmeler olur bilinmez ancak, herkes tarafından, reçetesiz kullanılacak kadar güvenli ilaçların çıkması güzel bir haya.

Doğum Kontrol Haplarında Yeni Nesil

Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, doğurganlığı önlemenin yanı sıra başka olumlu etkileri olan yeni nesil akıllı haplardan birisini seçebilirsiniz. Adet kanamalarınız oldukça yoğun oluyor, yedi günden fazla sürüyor ve her iki saatte bir ped değiştirmek zorunda kalıyorsanız doktorunuzdan, size, adet kanamalarını büyük ölçüde azaltan ve bir tür östrojen içeren özel haplardan yazmasını isteyebilirsiniz.Bugün için gündemde olmasa da bir-iki yıl içinde mutlaka bir çocuk sahibi olmak istiyor musunuz? O zaman folik asit içeren doğum kontrol haplarından kullanabilirsiniz. Böylece bebekteki doğumsal nomalilerin önlenmesinde çok önemli olan folik asit depolarınızı dolu tutmak için şimdiden işe yarayan bir şeyler yapmış olacaksınız.

Ertesi Gün Haplarına Yeni Bir Seçenek

Riskli ilişkilerden sonra alınan ve etkisi üç gün süren ertesi gün hapları, düzenli olarak başvurulacak bir seçenek olmasa da, gerçekten bazen istenmeyen gebelikleri ve kürtajı önlemek için ideal olabiliyor. ABD’de geçtiğimiz yıl piyasaya sunulan bir hapsa tam beş gün boyunca koruma sağlayabiliyor. Ancak diğerinden farklı olarak sadece reçeteli olarak alınabiliyor. Yan Etkilere Dikkat! Seçtiğiniz doğum kontrol yönteminin fazla bilinmeyen yan etkilerine karşı dikkatli olmanızda fayda var. Bazı doğum kontrol hapları cildi güneşin zararlı etkilerine karşı daha hassas hale getirebiliyor. Bu nedenle, hap kullanan kadınların güneşten korunmaya daha fazla önem vermesi gerekiyor. enjeksiyonlar Yapılan yeni bir araştırmaya göre, her üç ayda bir progestin hormonu içeren enjeksiyonlardan yaptıran kadınlar üç yıl içinde yaklaşık beş kilo alıyorlar. halka Rahimağzına halka taktıran kadınların bazılarında koyu, beyaz renkli bir akıntı olabiliyor. Aslında zararsız olan bu akıntı hijyen açısından sıkıntı verebiliyor. derialtı implantları Deri altı implantlarından taktıran bazı kadınlar, bu implantların takılması sırasında oluşan kesi izinin kalıcı olduğunu ve asla geçmediğini ifade ediyor. bantlar Yapılan bazı araştırmalar, bu yöntemin 90 kilonun üzerindeki kadınlarda etkisiz olabileceğine dair sonuçlar veriyor.

Bu Madde Varsa Çöpe Atın

Kullandığınız kondom ya da kayganlaştırıcının etiketine bakın ve eğer üretiminde ‘nonoxynol-9’ isimli bir madde kullanılmışsa, vakit kaybetmeden onu çöpe atın. Spermleri öldürme özelliği olan bu maddenin önemli bir yan etkisi var ki o da, vajina mukozasını son derece hassas ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmasız hale getirmesi.

Jinekoloğunuza Sormaya Utandığınız Sorular ve Yanıtları

SORU:Kokulu kondomlar da diğerleri kadar etkili midir?

CEVAP: Genellikle, evet. Ancak sexshop’larda sadece eğlence için satılan ürünlere karşı daha dikkatli olun ve bu konuyu satıcıya danışın.

SORU: Spiral taktırdıktan sonra da tampon kullanabilir miyim?

CEVAP: Tabii ki. Spiral rahim içine yerleştirilir ancak tampon vajinada kalır ve aralarında serviks yani rahimağzı vardır.

SORU: Halka varken de partnerimde oral seks yapmasını isteyebilir miyim?

CEVAP: Evet. Halkalar belli oranda hormon içerirler ancak bu, partneriniz için sakınca yaratacak kadar çok ciddi oranda değildir.

SORU: Arada sırada sigara içiyorum. Hap kullanıyor olmam durumu daha riskli kılar mı?

CEVAP: Evet. Hem doğum kontrol hapı kullanmak hem de sigara içmek kalp hastalıkları ve emboli (kan pıhtısının damarları tıkaması)riskinizi önemli oranda artırır.

SORU: Hapların yüzde 99 koruma sağladığı söyleniyor. Ama bir arkadaşım düzenli olarak doğum kontrol haplarını kullandığı halde hamile kaldı. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

CEVAP: Ne yazık ki, bu yüzde 99’luk oranın çinde insan hataları yer almıyor. Arkadaşınız bir gün hapını almamış ya da hapların kullanılmaya başlandığı ilk yedi gün boyunca koruma sağlamadığını unutmuş olabilir.

SORU: Erkekler seks sırasında spirali hissedebilir mi?

CEVAP: Eğer spiral, kadın doğum uzmanınız tarafından doğru bir şekilde yerleştirilmişse bu hemen hemen imkansız bir durum ne siz ne de partneriniz, seks sırasında spirali hissedemezsiniz. İşte bu nedenle spiralle ilgili endişe etmenize hiç gerek yok.

SORU: Nişanlım lateks alerjisi olduğunu, kondom kullanmasının mümkün olmadığını söylüyor. Gerçekten öyle midir?

Cevap:Lateks alerjisinin insanların yüzde 6’sında olduğu biliniyor. Siz ondan lateks değil, poliüretandan yapılmış bir kondom kullanmasını isteyin. O da diğeri kadar mükemmel.

Bu yöntemlerde aklınızda olsun

Spiral

Nedir:T şeklindeki, esnek plastik ve bakır parça, muayenehanede yapılan basit bir operasyonla rahim içine yerleştirilir.

Avantajları:Uzun süre çocuk sahibi olmayanlar için son derece uygun olan bu yöntem,yüzde 99.2 koruyuculuk sağlıyor.

Neden herkes için uygun değl:Bu yöntemin en önemli dezavantajı pahalı olması.Ve bir sorun da yerinden kayma ihtimalinin bulunması.

Kadın kondomu

Nedir:Vajinaya yerleştirilen, kondoma benzeyen lateks kılıf. Yeni tipleri daha kolay yerleştiriliyor ve daha az hissediliyor.

Avantajları:HIV başta olmak üzere pek çok cinsel hastalığa karşı koruma sağlıyor. Üstelik bununla kontrol, tamamen kadında.

Neden herkes için uygun değil:Yüzde 97’lik koruma sağlayan erkek kondomlarıyla kıyaslandığında yüzde 93’lük koruyuculuğu biraz zayıf kalıyor.

Halka

Nedir:Vajinaya yerleştirilen,iki santimetre çapında olan ve hormon yayarak hamileliği önleyen plastik halka.

Avantajları:Yüzde 99.2 koruyuculuk sağlıyor, yaklaşık 3 hafta kullanılabiliyor (adet görmeden bir hafta önce çıkarmak gerekiyor).

Neden herkes için uygun değil:Kullanan bazı kadınlar seks sırasında oynadığını anlatırken bazıları da yerleştirmenin kolay olmadığını ifade ediyor.

Asla Güvenmemeniz Gereken Yöntemler

Teoride işe yarıyor gibi görünüyorlar. Peki ya pratikte? Kesinlikle hayır.

Doğru Boyu Bulmak

Eğer partneriniz gerçekten iri bir erkekse yani ereksiyon halinde yaklaşık 19-20 santimetreyi buluyorsa (büyük boy bir muz kadar)L ya da XL ibareli kondomlardan aramalısınız. Böylece ateşli anlarda kayıp çıkma ihtimalini de önlemiş olursunuz.

Penis boyu partnerinizin iddialı olduğu alanlardan biri değilse ve salatalık turşusu (yaklaşık 12-13 santim) onu tarif etmek için son derece uygunsa piyasadaki hemen hemen tüm standart kondomlar ona tam olacaktır.

Çok sık rastlanmasa da, bazı erkeklerin tıpkı bir patates gibi kısa ve şişman penislere sahip olduğu biliniyor. Bu durumda, yeni çıkan ve farklı boyları olan kondomlara bakabilir ya da yabancı alışveriş sitelerinden sipariş verebilirsiniz.

Geri Çekme

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var;tam boşalacakken geri çekilmek her ne kadar aksini iddia etseler de- pek çok erkek için hiç de kolay olmaz, özellikle de gençler için. Ayrıca ilişki sırasında da çok az sperm gelebilir ve bir damlası bile hamile bırakabilir.

Adet Döneminde Seks

Kanamanız olduğu sürece yumurta üretmeniz mümkün değildir ve bu nedenle hamile kalmanız da kulağa mantıklı geliyor.Ancak spermler yedi gün boyunca canlı kalabilir ve adetiniz bittikten sonraki bir haftada oluşan yumurtayı dölleyebilirler.

Kayganlaştırıcı Ürünler

Kayganlaştırıcı jellerin ve kremlerin, spermlerin hareketini yavaşlattığına ve böylece hamile kalmayı önlediğine dair bir söylenti dolaşıp duruyor. Evet, bunların bazı muhteşem! faydalarını biliyoruz ama spermleri durdurmak bunlardan birisi değil.

Cosmopolitan beauty

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP