Ulungur Gölü

Ulungur Gölü

ABONE OL
Ekim 13, 2023 09:45
Ulungur Gölü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulungur Gölü, (Rusca: Улюнгур; Çince: 乌伦古湖, Wulungu hu) Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesinin kuzeyinde, Altay İli’ne bağlı Burultokay İlçesi toprakları içinde bulunur. Çin’nin on en büyük tatlı su gölünden biridir.

Ulungur Gölüne verilen diğer isimler: Bulunto Hai, Ku-cha-erh-pa-shih-no-erh, Pu-lun-t’o Hai, Uliungur Nor, Ulyungun Nor, Ulyungur Nor, Urungu Nor, Wu-lun-ko-erh Hai, Wu-lun-ko-no-erh, Wu-lun-ku Hu ve Ulungur hu.

Doğal yapısı

Ulungur Gölü iki bölümden oluşur: Buluntuo Gölü ve daha küçük olan Jili Gölü ve Ulungur nehiri tarafından beslenir. 1969 yılında, Ulungur ve Ertiş nehir havzaları arası bir kanal bu göle su saptırmak için yapılmıştır. Kış boyunca, buz balıkçılığı vardır. Kapalı havza gölü olan Ulungur, suyunu yeraltı suyu, Ulungur nehirinden, yağışlardan ve eriyen karlardan alır.

Ulungur Gölü, Cungarya bölgesinde Altay dağlarının güneyindedir. Geçmişte göl denizden 468 metre yükseklikte bulunurdu ve yüzölçümü 827 km² alanı kaplardı.

Balık türleri

Gölde Turnabalığı (Esox lucius), tatlısu levreği (Perca fluviatilis), Abramis brama orientalis, Leuciscus leuciscus baicalensis ve Stizostedion luciopera linnaeus, Sazan balığı (Cyprinus carpio carpio), (Cyprinus carpio haematopterus), Sazangiller Cyprininae alt-familyasından (Ctenopharyngodon idella), Turna balığı (Esox lucius), Bıyıklı balık (Barbus barbus), (Carassius carassius), (Carassius gibelio) gibi tatlı su balık türleri yaşar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP