Elde Kızarıklık Ve Şişme Nedenleri

Elde Kızarıklık Ve Şişme Nedenleri

ABONE OL
Aralık 27, 2023 16:55
Elde Kızarıklık Ve Şişme Nedenleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mütenevvi nedenlerden kaynaklı olarak husule gelen elde kızarıklık ve şişlik sorunu ekseri vücutta su toplanmasına, doku veya eklemlerde iltihap oluşmasına işaret eder. Ödem olarak tabir edilen bu şişliklerin altında yatan diğer sorunlar ise karpal tünel sendromu veya enfeksiyonlar olabilir. Ellerde şişlik ve kızarıklık görülmesi kesin olarak bu problemleri işaret ediyor da diyemeyiz. Mutlaka bu sorunlardan mı kaynaklanıyor diye, diğer belirti ve şikayetleri de gözden geçirmek gerekir. Bunun içinde mutlaka bir dahiliye uzmanına başvurmalısınız.

Ellerde şişlik ve kızarıklığa eşlik eden diğer şikayetlerin gözden geçirilmesi, iyi bir hekim tarafından muayene olunması ile altta yatan neden kesin olarak anlaşılır. Halsizlik, ateş, elde güç kaybı, uyuşma, karıncalanma, kızarıklık, tutulma, eklemlerin şişmesi veya bileğin şişmesi gibi başka belirtiler sorunun kaynağına göre ellerin şişmesine ve kızarıklık görülmesine eşlik eden diğer hastalık sinyallerdir.

Gebelik ve adet dönemlerinde ellerde şişlik meydana gelebilir, ancak kızarıklık olmaz. İşte ellerde şişlik görülmesinin diğer nedenleri;
Bazı antidepresanlar
Diyabet ilaçları
Yüksek tansiyon ilaçları
Bazı kalp ilaçları
Bazı iltihap giderici ilaçlar
Hormon terapileri
Steroidler
Bursit (tendonları koruyan keseciklerin iltihabı)
Tendinit (kasları kemiklere bağlayan tendonların iltihabı)
Ganglion kisti
Romatoid artrit (bir tür eklem iltihabı)
Osteoartrit (kireçlenme)
Enfeksiyon kapan yaralar

Ellerin parmak diplerinde şişlik ve kızarıklık ile daha sık karşılaşılır. Kızarıklığın soruna eşlik etmesi alerjik reaksiyonları akla getirir. Cilt hastalığı olan kurdeşen bunların başında gelir. Cilt hastalıklarına yakalanmanın belirtisi olabilir ve soruna kaşıntı da eşlik edebilir. Ellerde kızarıklık ve şişlik olmasının nedeni egzama, sedef gibi cilt hastalıkları da olabiliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP