Sibirya Kurtları

Sibirya Kurtları

ABONE OL
Nisan 16, 2024 06:45
Sibirya Kurtları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kökeni: Sibirya’nın kuzeydoğusunda dayanıklı kızak köpeği olarak ortaya çıktı. 1909 yılında, çok sayıda Husky Alaska’ya kızak yarışı için götürüldü. Huskylerin dayanıklılığı, kuvveti ve gücü Kutup bölgesinde onları hemen popüler yaptı.

Tanımı: Orta büyüklükte, dayanıklı, canlı, hoş görünüşlü, hareketli bir köpektir. Erkekler 53-60 cm, dişiler 51-56 cm yükseklikte; ağırlıkları erkeklerde 20.5-27 kg, dişilerde ise 16-22.5 kg’dır. -50, -60 derecedeki soğuğa dayanabilirler. Kurt grisinden gümüş griye, beyaz desenli açık kum renginden siyaha kadar her renk olabilirler.Fazlasıyla zekidir ama bunu kendisine saklar. Maksadını bildiği komutları yapar. Erken yaşlarda itaat eğitimi verilmelidir.

Kişiliği: İnsanlara uyumlu ve duyguludur. İyi bir arkadaş olmakla birlikte, son derece inatçıdır ve kolay canı sıkılır. Güçlü bir işçi köpeğidir. Soğuk iklimler için uygundurlar, -50, -60 dereceye kadar soğuğa dayanabilme özellikleri vardır. İhtiyatlı ve asil görünürler. Canayakın bir arkadaş ve gönüllü bir işçidir.Sıcakkanlı, nazik ve arkadaş canlısı bir yaratılışa sahiptir. Yüksek derecede zeki ve özgür ruhludurlar, bazen sahiplerine meydan okurlar. Bu yetenekli ırk, çocuklarla ve orta boydaki diğer köpeklerle çok iyi anlaşır. Buna rağmen, bu yırtıcı içgüdü onları kedilere ve diğer küçük hayvanlara karşı tehlikeli kılar.

Huskyler aile ortamını çok benimserler fakat tek bir kişiye bağlı olmazlar. Yabancılara karşı şüphe veya korku göstermezler.
Özelliği: Hafif olduğu için hızlı koşabilir ve bu özelliği nedeniyle kızak yarışlarında kullanılır. Özellikle Kanada’da ve ABD’nin kuzeyinde popülerdir. Her an koşma isteği doğuştan gelir. En iyi bakılabileceği yer; geniş, çitlerle örülü, güvenli bir bahçedir. Eğer uzun bir süre yalnız kalırlarsa sıkılırlar ve etrafa zarar verirler. Yürüyüş ve koşu için olması gereken en iyi şartlar: Güvenli bir tasma ve havanın çok sıcak olmamasıdır. Apartman hayatı için uygun değildir.

Gereksinimi: Sibirya kurdu doğaları gereği temiz ve vücutlarında koku olmayan bir ırktır. Tüylerinin aşırı dökülmemesi, dolşamaması ve keçeleşmemesi için her gün tüylerinin taranması gerekir. Sadece gerekli olduğu zamanlarda yumuşatıcı şampuanla yıkanmalıdır. Kalça displazi, katarakt ve deri alerjilerine eğilimlidirler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP