Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

ABONE OL
Haziran 17, 2024 14:16
Saç Dökülmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikle erkeklerde 25 yaşından sonra başlayan saç dökülmesini dengeli beslenerek, gerekli vitamin ve minarelleri alarak azaltmanız mümkün.

Trakya Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Görgülü sağlıklı saçlar için dengeli beslenmenin şart olduğunu söyledi.

Erkeklerde 25 yaşından sonra saç dökülmesinin başladığını ve 50’li yaşlardan itibaren bu oranın arttığını belirten Prof. Dr. Adnan Görgülü “Vitamin, demir, çinko, selenyum ve bakır eksikliği saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasında. Sağlıklı saçlar için dengeli beslenmek çok önemli” dedi.

Beslenmenin saç sağlığında önemli bir rol oynadığını belirten Prof. Dr. Adnan Görgülü, sağlıklı saçlar için sindirimi zor olan yiyeceklerden kaçınılması, yemekten sonra sindirimi kolaylaştıracak papatya, nane çayı, ıhlamur gibi içecekler içilmesi, kafein ile alkolden uzak durulması gerektiğini söyledi.
Saç dökülmesinin kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görüldüğünü belirten Prof. Dr. Görgülü şöyle devam etti:
“Günde ortalama 100- 150 tel saç dökülmesi çok normaldir. Sonbaharda dökülen saçlar ise mevsimsel döküntüdür ve yerine yenileri çıkacaktır. Saç sağlığı için dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekir. Sağlıklı saçlar için A, B4, B5 ve B6, E vitamini, F vitamini, demir, çinko, selenyum ve bakır içeren besinlerin tüketilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu vitaminler saçı besler, güçlendirir ve dökülmesini önler” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP