Erkekler de estetik yaptırır!

Erkekler de estetik yaptırır!

ABONE OL
Temmuz 6, 2024 16:52
Erkekler de estetik yaptırır!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Estetik meme ameliyatları erkekler arasında da hızla artıyor… Aşırı şişmanlık veya hormonal sebepler nedeniyle büyüyen ve sarkan erkek memeleri liposuction ile alınıp kaslı bölge oluşturuluyor.

Günümüzde kadın veya erkeklerin güzel, genç ve dikkat çekici görünmek için estetigin tüm imkanlarından yararlandıgını ve erkeklerde en fazla istenen ameliyatın jinekomasti yani meme büyümesine baglı gerçeklestirilen küçültme operasyonu oldugunu biliyor musunuz? Erkeklerin memelerinin büyümesinin birçok sebebi var. En önemlisi hormonal nedenlerden kaynaklanan meme büyümesidir. Basta östrojen ve progesteron olmak üzere hormonlar meme dokusunun karmasık biyolojik denetimini yönetmektedirler. Erkeklik hormonları ise östrojenin meme dokusu üzerindeki etkilerini engellemektedir. Özellikle ergenlik çagından sonra, genç erkekler bu sorundan oldukça sikayetçidir. Bu nedenle ameliyat edilmeden önce hormon tetkikleri yapılarak, bunlarla ilgili östrojen hormonu daha fazla üretiliyorsa, öncelikle onlar tedavi edilmelidir.

Diğer neden ise geçirilen bazı hastalıklardır. Siroz gibi ağır karaciğer bozuklukları olan hastalarda meme büyümesi oldukça sık görülür. Bazı ilaçlar da hormonları etkileyerek jinekomastiye neden olabilir. Aşırı şişmanlığa bağlı olarak ortaya çıkan meme büyümesi en çok karşılaşılan durumlardandır. Şişmanlık yani kötü beslenme koşullarına bağlı jinekomasti her yaşta görülebilmektedir. Örneğin vücut yapısı normal olan bir erkeğin vücut çalışması sonunda aldığı kilo artmış veya ani olarak azalmışsa bu bölgelerde, aniden yağdan zengin bir meme oluşumu görülür.

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Bu operasyon doktorun seçimine ve meme yapısının orantısına bağlı olarak genel veya lokal anestezi altında, günlük cerrahi ameliyat olarak uygulanan bir girişim. Eğer büyüyen meme bezi yumuşak ve yağlı ise sadece liposuction yeterli olabiliyor ama sert ve büyük jinekomastilerin açık teknik ile çıkarılması gerekiyor. Meme ucunun altında, daire ile renkli kısmın birleşme hattında yarım daire şeklinde bir kesik yapılıyor ve meme bezi buradan çıkarılıyor. Gerekiyorsa liposuction da yapılabilir. Son dönemde keserek almak yerine içeride yağ ve meme dokusunu eritip almak daha iyi çözüm sağlıyor. Ultrason ya da lazer ışınlarıyla o bölgedeki yağı ve meme dokusunu eritip, sonra enjektörle erimiş yağı alınarak uygulanıyor.

Uygulama ve günlük hayata dönüş süresi

Operasyon süresi ortalama bir saat, ağrılı bir ameliyat olmadığından hastanede yatmayı gerektirmiyor. Hastalar 1-2 gün içinde normal hayatına dönebilir, hasta aynı gün evine gider ve ertesi gün çalışmaya başlayabilir. Erken dönemde morluk ve şişlik, ameliyat bölgesinde uyuşukluk hemen her hastada görülen rahatsızlıklardır. Fakat bir haftadan sonra morluklar geçer. Jinekomasti düzeltilmesi fazla ağrılı bir işlem değildir. Basit ağrı kesicilerle ağrı engellenir. Ancak tenis, yüzme gibi göğüs adalelerinin fazla kullanıldığı sporlara geçici bir süre ara vermek gerekir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP