Nokta-i Süveyda

Nokta-i Süveyda

ABONE OL
Ekim 14, 2023 14:32
Nokta-i Süveyda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nokta-i Süveyda insanlarda kalbin ortasında bulunan siyah nokta için kullanılan ifadedir. Arapça bir sözcüktür. Bazı İslam alimlerine göre hakikatin merkezidir nokta-i süveyda. Bütün damarlar bu noktada birleşmektedir.

Kalbi temiz olanlarda bir ışıktır. Basiret ve olgunluğun merkezi olarak kabul edilir. İlahi sırların saklı olduğu hazinedir.

En-noktatü’s-sevdâ ibaresi, nokta ve onun sıfatı siyahtan teşekkül etmiştir. Bu ifadede sıfat-mevsuf terkibiyle, mânâ vurgusu, “nokta” kelimesi üzerinde temerküz etmiştir.

Nokta kelimesi lügatte, harekelemek suretiyle açıkca ifade etmek, noktalamak, küçük parça, nokta, azıcık bir şey, konu, iş anlamlarına gelmektedir.

Sevdâ kelimesi ise lügatte, beyazın zıddı, siyahlaştırmak, birinin siyahî çocuğunun olması, toplumun büyük çoğunluğu, el ve alındaki çizgiler, insanın yüzü, siyah büyük yılan, iki siyah yani su ve hurma, gece ve gündüz, kalp habbesi, arka, kıç, hurmayı çok yemekten dolayı karaciğerde meydana gelen ağrı, sancı vs. gibi mânâları ihtiva eder.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP