Cildinizi sıcaklardan koruyun

Cildinizi sıcaklardan koruyun

ABONE OL
Nisan 24, 2024 16:14
Cildinizi sıcaklardan koruyun
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şapkasız çıkmayın, sıvı tüketin, pamuklu ve açık renk giyisileri tercih edin.

Diyarbakır’In Ergani Devlet Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçen Balcı, son günlerde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle sıcaklara karşı alınacak önlemler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Balcı, sıcaklardan korunabilmek için özellikle öğle saatlerinde güneş altında bulunulmaması, dışarıda şapka ile dolaşılması, pamuklu ve açık renk giysilerin tercih edilmesi ve daha fazla sıvı tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Güneş ışınlarının faydalarının yanı sıra çeşitli zararının da olduğu belirten Dr. Gökçen Balcı, özellikle yaz aylarında dik açı ile gelen güneş ışınlarının cilt alerjisinin yanı sıra cilt kanserine de zemin hazırladığını vurguladı. Deride kuruluk, kaşıntı, dökülme, alerji ve güneş lekeleri şeklinde görülen rahatsızlıklarla sıklıkla karşılaştıklarını belirten Dr. Balcı, “Sabah 10.00 ile öğleden sonra 15.00 saatleri arasında güneş ışınları dik geldiği için bu saatlerde dışarı çıkılmamalı. Çıkmak zorunda kalan vatandaşlar koruyucu losyonlar veya kremler kullanmalıdır” diye konuştu.

Yazın özellikle açık renkli, sentetik olmayan, vücuda yapışmayan ve rahat kıyafetlerin giyilmesini tavsiye eden Dr. Balcı, vatandaşların, koruyucu şapka giymelerinin faydalı olacağına dikkat çekti. Sıcak havalarda bol su tüketilmesinin çok yararlı olduğunu aktaran Balcı, yaş sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin tercih edilmesinin cildin korunmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Özellikle yaz aylarında mantar rahatsızlığı şikayetiyle gelen hasta sayısında artış olduğunu belirten Dr. Gökçen Balcı, mantar oluşumunu tetikleyen en önemli faktörlerin başında yıkanmadan sonra kurulama yapılmaması olduğunun altını çizerek, “ıslak ve nemli vücut ortamı mantar üremesine zemin hazırlar. Yıkanmanın ardından kurutma işlemine özen gösterilmesinin yanında terlik gibi kişisel kullanım gereçlerinin de başkaları tarafından kullanılmamasına özen gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP