Aslında en büyük cinsel organ beyindir!

Aslında en büyük cinsel organ beyindir!

ABONE OL
Nisan 16, 2024 06:33
Aslında en büyük cinsel organ beyindir!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seks denince boyut sıklık haz derecesi gibi rakamlar devreye giriyor ama bunlardan daha önemlisi var mı?

Beyin Merkezi Yöneticisi Psikiyatr Dr. Sema Bayçın Aytaçlar beyin fonksiyonlarındaki bozulmanın cinsel istekte dürtüde performansta ve tatmin olmada azalmaya da neden olacağını belirtiyor
Beyin-Sinir SistemiCinsel YaşamBeyin Merkezi Yöneticisi Psikiyatr Dr. Sema Bayçın Aytaçlar beyin fonksiyonlarındaki bozulmanın karar almada zorlanma yarattığı gibi cinsel istekte dürtüde performansta ve tatmin olmada azalmaya da neden olacağını belirtiyor
Seks denince boyut sıklık haz derecesi gibi rakamlar devreye giriyor. Siz bu konuda ne düşünürsünüz?
Yabancı bir nöroloji uzmanının dediği gibi en büyük cinsel organ beyindir ve boyu da önemlidir. Yaklaşık 1.5 kg olan beynimiz cinsellikle ilgili organlarımız içinde en büyük olanıdır. Aynı zamanda seksüel yaşamda devrede olan organların yönetim kademesidir. Dolayısı ile beynine iyi bakan biri hayatı boyunca faal ve sağlıklı bir seksüel yaşamı garantilemiş olur.
Beyinle seks arasındaki bağı biraz açıklar mısınız?
Beyinde kişiliğimizi önemsediğimiz şeyleri hayallerimizi isteklerimizi ve cinsel yeteneklerimizi ortaya çıkarmak için birlikte çalışan sistemler vardır. Sistemler birlikte hareket ederek etkin ya da etkin olmayan tüm insan davranışlarını üretirler.
Bölümlere ayırırsak beynin arka yarısı dünyayı algılar ve bize neyin cinsel açıdan daha çekici geldiğine karar verir.
Beynin ön yarısı da bu bilgileri birleştirip analiz eder ne yapacağına karar verir. Mesela “çıkma teklif edersem kabul eder mi veya çıkma teklif ederse kabul edeyim mi?” gibi sorulara cevap arar.
Ön korteks flört ilişki ve cinsellik dünyasında bize sabırlı düşünceli ve hedefçi olmayı ve partnerimizle empati kurmamıza yardımcı olur. Ön korteksle ilgili sorun varsa cinsel ilişki sırasında dikkat dağınıklığı partnerine ilgi gösterememe paylaşım yoksunluğu tepkisel olma gibi sorunlar yaşayabilir.
Sekse ilgi duymayan kişilerin beyinlerinde bir sorun olabilir mi?
Bazı ön korteks faaliyetleri düşük olan kişilerin seksle ilgisi zayıf olabiliyor ve seksle ilgilenmesi için heyecanlanması gerekebiliyor. Böyle sorunu olanların bir şekilde heyecan sistemini aktive etmek gerekiyor. Yani korku filmi izleme ya da motosikletle dolaşma heyecan sistemini aktive ediyorsa sekse ilgisi de artabiliyor. Böyle bir sorunu olan birisini seminer dinlemeye veya uyutucu bir aktiviteye sokmak seksten daha çok uzaklaşmasına neden olur.
Bazı insanlar çok çekici ve cana yakın oluyorlar. Onların beyinlerinde farklı bir durum mu var?
Beynimizde derin limbik sistem denilen bir bölge var libidomuzu bağ kurma isteğimizi ve koku algımızı yönetir ve bunun sağlıklı işlev görmesi halinde insan iyimser rahat ilişki kuran neşeli ve cinsel çekici ve tutkulu olabilir. Olumlu tavırlarıyla başkalarını kendine çekmiş olur. Ama bu bölgenin işlevinde bozulması ise olumsuz düşünceler kötümserlik ve cinsel istekte azalmayla kendini gösterir.
Yani iyimser neşeli ve çekici kişilerin beyin işlevlerinin sağlıklı olduğunun bir işaretidir. Derin limbik sistemde bir sorun olursa tam tersi durumlar söz konusu olur.
Cinsel fonksiyonların sağlıklı olmasının genel sağlıklı olmayla ilişkisi de var mı?
Cinsel ve beyindeki fonksiyon bozukluklarının altında yatan sebeplerden en büyük olanı kan akımının yetersizliğidir. Kan hücrelere oksijen şeker ve besin taşır. Kan akımını bozan bir sağlık sorunu organların işleyişini bozar örneğin yüksek tansiyon şeker hastalığı kas hastalığı uyuşturucu sigara kullanımı zehirli maddelere maruz kalmayla cinsel organlardaki kan akımını azalmasına ve cinsel fonksiyonların azalmasına neden olur. Ayni şekilde herhangi bir nedenle beyindeki kan akımının azalması da beyin fonksiyonlarının azalmasına neden olur. Beyin fonksiyonlarındaki bozulma karar almada zorlanma yarattığı gibi cinsel istekte dürtüde performansta ve tatmin olmada azalmaya neden olur.
Cinsel sorunları çözmede öncelikle beyne mi yönelmek lazım?
Evet örneğin gelişmiş ülkelerde insanların beyin fonksiyonlarını olabilecek en tatminkar ve sağlıklı hayatı yaşayabilecekleri seviyeye çıkarmak önem kazandı. Son yıllarda önde gelen konu “Beyninize değer verin hayatınızı değişsin” olmuştur.

Milliyet

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP