Bebek sahibi olmak için kilo verin

Bebek sahibi olmak için kilo verin

ABONE OL
Ekim 22, 2023 15:51
Bebek sahibi olmak için kilo verin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep’teki Tüp Bebek Merkezi’nin Medikal Direktörü Hakan Özörnek sağlıklı beslenmenin genel vücut sağlığının yanı sıra üreme sağlığını da etkilediğini bildirdi.

Özörnek yaptığı yazılı açıklamada ideal kiloda olmanın ruhsal ve fiziksel sağlığın yanı sıra bebek sahibi olmak için de önemli bir unsur olduğunu belirtti.

Aşırı kilo kaybının yanı sıra normalin üzerinde bir kiloya sahip olmanın da bebek sahibi olmak konusunda hem kadın hem de erkekler için aynı oranda risk unsuru olduğunu ifade eden Özörnek şöyle dedi:

“Sağlıklı beslenmek genel vücut sağlığının yanı sıra üreme sağlığını da etkiliyor. Gebe kalmayı planlayan bir kadının meyve sebze karbonhidrat ve etin dengede olduğu bir diyet uygulaması yağlı besinlerin alımını normal vücut kilosunu koruyacak şekilde ayarlaması gerekir.

Şişmanlık vücuttaki yağ dokusunun normalden fazla olması demektir. Vücuttaki yağ dokusunun artmasıyla hormonal :):):):)bolik hastalıkların ortaya çıkması ya da ağırlaşması arasında doğrudan bir ilişki olduğu bilinmektedir. Genetik metobolik hormonal ve sinirsel birçok karmaşık sistem şişmanlığın oluşmasında rol oynar.”

Özörnek obezitenin adet düzensizliğinin yanı sıra yumurtlama problemine sebep olduğunu ve dolayısıyla doğal yolla gebelik oluşumunu zorlaştırdığını ifade etti.

Fazla kiloları olan kadınların ideal kilolarına kavuşmaları durumunda yumurtlama bozukluklarının düzelebileceğini çocuk sahibi olmak isteyen ancak fazla kilolarından dolayı olamayan anne adaylarının yağdan fakir liften zengin yemekleri tercih ederek ve spor yaparak kilo vermeye çalışması gerektiğini belirten Özörnek şöyle devam etti:

“Yeşil yapraklı sebzelerde fındıkta bademde ve baklagillerde yoğun bir biçimde bulunan folik asit sağlıklı gebelik için önemli bir vitamindir. Anne adaylarına bebeklerinin kemik gelişimi için güneşten yeterince yararlanmalarını ve kalsiyumdan zenginleştirilmiş yoğurt süt fındık kuru baklagiller yeşil yapraklı sebzeler kurutulmuş meyveler tercih etmelerini öneriyoruz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP