Mor renk kanser ile mücadele ediyor

Mor renk kanser ile mücadele ediyor

ABONE OL
Aralık 26, 2023 18:05
Mor renk kanser ile mücadele ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mor renk kanser ile mücadele ediyor ! Morun Gücü Bilim adamları Morun Kanser ile mücadele eden renk olduğunu söylüyor Mor, kırmızı ve mavi meyve ve sebzelere renk veren bileşenler olan Anthocyaninler kanser hücrelerinin büyüme hızını önemli miktarda yavaşlatabiliyorlar. Ohio Devlet Üniversitesinde gıda bilimi yardımcı profesörü olan Monica Giusti Bu besinler bir çok bileşen içerir ve bunların neler olduğunu ve hangilerinin sağlığa en çok faydası olduğunu henüz anlamaya başlıyoruz dedi.
Giusti ve çalışma arkadaşları bazı durumlarda, anthocyanin moleküllerinin yasısındaki hafif değişimlerin bu bileşenleri daha güçlü anti kanser ajanları haline getirdiğini buldular. Bulgular bilim adamlarını meyve ve sebzelerde tam olarak hangi özelliklerin onlara kansere karşı savaşma kapasitesini verdiğini belirlemeye bir adım daha yaklaştırıyor. Laboratuar kaplarında geliştirilen insan kolon kanseri hücreleri üzerindeki çalışmalarında, araştırmacılar çeşitli ürünlerden alınan anthocyanince zengin özlerin anti kanser etkisini test ettiler.

Bu anthocyaninleri bazı ekzotik meyvelerden ve üzüm, turp, mor tahıl, çilek, mor havuç gibi diğer bitkilerden elde ettiler. Bitkiler aşırı koyu renkleri nedeniyle seçildiler ve bundan dolayı yüksek anthocyanin içeriyorlardı. Araştırmacılar kolon kanseri hücreleri içeren kaplara farklı özler eklediler. Her bir bileşenin tam kimyasal yapısını tayin etmek için yüksek performanslı sıvı kromatografi kütle spektrometri olarak adlandırılan analitik bir teknik kullandılar. Anthocyanin tedavisinden sonra kalan kanser hücrelerinin sayısını belirlemek için biyolojik testler yaptılar. Araştırmacılar kanser hücresi büyümesinin azaltmak için gerekli olan anthocyanin özü miktarının bitkiler arasında yüzde 50 değiştiğini buldular. Mor tahıldan (mısır) çıkarılan öz en güçlüsü idi, büyüme hızını yarıya düşürmek için en az kullanılan öz idi (14 mikrogram/mililitre ).

Çilek özü mor tahıl kadar güçlü idi. Turp en az güçlü olandı. Giusti Laboratuar kaplarında ya da bedenin içinde olsun, anthocyanince zengin tüm meyve ve sebzeler kolon kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatabiliyor dedi. Laboratuar çalışmalarına ilave olarak, o ve çalışma arkadaşları turp ve siyah havuçtan elde edilen anthocyanin pigmentlerinin herhangi bir yerdeki kanser hücrelerinin büyümesini yüzde 50-80 yavaşlattığını buldu. Ancak mor tahıl (mısır) ve çilekten alınan pigmentler sadece kanser hücrelerinin büyümesini tamamen yavaşlatmadı, ayrıca kanser hücrelerinin yüzde 20 sini öldürdü, sağlıklı hücrelerde çok az etkisi oldu. Giusti, bu bulguları tamamlamanın basit yolları olabileceğini söyledi. Sentetik boyalar yerine doğal, anthocyanin bazlı gıda renklendiricileri kullanmak mümkün. Giusti, Doğada 600 den fazla farklı anthocyanin var dedi. GI alanında anthocyaninlerin konsantrasyonunun tamamen kimyasal yapılarından etkilendiğini biliyorken, bedenin bu farklı yapıları nasıl absorbladığını ve kullandığını henüz yeni anlamaya başlıyoruz

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP