Çocuğa günah işlettirmek

Çocuğa günah işlettirmek

ABONE OL
Nisan 15, 2024 16:38
Çocuğa günah işlettirmek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kendinin yapması haram olan şeyi çocuğa yaptıran kimse haram işlemiş olur. Çocuklarına içki içiren kumara alıştıran müstehcen neşriyatı okumasına sebep olan yalancılık hırsızlık gibi kötü huylara alıştıran kıbleye karşı ayak uzatmasına sebep olan kimse günah işlemiş olur.

Dinimizin temeli imanı farzları ve haramları öğrenmek ve öğretmektir. Allahü teâlâ Peygamberleri bunun için göndermiştir. Gençlere bunlar öğretilmediği zaman İslâmiyet yıkılır yok olur. Allahü teâlâ müslümanlara (Emr-i maruf) yapmayı emrediyor. Yani benim emirlerimi bildiriniz öğretiniz buyuruyor. (Nehy-i münker) yapmayı da emrederekyasak ettiğini bildirdiği haramların yapılmasına razı olmamamızı istiyor.Kur’an-ı kerimde buyrulur ki:

(Kendinizi ve aile efradınızı Cehennem ateşinden koruyun!) [Tahrim 6]

Kur’an-ı kerimde nefslerimizi ve aile efradımızı yakıtı insan ve taş olan Cehennem ateşinden korumamız emredilmektedir. Elli-yüz senelik kısa bir hayat için evladımızı dünya felaketlerinden korumaya çalıştığımız gibi ebedi felakete düçar olmaması için ahıretini de korumamız gerekir. Bir babanın evladını Cehennem ateşinden koruması dünya ateşinden korumasından daha mühimdir. Cehennem ateşinden korumak da imanı ve farzları ve haramları öğretmekle ve ibâdete alıştırmakla ve kötü arkadaşlardan ve zararlı neşriyattan korumakla olur. Bütün fenalıkların başı kötü arkadaştır. Kötü arkadaşları onun küstah yalancı hırsız saygısız ve korkusuz olmasına sebep olabilir. Senelerce de bu kötü huylardan kurtulamaz.​

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
online casino siteleri matadorbet uluslararası nakliyat