Neden Birlikte Oluruz?

Neden Birlikte Oluruz?

ABONE OL
Ekim 23, 2023 16:57
Neden Birlikte Oluruz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cinsellik ve birlikte olmak farklı kavramlardır! Peki insan neden birlikte olur?Birlikte olmanın amaçları nelerdir? Birlikte olmanın zevk almaktan başka bir amacı var mıdır?

İnsan doğumundan itibaren cinsel bir varlıktır ve yaradılışının gereği olarak da cinselliği yaşamak ister. Bir başkasıyla cinselliği paylaşmanın en sevgi dolu birlikte olmaktır. Peki insan neden birlikte olur? birlikte olmanın amaçları nelerdir? birlikte olmanın zevk almaktan başka bir amacı var mıdır?

Açıklamalarıyla ve anket çalışmalarıyla ülkemizde gündem yaratan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) birlikte olmanın nedenleri hakkında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cinsellik ve birlikte olmak farklı kavramlardır!

Toplumumuzda cinsellik ve birlikte olmak kavramlarının birbirine karıştırıldığını söyleyen CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe; “Cinsellik denildiğinde çoğumuzun aklına birlikte olmak gelmektedir. Oysa ki cinsellik; psikolojik fizyolojik ve sosyolojik yönleri olan çok boyutlu bir kavramdır ve insanın doğuştan getirdiği cinsiyetine ait özelliklerin tümüdür. Kişinin cinsiyeti ses tonu giyimi saç şekli yürüyüşü oturuş şekli cinsel kimliği cinselliğinin bir parçasıdır.

birlikte olmak ise; birbirini seven iki insan arasında yaşanan bir eylemdir; dokunma öpüşme sevişme gibi eylemleri içerir; sevginin ve zevkin ruhun ve bedenin paylaşımıdır.” dedi.

Kadınların birlikte olmaktan zevk alması kimi toplumlarda yasaklanmıştı ve hoş karşılanmazdı.

Tarih boyunca insanın neden birlikte olmanın çok tartışıldığını ifade eden CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psikolog Gülüm Bacanak birlikte olmanın günümüzde en önemli amacının zevk almak haline geldiğinin altını çizerek şu açıklamada bulundu:

“Eski devirlerde birlikte olmak sadece üreme amaçlı bir eylem olarak görülürdü. Zevk almak özellikle de kadınların birlikte olmaktan zevk alması kimi toplumlarda yasaklanmıştı ve hoş karşılanmazdı. Bu durum ülkemizde de bazı bölgelerde hala geçerli bir düşünce olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tarih boyunca birlikte olmanın tabu olduğu sadece belli bir zümrenin yapmaya hakkı olan bir eylem olarak görüldüğü dönemler olduğu gibi özgürlüklerin sınırsızca yaşandığı ve her türlü cinsel eylemin serbest olduğu dönemler ve toplumlar da vardı. Günümüzde birlikte olmanın üreme amacı ikinci planda olup en önemli amacı zevk almak haline gelmiştir”.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP