İmam Hasan Askeri

İmam Hasan Askeri

ABONE OL
Ekim 14, 2023 14:18
İmam Hasan Askeri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

On birinci İmam Hasan Askeri (a.s), hicri 232 yılı Rebi’us- Sani ayının sekizinci ya da dördüncü günü Medine’de dünyaya geldi. Babası İmam Ali Naki, annesi ise Hudeyse’dir; Susen olarak da tanınır.

İmam (a.s) Samirra’da “Askeri”(1) adındaki bir mahallede ikamet ettikleri için “Askeri” lakabıyla meşhur oldular. Hazret’in diğer meşhur lakapları “Zekiy” ve”Nakiy” dir. Künyeleri ise “Ebu Muhammed”dir.

İmam Hasan Askeri (a.s) 23 yaşındayken Allah’ın emri ve babasının vasiyeti üzerine İmam oldu. İmam Hasan Askeri (a.s), değerli babası gibi Samerra şehrinde askeri bir bölgede gözaltına alınmıştı. Bu yüzden de Askeri lakabıyla anılmıştır. Değerli ömrünün bir kısmını da zindanda geçirmiştir. Halk, serbestçe o hazretle görüşüp ilminden yararlanamadığı halde O’ndan çok değerli hadisler naklolunmuştur. Güzel ahlakı, ilmi ve fazlı, hiç kimseye gizli değildi.

İmam Hasan Askeri (a.s), 28 yıl bu dünyada yaşadıktan sonra hicri 260’da Rebi-ul Evvel ayının sekizinci ğünü Samerra’da zehirletilerek şehit edildi ve mübarek naaşı aynı şehirde defnedildi.

Tek evlat ve vasiyleri, varlığının nuru gaybet bulutu ardında gizli olan ve Allah Teala irade ettiğinde kıyam ve zuhur ederek yer yüzünü zalimlerden temizleyecek ve alemi adaletle dolduracak olan, imamların (a.s) sonuncusu, on ikinci önder emir sahibi ve imam’ı zeman hz. Hüccet İbn-il Hasan el-Mehdi aleyhisselâmdır (ruhlar ona feda olsun).

İmam Askeri’yi (a.s) görenler onu şöyle tarif etmişlerdir: “O hz. buğday tenli, iri gözlü, güler yüzlü, uzun boylu, heybetli ve azametli idi.”

Onuncu İmam şehadet’e ulaştıkları zaman imam; (a.s) 22 yaşlarında idi. Babalarından sonra imamet süresi 6 yıl ve ömrü şerifleri 28 yıldır, hicrî 260’da 28 yaşlarında şehadet’e ulaştılar.
Onbir’inci imam’ın (a.s) ömrü şerifleri Abbâsi halifeleri “Mütevekkil”, “Muntasar”, “Musta’in”, “Mu’tez”, “Muhtedi” ve “Mu’temid’in zamanında geçmiş ve Mu’temid’in eliyle şahadete ulaşmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP