Benazir Butto Suikasti

Benazir Butto Suikasti

ABONE OL
Ağustos 21, 2023 16:15
Benazir Butto Suikasti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Benazir Butto (1953- 2007)

Pakistan`ın kaderi değişmiyor. Askeri darbeler ülkedeki siyaseti yok ediyor. Benazir Butto`nun babası Ali Butto da bir darbe sonrası idam edilmişti. Kızı da sürgün hayatından sonra suikastle ortadan kaldırıldı. Darbeler ülkesi olarak anılan Pakistan`da iki dönem Başbakanlık koltuğuna oturan Butto, Oxford ve Harvard`da eğitim almıştı. Siyasetten dolayı babasız büyüdü, sürgün yedi, mağdur edildi ve yine siyasetin çirkin yüzüyle tanışıp suikastle ortadan kaldırıldı

Seçim çalışmalarına katılmak üzere Pakistan`a dönüş kararı alan Butto`ya karşı, El Kaide örgütünün saldırı tehdidinde bulunması üzerine, Müşerref, Butto`nun dönüşünü ertelemesini ve yüksek mahkemenin kendisiyle ilgili af istemine ilişkin kararını beklemesini istedi. Bu isteğe uymayan Benazir Butto, 18 Ekim 2007 gecesi, 8 yıllık sürgünden sonra Pakistan`a geri döndü. Ancak yandaşlarının sevgi gösterileriyle karşılanan Butto aynı gün bombalı bir suikast girişimine hedef oldu.

Karaçi kenti yakınlarında gerçekleşen ve Benazir Butto`nun yara almadan kurtulduğu bu saldırıda 138 kişi yaşamını yitirdi, 248 kişi de yaralandı. Saldırının üzerinden iki ay geçtikten sonra Butto, halk mitinglerine katılmaya devam etti ve güvenlik sorununa rağmen Ravalpindi`de düzenlenen mitinge katıldı.

27 Aralık 2007`de Ravalpindi`de toplanan muhteşem kalabalık Butto`nun ayak izleri gibiydi. İlgi müthişti, ama bu kalabalık içinde ya bir suikast olursa? Ve korkulan oldu. Butto konuşması bittiğinde aracının sunroof`undan halkı selamlıyordu. Halka gönderdiği selamı ve gülümseyen yüzüyle mutluluk içindeyken, araca yakın bir yerden silah sesi duyuldu. Sonra iki el ateş edildi. Butto, aracın içine saklanarak, yara almadan kurtuldu; ancak saldırgan kararlıydı. Silahla istediğini elde edemeyince aracın yakınında üzerindeki bombanın fitilini ateşledi.

 

Patlamanın şiddetiyle başının sağ tarafını aracının sunroof`unun koluna çarpan Butto, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Kafatasında kırık olan Butto, ameliyata alındı; fakat kurtarılamadı. Butto`nun yerel saatle 18.16`da öldüğü açıklandı.

Suikast sonrasında, Pakistan hükümeti suikastle ilgisi olduğu düşünülen 15 yaşında bir çocuğu tutukladı. Butto`ya suikast düzenleyen timden olduğunu kabul ettiğini belirten polis yetkilileri ayrıca Pakistan`daki Şii azınlığa karşı yeni bir intihar eylemini önlediklerini duyurdular. Butto suikastini terör örgütü El Kaide üstlendi ama Butto`nun Amerikalı sözcüsü Mark Siegel`e gönderdiği bir elektronik postada Pakistan`da başıma bir şey gelirse sorumlusu Pervez Müşerref`tir yazdığı ortaya çıktı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP