Fas’ın Görülecek Yerleri

Fas’ın Görülecek Yerleri

ABONE OL
Ekim 13, 2023 10:05
Fas’ın Görülecek Yerleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fas, Kuzey Afrika’da krallıkla yönetilen bir ülkedir. Bölgede Afrika Birliğine üye olmayan tek devlettir. Geçmişi Cilalı Taş Devrine kadar inen Fas, çok sayıda medeniyete yerleşim yeri olmuş, istila altında kalmıştır. 1956 senesinde bağımsızlığını ilan etmiştir. Fakat hala Ceuta ve Melilla şehirlerinin idaresi İspanya’dadır.

Sıradağları oldukça fazla olan ülkenin kıyılarında Akdeniz iklimi, iç kesimlerde ise çöl iklimi, orta kesimlerde ise kara iklimi hâkimdir. Ülkede önemli bir bölüm çöllerle kaplıdır. Ülkede resmi dil Arapça olmasına rağmen, halkın büyük kısmı Fransızca konuşur. Çünkü uzun yıllar Fransız sömürgesinde kaldığı için ülkede, Fransa’nın etkileri oldukça fazladır.

Fas’ta düzenlenen festivallerin sayısı oldukça çoktur. Marakeş şehrinde yıl boyu müzik festivallerinin düzenlenmesi turizm açısından ülkeye oldukça fazla katkı yapmaktadır. Halkın % 99 u Müslüman olan ülkede, gezerken hiç zorlanmayacağınız gelenekleri göreceksiniz. Ülkemizdeki vatandaşlara vize uygulamayan Fas için, sadece en az altı ay geçerli pasaport sahibi olmanız yeterlidir.

Atlantik okyanusu ile Akdeniz’ bağlayan, aynı zamanda Fas ve İspanya’yı ayıran Cebelitarık Boğazının bu ülkenin sınırlarında bulunması da, çok önemlidir. Afrika kıtasında olmasına rağmen, burada bir Avrupa ülkesinin özelliklerini görebilirsiniz. Bu ülkeye gidecekler için, gezebilecekleri yerleri araştırdık.

HASAN KULESİ: Rabat şehrinde bulunan kule, şehrin sembollerinden olan bir anıttır. İlk önce cami minaresi olarak yapımına başlanmış, ancak tamamlanamamış bir eserdir. Ülkenin bağımsızlığını ilan ettiği 1956 yılında, V. Muhammed’le beraber binlerce kişinin namaz kıldığı bir yer olduğundan ülke için oldukça önemlidir. Ülkenin bağımsızlığına kavuşmasını sağlayan V. Muhammed’in anıt mezarı da bu kulenin yanında yer almaktadır.

ANCİENNE MEDİNA – ESKİ PAZAR: Kazablanka ’da bulunan limanın bitişiğinde yer alan tarihi bir Pazar yeridir. Çevresi eski surlarla çevrili olan yerde, çoğu ürünü oldukça ucuza bulabileceğiniz bir alışveriş yerini gezmelisiniz.

QUARTİER HABOUS – YENİ ÇARŞI: Kazablanka şehrinde Kraliyet Sarayının hemenyanında olan yeni çarşı tarihi bir yerdir. Burada oldukça kaliteli ve egzotik ürünlerin bir arada bulabilirsiniz. Üstelik şehrin en güzel yerleri arasındadır.

HASAN II CAMİİ: Kazablanka şehrindeki semboller arasında olan bu cami, Atlas Okyanusunun üstüne inşa edilmiştir. Dünyadaki ikinci en büyük cami unvanıyla şehre gidenlerin en fazla ziyaret ettiği eserlerden biridir. Caminin önünde bulunan meydanla beraber 105.000 kişi aynı anda burada ibadet edebilir. Ayrıca cami sahip olduğu 210 metre yüksekliğindeki minaresiyle de, dünyadaki en yüksek minareye sahip olan camidir.

LACORNİCHE SAHİLİ VE PLAJLARI: Kazablanka şehri çok hareketli olan sahil kesimiyle herkesin ilgisini çekmektedir. Burası restoranların ve kafelerin bulunduğu alanla mimari özellikleri açısından da klasik ve modern tarzın bir arada güzel bir sunumudur. Güneşin batışını burada çok güzel şekilde izleyebilir, güzel plajların tadını da çıkarabilirsiniz.

MOROCCO MALL: Kazablanka ‘da bulunan bu alışveriş merkezi, Afrika kıtasındaki en büyük alışveriş merkezi olarak tarihe geçmiştir. İçinde yer alan, bir milyon metreküplük hacmi olan, 360 derecelik görüş açısı olan ve içindeki 40 farklı türdeki balıkları ile akvaryumu herkesin ilgisini çekmektedir.

KOUTOUBİA CAMİSİ: Marakeş şehrinde sembol haline gelmiş olan bu cami, 12 yüzyılda inşa edilmiştir. Şehrin her bölgesinden görülebilecek olan cami, aslında sizlere yol gösterici olacaktır. Caminin çevresinde yer alan Koutoubia bahçeleri, buraya gidenlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerdir.

DJEMAA EL FNA MEYDANI: Marakeş şehrine gitmiş olan herkesin bildiği bu meydan, her gün, her saat hareketlidir. Dansçılar, müzik gösterisi yapan topluluklar, cambazlar dövme yapan ustalar, hayvanlarla birlikte yapılan gösterilerle bu meydanın mutlaka görülmesini tavsiye ederiz. Gündüzleri olduğu kadar, akşamları da çok kalabalık olan meydanda, aynı zamanda farklı lezzetleri yiyebileceğiniz mekânlarda bulunmaktadır.

ESKİ ÇARŞI: Ülkemizde bulunan Kapalıçarşı’ya benzeyen ortamıyla, burası Marakeş şehrinin alışveriş noktasıdır. İçinde bulunan deri mağazalarıyla çok fazla dikkat çeken çarşının etrafı surlarla çevrilidir.

JARDİN MAJORELLA BOTANİK BAHÇESİ: Marakeş şehrindeki görülecek yerlerden olan ve 13 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olan botanik bahçesi, aynı zamanda ünlü Fransız tasarımcı Yves Saint Laurent’in küllerinin atıldığı bir yerdir.

KARAVİYİN CAMİSİ VE ÜNİVERSİTESİ: 9. yüzyılda kurulmuş olan dünyanın en eski üniversitesi ünvanına sahip olan bu bina Fes şehrinde yer alır. Bu üniversite geçmişte ünlü âlimlerin yetiştiği bir eserdir. Üstelik tarihi yapısı genel olarak bozulmamış olan bir eserdir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP