Köpeği olan uzun yaşıyor

Köpeği olan uzun yaşıyor

ABONE OL
Ocak 4, 2024 13:30
Köpeği olan uzun yaşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Belfast’taki Queens üniversitesinden psikolog Deborah Wells İngiliz Sağlık Psikolojisi dergisinde yayımlanan araştırmasında köpek sahiplerinin daha sağlıklı yaşadıklarını belirterek bu kişilerin tansiyonlarının ve kolesterollerinin düşük olduğunu belirtti.

Bunun nedeninin köpeklerle yapılan “düzenli yürüyüşlere” bağlanabileceğini kaydeden doktorun bu araştırması için daha önce evcil hayvan sahibi olmanın faydalarına ilişkin yapılan araştırmaları yeniden gözden geçirdiği bildirildi.

Evcil hayvan sahiplerinin diğer kişilere nazaran genelde daha sağlıklı olduğunu teyit eden doktor ancak araştırmasında köpek sahibi olmanın kedi sahibi olmaktan daha olumlu etkileri bulunduğunu savundu.

Köpek sahiplerinin düşük tansiyon ve kolesterolün yanı sıra sağlıklarında daha az sorun çıktığını belirten psikolog doktor köpeklerin kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıkların iyileşme sürecine de yardımcı olduklarını ve sara krizinin geldiğini tahmin edebildiklerini ileri sürdü.

Psikolog Wells köpeklerin sağlığı etkileyen en büyük etmenlerden biri olan strese de iyi geldiğini kaydetti.

Köpek sahibi olmanın fiziksel faaliyeti ve sosyal iletişimi artırdığına dikkat çeken Wells bunların insanın psikolojik sağlığını güçlendirdiğini belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP