Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

ABONE OL
Aralık 27, 2023 17:05
Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mütenevvi sebeplerden dolayı hiç beklenmedik bir anda dudağımızda, burun kenarında veya genital bölgede çıkan uçuk ile karşı karşıya kalabiliriz. Görünüm açısında hiç hoş olmamakla beraber zaman zaman ağrı ve sızıya yol açabilir. Vücudun çeşitli bölgelerinde husule gelen uçuklardan kurtulmak ise biraz zaman ister.

Uçuk tedavisi

Uçuk bulaşıcı bir virüs olduğundan çeşitlerine göre değişkenlik gösterebilir. İnsan vücutlarına bulaşan farklı virüsler arasında olan uçuk virüsüde açık uçlu olması sayesinde insanlara bulaşabilmektedir. Uçuk üzerinde elinizle oynamanız ve farklı yerlere dokunmanız sayesinde , diğer bölgelerinizdede uçuk çıkması muhtemeldir. Uçuk kısa sürede iyileşen bir virüs olduğundan herhangi bir tedavi gerektirmez. Fakat büyük boyutlarda oluşması ve insana şiddetli ağrı ve sızı vermesi halinde en yakın doktora ulaşarak gerekli kremler ve tedavi yöntemleriyle bu durumdan kurtulmak gerekebilir.

Uçuk çıktıktan sonra üzerinde eliniz ile oynarsanız veya kopartırsanız tedavi süreci yara ile bağışarak tedavi sürecinin uzamasına neden olmaktadır. İlk olarak su toplaması ve zaman içinde sarı bir kabarcık haline gelmesi uçuğun tam anlamıyla oluşması anlamını taşır. Bu durumdan sonra uçuk iyileşme sürecine girer ve zaman içinde kurur ,dökülür. Yerinde kahverengi bir iz bırakır. Zamanla bu izde geçerek cilt normal halini alır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP