19 Mayıs’ta Gençlere Elektronik Sigara Uyarısı

19 Mayıs’ta Gençlere Elektronik Sigara Uyarısı

Doç. Dr. Pelin Duru Çetinkaya, ülkemizde elektronik sigara kullanımının yayınlaştığını, 10 yaşından itibaren elektronik sigara kullananlara tanıklık ettiklerini söyledi.

ABONE OL
Mayıs 19, 2024 14:00
19 Mayıs’ta Gençlere Elektronik Sigara Uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA/“Sigaradan daha az zararlı” iddiasıyla dünyada ve ülkemizde salgın gibi yayılan elektronik sigara kullanımı Adana’da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında düzenlenen yürüyüş ile gençler uyarıldı.
Türk Toraks Derneği ‘nin “Türkiye’de elektronik sigara salgınına geçit verme” sloganının yer aldığı tişörtleri giyen yurttaşlar ellerinde Atatürk Posterleri ve Türk Bayraklarıyla Atatürk Parkından Uğur Mumcu Meydanına kadar yürüdüler.

Türk Toraks Derneği (TTD) Tütün Kontrol Çalışma Grubu Başkanı ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pelin Duru Çetinkaya, amaçlarının başta aileler ve gençler olmak üzere toplumun dikkatini çekmek olduğunu söyledi. Çetinkaya, elektronik sigaranın zararlarının saymakla bitmeyeceğine dikkat çekerek, sadece solunum yollarına değil, hücre DNA’sına bile zarar verdiğini, e-sigara kullanımının binlerce farklı gende değişikliğe yol açtığının gösterildiğini söyledi. Elektronik sigara kullanımına bağlı ani akciğer hasarı ve ölüm vakalarının gelişmesi üzerine DSÖ(Dünya Sağlık Örgütü) bu duruma EVALI hastalığı adını koyarak, bu hastalığın gençlerde yaygın görülmeye başladığına dikkati çekti.

Doç. Dr. Pelin Duru Çetinkaya, ülkemizde de elektronik sigara kullanımının yayınlaştığını, 10 yaşından itibaren elektronik sigara kullananlara tanıklık ettiklerini belirterek, “Yapılan bir araştırmada, 16 yaşın altındaki çocukların yüzde 5’i düzenli, yüzde 20’si ise ara sıra olmak üzere elektronik sigara ve ürünlerini kullandığını gösteriyor. Çocuklarımızdan önce ne yazık ki ebeveynler, eğitimciler ve sağlıkçılar tehlikeyi bilmiyor. Yapılan araştırmalarda bu ürünlerin üçte birinde Cannabis yani esrar ve kanserojen madde var. Elektronik sigara kullanmasa bile bir çocuk bunun sıvılarını içerek toksik zehirlenmeler yaşayabiliyor. 6 yaşında bu şekilde zehirlenme vakalarımız oldu.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP