Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

ABONE OL
Nisan 19, 2024 21:08
Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erkekler İçin Traş Ve Bakım

Güzellik kavramı uzun yıllardır kadınlarla özdeşleşmişti. Hanımların bakımlı erkeklerden hoşlandığı bugünlerde erkekler de görüntülerine daha çok çekidüzen vermeye başladılar. Manikür pedikür ve cilt bakımı yaptıranlar hatta estetik cerrahinin nimetlerinden yararlananlar bile oldu.
Kozmetik firmaları erkeklerinde bakımlıve güzel olmak istediklerinin farkında. Bu nedenle onlara yönelik ürünler de formüle etmeye başladı. Günümüzde erkekler için cildi nemlendiren kırışıklığı önleyen traş sonrası kızarıklığı minimuma indiren birçok ürün çeşidi mevcut. Erkeklerin pek çoğu cildinin özenli bir bakıma ihtiyaç duymayacak kadar dayanıklı olduğu iddiasında değil. Modern erkek cildinin erken yaşlanmaması için gerekenleri uygulamaya başladılar.

Erkek Cildi ve Kadın Cildi Farklıdır!

1. Erkeklerin hormonlarının etkisiyle saçları sakalları vücut tüyleri kadınlara göre daha kalın çıkar.
2. Erkeklerde yağ bezi kadınlara göre sayıca daha fazladır. Ayrıca testosteron hormonu yağ üretimini stimüle eder.
3. Erkeklerdeki bağ dokuları ve bunlar arasındaki bağlantılar sıkı bir ağ oluşturarak dokuya ayrıca bir sağlamlık kazandırırken kadınlarda bu bağlar neredeyse paralel gider. Bu nedenle selülit bayanlara özgü olup erkeklerde görülmez.
4. Erkeklerde cildin dokusu kaba olup üst cilt tabakası (epidermis) kadınlardan% 15 civarı daha kalındır. Erkek cildi daha sıkı yapısı nedeniyle kadın cildine göre daha fazla korunmuştur. Erkeklerde boyun ve çene kısmında kıl dönmesi özellikle de kıvırcık saçlı olanlarda daha çok görülür.

5. Yaşlılık belirtileri kadınlarda daha erken ortaya çıkıyor. Ama erkeklerde daha hızlı ilerliyor. Ayrıca kırışıklıklar daha derin görülüyor.

Traş Olurken Zorlanıyor Musunuz?

Genç erkeklerde kimi zaman çene ve boyun civarındaki bazı kıllar çok güçsüz yapısından dolayı sertleşerek cilt yüzeyini zorlar ama çıkamaz. Sürekli büyüyerek çevredeki dokulara baskı uygular.Bu durumda kıl kökünde iltihaplanmaya neden olarak püstül oluşumunu başlatır. Böyle ciltlere glikolik asitli ürünler vererek bakteri engelleyen antiseptik jellerle cilt temizliğine duyarlı davranmak gerekir. Traş makinesi her traş sonrası dezenfekte edilmelidir. Traş olurken zorlanıyorsanız sakallarınız ve bıyıklarınız çok sertse yumuşatıcı jel ve kremler kullanmalısınız. Bundan sonra işlem daha kolay hale gelecektir.

Eğer cildiniz hassas ise seçmeniz gerekenler içerisinde aloe vera provitamin B5 ve alantoin gibi doğal aktif maddeler bulunan ürünlerdir. Bunlar aynı zamanda cilde yumuşaklık ve esneklik sağlayarak ve hücreleri de yenileyerek doğal dengeyi korurlar.

Doğru Traş Olmak İçin Öneriler
Cildi köpürtmeden önce sıcak su ile durulayın. Sıcak su sakalı yumuşatır ve cildin gözeneklerinin açılarak sakalların kolayca kesilmesini sağlar.
Sıcak su ile durulanmış cilde traş kremi veya traş köpüğünü iyice yayarak masaj yapın. Traş köpüğü kullanılıyorsa ayrıca fırça kullanmak gerekmez. Köpük ıslatılmış avuca sıkılarak yüze yayılır.
Kolay bir traş için 3 ya da 2 bıçaklı traş makineleri tavsiye edilir. Traş sırasında makinenizi sık sık sıcak su ile durulamak bıçaklar arasında köpük ve kesilmiş sakalların birikmesini önler.
Çene ve boynun en son sırada traş edilmesi gerekir. Böylece su ve köpük sakalların en sert olduğu bu bölgeleri yumuşatmak için cilt üzerinde daha uzun süre kalır.
Traş işlemi bittikten sonra cildin soğuk su ile durulanması gerekir. Soğuk su cildin açılan gözeneklerini kapatarak doğal dengesini tekrar bulmasını sağlar.
Yumuşak bir havlu ile hafifçe nemi alınan cilde mutlaka traş sonrası bir bakım ürünü sürülmesi gerekir.
Doğru Traş Peeling Etkisi Yapar!

Günlük traş bir nevi peelingdir. Traş esnasında sadece sakallar değil en üst cilt tabakalarının sertleşen kısmı da gider. Bu nedenle cilt traş esnasında kolayca tahriş olabilir. Hassas cilde alkol bazlı after shave yanma yapacağı için mentollü bir traş sonrası balsam bu tahrişleri önler ve cildi yatıştırır. Ancak aşırı yağlı erkek ciltleri alkollü ürünleri kullanabilir.

Sigara içildiği takdirde orta deride problemler oluşmaktadır. Bu nedenle ince kan damarları daralarak bir taraftan dokunun oksijenle beslenmesi diğer taraftan ****bolizmanın oluşturduğu zararlı maddelerin taşınması zorlaşmaktadır. Yani cilt ne doğru dürüst beslenebilir ne de atık maddelerden kolayca kurtulabilir.

Sonuç incelmiş mat bir cilt elastikiyet kaybı ve buyursun kırışıklıklar!.. Bu durumun çözümü cildi serbest radikallerden koruyan E vitamini ve alkol içermeyen nemlendiriciler ve göz kremleri kullanmaktır. Hatta yağlı ve iri gözenekli ciltlere kil maskesi nemsiz ciltlere de nem maske gereklidir.
Vücut ürünleri olarak terin oturmasına sebep olan bakterileri önleyen deodorantlar kullanılmalıdır. Eğer deodorantlar nedeniyle yanma ve kızarma meydana gelirse stik şeklinde deodorantlar ya da jel tipi temizleyiciler tercih edilmelidir.

Traş öncesi yapılan dikkatli peeling ters dönen tüyleri düzeltirken traşın sonucunu da daha etkin kılar. Traş makinesini kılların yatış istikametine göre ayarlamak da çok önemlidir.

Tıraştan sonra gerilen ve tahriş olan hassas erkek ciltleri içindir. Kullanım sonrası cildi rahatlatır ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Nasıl etki eder

NIVEA FOR MEN Hassas Tıraş Köpüğü papatya ve F vitamini içeren kremsi formülü ile
Hassas ciltleri tahrişe karşı korur.
Tıraş sonrası cildinizi rahatlatır ve sağlıklı bir his bırakır.
Tıraşın neden olduğu nem kaybına ve tahrişe karşı korur.
Cilt bakımını destekler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP