Çocuğunuz evdeyken temizlik yapmayın

Çocuğunuz evdeyken temizlik yapmayın

ABONE OL
Haziran 21, 2024 17:42
Çocuğunuz evdeyken temizlik yapmayın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikle çalışan annelerin temizlik için pek zamanları olmuyor ancak çocuklarınız evdeyken temizlik yapmanın ne kadar zararlı olduğunu bilseniz…

Alerji, vücudumuzun bağışıklık sisteminin alerjenlere karşı anormal yanıt vermesinin bri sonucudur. Doç. Dr. Ahmet Akçay özellikle son yıllarda artış gösteren ve çocuklarda görülen alerji ve astımla ilgili önemli bilgiler verdi.

Çocuklarda görülen alerjik hastalıkların başında astım geliyor. Alerjik nezle, egzama, besin alerjisi, ilaç alerjisi, ürtiker, arı alerjisi ve diğer böcek alerjileri ise çocuklarda görülen diğer alerji çeşitleri. Çocuklarda astımın nedeni yüzde 90 alerjidir. Ev tozları, polenler, evcil hayvanlar gibi çevresel faktörler de astımı tetikleyebilir.

Parfüm ve kokular astımı olumsuz etkiler

Astımlı çocukların ve yetişkinlerin akciğerleri çok hassas olduğu için parfümler ve kokular onları olumsuz etkiler. Bu nedenle özellikle evde temizlik yapılacağı zaman çocuğun olmadığı zamanlarda yapılması önemlidir.

Astım belirtileri olan çocuklarda doktor mutlaka ayrıntılı bir öykü almalıdır. Çocuğun akciğerleri dikkatle dinlenmelidir. Belirtiler astımı düşündürüyorsa bununla ilgili gerekli testlerin yapılması gerekir.

Çocuklarda astımın yüzde 80-90’ı alerjik olduğu için ciltten alerji testi yapılması çok önemlidir. 6 yaşından büyük çocuklarda solunum fonksiyon testleri yapılır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP