Peru’daki Lanetli Piramitler; El Brujo

Peru’daki Lanetli Piramitler; El Brujo

ABONE OL
Ağustos 22, 2023 06:49
Peru’daki Lanetli Piramitler; El Brujo
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Peru’nun kuzey kıyılarındaki zengin mezarlar içeren piramidin rölyefleri, insanların kelle uçurucu bir tanrıya kurban edilişinin kanlı öykülerini anlatıyor.

Ölümden Hemen Önce

Moche tutsaklarının ölmeden önce gördüğü son sahnelerden biri, olasılıkla, Huaca Cao Viejo’nun incelikli sanatı idi. Halatla boyunlarından birbirlerine bağlı bir halde tören alanına götürülmüşler ve tarihin en korkunç kurban etme ritüellerinden birine tanıklık etmişlerdi. Bir Moche rahip tutsakların boğazlarını keserken, bu manzara karşısında bakışlarını kaçırmayan ya da bayılmadan ayakta kalabilenler, bir rahibenin altın bir kadehi rahibin içmesi için kanla doldurduğunu görmüştü. Uzmanlar bu ritüellerle ilgili bilgileri, Huaca Cao Viejo’daki tören alanının duvarlarında keşfedilen ve çıplak tutsakları konu alan bu friz benzeri buluntuları inceleyerek bir araya getiriyor. Kurbanların –frizlerde kullanılan ve tören alanının altına gömülen– kemikleri üzerinde yapılan incelemeler, dehşet verici idamlar öncesinde yoğun işkencelerin yaşandığına işaret ediyor. Halen üzerinde tartışılan konu ise şu: Bu tutsaklar bölgenin yerlisi miydi yoksa savaşta ele geçen yabancılar mı?

Bunu Biliyor muydunuz?

Moche kültürüne ilişkin tek tük ipuçlarından bazıları günümüze sanat ürünleri halinde ulaşmıştır. İnkalardan daha eski olan Mocheler zamanla Peru’nun kuzey kıyı şeridi boyunca aşağı nehir vadilerine sürüldü. Kil ve metaller bakımından zengin olan bu nehir vadisi ortamı, yörenin kültürlerine geniş kapsamlı sanatsal gelenekler yaratmaya elverişli araçlar sağladı. Arkeologlara Moche kültürünü anlamak ve yorumlamak için gerekli verileri sunan da işte bu Moche sanatıdır. Çünkü Moche halkı hiçbir yazılı kayıt tutmadığı gibi, ağır basan herhangi bir yazılı dili de yoktu.
—Nora Gallagher

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP